Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Poronienia nawykowe – objawy i przyczyny problemu. Jakie badania wykonać?

Poronienia nawykowe – objawy i przyczyny problemu. Jakie badania wykonać?

Poronienia nawykowe (zwane również poronieniami nawracającymi) są definiowane jako wystąpienie trzech lub więcej kolejnych strat ciąż przed 20 tygodniem ciąży. Dla par starających się o dziecko problemy z donoszeniem ciąży są psychicznie zwykle bardziej obciążające niż sama niemożność poczęcia. Jednak nawet poronienie nawykowe nie przekreśla szansy na rodzicielstwo. W codziennej praktyce lekarskiej zaczynamy diagnostykę już od dwóch utrat ciąż, także biochemicznych- ponieważ utraty ciąż, również takich niepotwierdzonych badaniem ultrasonograficznym, negatywnie wpływają na urodzenie żywego noworodka w przyszłości.

Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jak zbadać i leczyć poronienia nawracające?

Spis treści:

Czym są poronienia nawykowe?

Poronienia nawykowe to problem, z którym boryka się 3-4% kobiet na świecie (1). Dochodzi do nich wtedy, gdy 3 kolejne ciąże spontanicznie i samoistnie się zakończą. Do poronień nawykowych zalicza się zarówno:

 •  ciąże obumarłe,
 • puste jaja płodowe,
 • poronienia żywych ciąż,
 • jak i ciąże biochemiczne – czyli takie, których jedynym objawem było podwyższone stężenie beta-HCG (2) we krwi.

Istnieje ogólne przyjęta zasada, że po jednym poronieniu kobiety uważane za zdrowe nie powinny być poddawane szczegółowej diagnostyce, ponieważ średnio 15% ciężarnych doświadcza utraty klinicznie rozpoznanej ciąży, jedynie 2% - 2 kolejnych poronień ciąż oraz tylko 0,4-1% - 3 kolejnych strat ciąż. Stosunkowo wysoki odsetek strat jednorazowych jest zjawiskiem powszechnym, co pozwala uspokoić pacjentki i dać dużą nadzieję na to, że rozwój kolejnej ciąży będzie prawidłowy.

Zagrożeniem wynikającym z nieleczenia poronień nawykowych jest fakt, że z każdym kolejnym poronieniem szansa na donoszenie następnej ciąży spada. Po dwóch poronieniach ryzyko następnego poronienia wynosi 33%, a po 4, prawdopodobieństwo utraty następnej ciąży wzrasta do 66-70% (3).

Współczesna wiedza pozwala na znalezienie przyczyny poronień jedynie u 50% pacjentek poddanych diagnostyce.

Przyczyny nawracających poronień samoistnych

Bez odpowiedniej diagnostyki trudno jest ustalić, co powoduje poronienie, ponieważ przyczyny poronień nawykowych mogą być bardzo różne. Do najczęściej występujących przyczyn można zaliczyć: anatomiczne, immunologiczne, genetyczne, endokrynologiczne, infekcyjne, zakrzepowe oraz spowodowane czynnikami środowiskowymi. Nie należy jednak zapominać również o takich przyczynach poronień, jak (4):

 • nieprawidłowości budowy macicy,
 • niedomoga fazy lutealnej cyklu
 • ciężkie zaburzenia ogólnoustrojowe (niewyrównana cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, niewydolność nerek),
 • zaburzenia pracy tarczycy,
 • długotrwały stres,
 • niedożywienie,
 • używki,
 • niektóre leki,
 • otyłość.

Odpowiednia i szczegółowa diagnostyka poronień nawykowych pomoże wskazać ich przyczynę oraz umożliwi prawidłowe leczenie, niestety w części przypadków kilka przyczyn nakłada się na siebie lub po szczegółowej diagnostyce tej przyczyny nie udaje się znaleźć.

Objawy poronienia samoistnego

Objawy poronienia samoistnego mogą różnić się w zależności od zaawansowania ciąży. Często zdarza się, że w przypadku wczesnego poronienia, występującego w pierwszych tygodniach, kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że była w ciąży, a krwawienie wywołane poronieniem bierze za krwawienie miesięczne.

Zdarza się, że to plamienie lub krwawienie jest pierwszym i jedynym objawem poronienia.

Długość jego trwania jest cechą bardzo indywidualną. U pewnych pacjentek krwawienie może być krótkie i intensywne, u innych trwa kilka dni, stopniowo się nasilając.

Niektóre pacjentki mogą odczuwać skurcze macicy lub bóle podbrzusza. Inne sygnalizują osłabienie objawów ciążowych poprzedzające poronienie (złagodzenie mdłości, obniżenie napięcia piersi). Poza krwawieniem/plamieniem, objawy samoistnego poronienia mogą być bardzo subiektywne i jednostkowe (5).

Badania po poronieniu – jakie wykonać?

Prawidłowa i wnikliwa diagnostyka poronień umożliwia określenie ich przyczyny i podjęcie leczenia, które w przyszłości umożliwi prawidłowy rozwój ciąży aż do szczęśliwego rozwiązania. Wśród najczęściej wykonywanych badań po poronieniach wymienia się następujące badania (6):

 • histopatologiczne,
 • genetyczne płodu,
 • genetyczne rodziców,
 • obrazowe w kierunku rozpoznania wad macicy
 • hormonalne,
 • w kierunku trombofilii.

Nie należy zapominać o wykonaniu badania morfologicznego krwi w celu oznaczenia markerów infekcji. Wykonanie badań immunologicznych po poronieniu również może rzucić światło na przyczynę, jeśli nie została ona zdiagnozowana wcześniej.

Badanie genetyczne płodu – dlaczego to takie ważne?

Badania genetyczne płodu to bardzo istotny element diagnostyki poronień nawracających. Mogą one wykazać, czy tym, co powoduje poronienie są nieprawidłowości genetyczne płodu – w tym wady i aberracje chromosomalne, które są jedną z najczęstszych przyczyn poronień.

Badania te przeprowadzane są na materiale pobranym podczas łyżeczkowania jamy macicy lub materiale zabezpieczonym przez personel medyczny, czasem samą pacjentkę podczas poronienia samoistnego.

Badanie genetyczne rodziców

Testy genetyczne przed ciążą umożliwiają ocenę liczby i struktury chromosomów. Niektóre zmiany w kariotypie, nawet jeśli nie mają wpływu na zdrowie nosiciela wadliwego genu, mogą prowadzić do przerwania ciąży.

Badania genetyczne przed ciążą pozwolą ustalić, czy w kariotypie matki pojawia się mutacja genów dla czynników krzepnięcia (odpowiedzialnych za prawidłową budowę układu krzepnięcia i występowanie trombofilii) oraz MTHFR oraz (którego aberracje obniżają wchłanianie kwasu foliowego, podnosząc jednocześnie poziom homocysteiny, co może powodować poronienia) (7).

Jakie inne badania wykonać po poronieniu?

Im więcej badań po poronieniach zostanie wykonanych, tym dokładniejsza będzie diagnostyka i większa szansa na poznanie przyczyny poronienia. Jeśli badania genetyczne przed ciążą czy badanie histopatologiczne płodu nie wskażą powodu samoistnego zakończenia ciąży, pomocne mogą być:

 • oznaczenie markerów infekcji (8) – infekcje wewnątrzmaciczne mogą prowadzić do poronień i przedwczesnych porodów.

Zwłaszcza zakażenia różyczką, toksoplazmozą, cytomegalią i chlamydią.

 • testy immunologiczne (9) – obejmują badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego (APL), testy na antygeny łożyska (APA), przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) oraz testy anty-TG i anty-TPO,TRAB
 • badania hormonalne – biorące pod uwagę prolaktynę, hormony tarczycy i hormony płciowe,
 • USG narządów rodnych – mające uwidocznić anatomię macicy oraz stwierdzenie, czy ewentualne anomalie mogą prowadzić do poronień.
 • Histeroskopia- ocena jamy macicy - zrosty, przegroda macicy, mięśniaki podśluzówkowe, polipy.

Powyższe badania pomagają wykryć przyczynę nawracających poronień i wdrożyć celowane leczenie, które umożliwi parze nie tylko zajście w ciążę, ale doprowadzenie jej do końca i spełnienie marzenia o własnym dziecku. Warto wykonać chociaż część z nich już po drugim poronieniu, zwiększając tym samym szansę na zdrową i prawidłową ciążę.

Konsultacja merytoryczna:

lek. med. Jolanta Omiecina - Specjalista ginekolog-położnik

Bibliografia:

 1. MICHALAK, MAGDALENA, DARMOCHWAŁ-KOLARZ, DOROTA, LESZCZYŃSKA-GORZELAK, BOŻENA, et al. Przyczyny, diagnostyka i leczenie poronień nawykowych-część I. GinPolMedProject, 2011, vol. 1, p. 15-30.
 2. Malinowski, A., and J. R. Wilczyński. "Poronienia nawykowe, w: Patologia wczesnej ciąży, red." T. Paszkowski, IZT, Lublin (2004): 67-100.
 3. MICHALAK, MAGDALENA, DARMOCHWAŁ-KOLARZ, DOROTA, LESZCZYŃSKA-GORZELAK, BOŻENA, et al. Przyczyny, diagnostyka i leczenie poronień nawykowych-część I. GinPolMedProject, 2011, vol. 1, p. 15-30.
 4. Pałka, Agnieszka. "Poronienia nawykowe-przyczyny." (2012).
 5. MICHALAK, MAGDALENA, et al. Przyczyny, diagnostyka i leczenie poronień nawykowych-część I. GinPolMedProject, 2011, 1: 15-30.
 6. ZAWIŁA, Karolina. Poronienia nawracające diagnostyka i leczenie. Model opieki nad pacjentką roniącą. 2015.
 7. SULEJ, Aneta, et al. Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem. EJMT, 2015, 4: 9.
 8. SIKORA, JERZY; BAKON, I. G. O. R.; DEMBNICKI, TOMASZ. Znaczenie czynników infekcyjnych w poronieniach i porodzie przedwczesnym. Ginekologia i położnictwo-medical project, 2011, 2.20: 35-46.
 9. ROZMUS-WARCHOLIŃSKA, Wioletta; SZLAGA, Agnieszka; SKRZYPULEC, Violetta. Przyczyny immunologiczne poronień nawykowych.

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Poronienia nawykowe – objawy i przyczyny problemu. Jakie badania wykonać?
Genetyczne przyczyny niepłodności
Trombofilia a zajście w ciążę
Dowiedz się więcej