
Inseminacja to bezpieczna i bezbolesna metoda leczenia niepłodności
Co to jest Inseminacja?
Leczenie niepłodności nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Tysiące par na całym świecie zostało rodzicami dzięki inseminacji – metodzie wspomaganego rozrodu, która jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Sprawdź, jak przebiega zabieg inseminacji i kto może z niego skorzystać.
Na czym polega inseminacja?
Inseminacja domaciczna (Intrauterine Insemination, IUI) to bezpieczny i bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu w macicy próbki nasienia, które wcześniej zostało wyselekcjonowane i odpowiednio przygotowane w warunkach laboratoryjnych. Nasienie podaje się przez cienki silikonowy cewnik.
Procedura inseminacji jest skierowana do małżeństw oraz heteroseksualnych par żyjących w związkach nieformalnych. Do inseminacji można użyć nasienia dawcy.
Dla kogo inseminacja?
Z procedury inseminacji domacicznej mogą skorzystać pary, które:
- mimo dobrych wyników badań płodności i długich starań o ciążę pozostają bezdzietne;
- doświadczają niepłodności idiopatycznej;
- mają do dyspozycji nasienie nieznacznie odbiegające od normy (niedostatecznie ruchliwe i niezbyt liczne plemniki);
- doświadczają zaburzeń ejakulacji (pacjent) lub stwierdzono u nich endometriozę (I i II stopień) lub wykryto przeciwciała przeciwplemnikowe (pacjentka).
Skuteczność inseminacji
Zabieg inseminacji można powtarzać wielokrotnie – do skutku – ale zwykle wykonuje się nie więcej niż sześć prób w kolejnych cyklach miesięcznych. W zależności od wieku pacjentki, jakości nasienia użytego do zapłodnienia oraz liczby dojrzałych pęcherzyków po przeprowadzonej stymulacji hormonalnej, skuteczność leczenia z zastosowaniem inseminacji domacicznej wynosi od 10 do 25% na cykl.