Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Dzięki in vitro na świat przyszło ponad 8 000 000 dzieci, a dzięki InviMed - już ponad 13 000!

Dzięki in vitro na świat przyszło ponad 8 000 000 dzieci, a dzięki InviMed - już ponad 13 000!

In vitro (IVF)

Problem niepłodności jest częstszy niż myślisz i dotyczy obecnie nawet 15-20% par w wieku rozrodczym, jak wynika ze statystyk. Dla wielu z nich jedyną szansą na dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe. W ciągu czterdziestu dwóch lat dzięki in vitro na świat przyszło ponad osiem milionów dzieci, a liczba par, które spełniły swoje marzenie o powiększeniu rodziny stale rośnie. Tobie też może się udać. Dzięki  InviMed co roku rodzi się około 1000 dzieci.

Na czym polega zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro to procedura medyczna, polegająca na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych.

Termin naukowy in vitro, oznaczający „w szkle”, stosuje się w odniesieniu do każdej procedury biologicznej przeprowadzanej poza organizmem, w którym normalnie by się odbyła.

IVF to skrót anglojęzycznego terminu in vitro fertilization czyli zapłodnienie in vitro.

Źródło: In vitro fertilization (3rd edition) Elder and Dale, Cambridge University Press, 2011

***

Zgodnie z polskim prawem, z zapłodnienia in vitro mogą korzystać pary heteroseksualne, będące w związku małżeńskim lub nieformalnym. Najważniejszym aktem prawnym regulującym IVF jest Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności.

Zapłodnienie pozaustrojowe to złożona seria procedur stosowanych w celu pomocy parze w poczęciu dziecka - jest więc metodą leczenia niepłodności.

Zapłodnienie in vitro daje szansę posiadania potomstwa w sytuacji, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie mają szansy powodzenia.

IVF można stosować zarówno u kobiet, jak również u mężczyzn w przypadkach obniżonej jakości nasienia, a także u par z niepłodnością niewyjaśnionego pochodzenia (niepłodność idiopatyczna).

IVF można wykonać przy użyciu własnych komórek jajowych i nasienia partnera lub komórek jajowych, nasienia lub zarodków od anonimowych dawców.

Zazwyczaj procedura IVF obejmuje pięć kroków.

 1. Stymulacja produkcji nadliczbowych komórek jajowych i monitorowanie cyklu do momentu określenia czasu pobrania komórek jajowych (OPU).
 2. W warunkach laboratoryjnych, pobrane z jajników dojrzałe komórki jajowe są zapładniane przy zastosowaniu jednej z procedur: klasyczne IVF, ICSI, IMSI lub PICSI.
 3. Hodowla zarodków. Po potwierdzeniu zapłodnienia embriolog regularnie przez cały okres hodowli (do 6 dni po zapłodnieniu) ocenia rozwój zarodków, aby wybrać te najlepiej rokujące. 
 4. Transfer zarodka po 3 lub 5/6 dniach od zapłodnienia komórek jajowych. Niewykorzystane prawidłowe nadliczbowe zarodki są zamrażane (witryfikowane) i przechowywane w niskich temperaturach.
 5. Jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę i ma witryfikowane zarodki, można je transferować w kolejnych podejściach. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, niewykorzystanie zarodki można przechowywać na przyszłość lub przekazać do adopcji.

Zapłodnienie pozaustrojowe jest ostateczną i najskuteczniejszą metodą stosowaną w leczeniu niepłodności. W klinikach InviMed 54% wszystkich cykli in vitro, które zostały przeprowadzone w latach 2015-2017 zakończyło się urodzeniem dzieci. Przeczytaj więcej: Skuteczność zabiegów in vitro.

Pierwsze narodziny dziecka po leczeniu IVF miały miejsce w 1978 roku w Wielkiej Brytanii. Była to dziewczynka Luise Brown. Od tego czasu IVF wykorzystywany jest z powodzeniem i dzięki tej metodzie na całym świecie urodziło się już ponad 8 milionów dzieci. W 2006 roku Louise Brown urodziła syna Camerona, który został poczęty w sposób naturalny.

Źródło: European Society of Human Reproduction and Embryology (3 July 2018). "More than 8 million babies born from IVF since the world's first in 1978". ScienceDaily. Retrieved 8 December 2018.

W 2010 roku fizjolog Robert G. Edwards, za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego, został uhonorowany najbardziej prestiżowym wyróżnieniem świata nauki, czyli Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

To właśnie Edwards opracował metodę, dzięki której 25 lipca 1978 roku na świat przyszło pierwsze dziecko po leczeniu IVF. 

Opracowanie metody pozaustrojowego stworzenia ludzkiego zarodka a następnie przeniesienia go do macicy kobiety, żeby mógł się rozwijać, było wspólnym sukcesem Edwardsa i współpracującego z nim lekarza Patricka Steptoe. 

Ich wspólna 
praca umożliwiła leczenie niepłodności, schorzenia, które dotyczy dużej części ludzkości, w tym ponad 10% par na całym świecie.

Źródło: Press release "The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2010", nobelprize.org, 2010

Krokiem milowym dla IVF było urodzenie się w 1992 roku  (Palermo i wsp.) pierwszego dziecka poczętego dzięki technice docytoplazmatycznej iniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI).

Wykonanie procedury ICSI zaleca się w przypadku:

 • bardzo niskiej liczby plemników w nasieniu (crypto-oligozoospermii),
 • poważnej asthenozoospermii (nieprawidłowych parametrów ruchu),
 • niskim odsetku plemników o prawidłowiej budowie morfologicznej. 

Pochodnymi metody ICSI, stosowanymi w zależności od większej liczby nieprawidłowości stwierdzonych w plemnikach, są metody: PICSI, IMSI oraz Hb-IMSI.

Źródło: In vitro fertilization (3rd edition) Elder and Dale, Cambridge University Press, 2011

Dlaczego warto skorzystać z in vitro w klinikach InviMed?
Wysoka skuteczność
Aż 65% pacjentek poniżej 35 roku życia zostaje mamą po pierwszym cyklu in vitro. Podobne szanse mają pacjentki w wieku od 35 do 39 lat. W ich przypadku 60% pierwszych cykli kończy się urodzeniem.
Więcej o skuteczności InviMedu
Pomoc koordynatora
Każdej parze zapewniamy opiekę Koordynatora Opieki Medycznej, który wspiera pacjentkę i jej partnera przez cały okres leczenia.
Lekarz prowadzący
Dbamy o to, by każda para miała swojego lekarza prowadzącego, który nie zmienia się podczas całego procesu leczenia.
Jakość i standardy
Nad jakością usług i procedur czuwa zespół doświadczonych pracowników kliniki tzw. Quality Team.

Myślisz o in vitro?
Skontaktuj się z nami już dziś

Zadzwoń 500 900 888
Poniedziałek - Piątek, 08:00 - 20:00

Napisz wiadomość
Może Cię również zainteresować
Badania przed in vitro

Badania przed in vitro

Czytaj więcej
Metody zapłodnienia pozaustrojowego

Metody zapłodnienia pozaustrojowego

Czytaj więcej
Techniki zwiększające skuteczność in vitro

Techniki zwiększające skuteczność in vitro

Czytaj więcej
Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Czytaj więcej

Wskazania do in vitro?

Zapłodnienie in vitro jest zalecane parom, u których stwierdzono:

 • niedrożność jajowodów, niemożność wywołania owulacji lub endometriozę u kobiety;
 • niską jakość nasienia u mężczyzny;
 • niepłodność idiopatyczną u obojga (mimo dobrych wyników badań nie udaje się im począć dziecka);
 • niepłodność, gdy stosowane wcześniej metody leczenia nie przyniosły efektu.

Przebieg leczenia in vitro

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o stymulacji hormonalnej jajników >>

Czynniki powodzenia leczenia metodą in vitro

Jakie czynniki mają największe znaczenie w kontekście powodzenia leczenia niepłodności metodą in vitro? Jakie mamy szanse na powodzenie in vitro? Dla każdej pary odpowiedź może być inna. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie diagnostyki i leczenia w renomowanym, gwarantującym obiektywne wyniki ośrodku leczenia niepłodności. Takim ośrodkiem jest istniejący od niemal 20 lat InviMed.

W InviMed każda para ma własny program leczenia, tworzony i w razie potrzeby modyfikowany przez lekarza prowadzącego, specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Równie istotne jest nowoczesne laboratorium embriologiczne, dostęp do różnych metod zapłodnienia pozaustrojowego, technik wspomagających oraz doświadczony zespół embriologów. Dzięki tym czynnikom skuteczność in vitro w InviMed jest bardzo wysoka.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o skuteczności in vitro w klinikach InviMed >>

Wpływ na powodzenie zapłodnienia (w tym zapłodnienia metodą in vitro) mają również:

 1. Wiek kobiety i rezerwa jajnikowa. Z wiekiem kobiety spadają liczba oraz jakość posiadanych komórek jajowych, co ma bezpośrednie przełożenie na płodność. Warto profilaktycznie wykonywać badanie AMH, by jak najwcześniej zareagować na ryzyko utraty płodności.
 2. Parametry nasienia odgrywają równie ważną rolę, można je sprawdzić, wykonując rozszerzone badanie nasienia. Im mniejsza liczba ruchliwych i prawidłowych w budowie plemników w nasieniu, tym niższe szanse na zapłodnienie.
 3. Schorzenia powodujące niepłodność, np. endometrioza u kobiet czy żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn. W zależności od danego zachorowania i stopnia jego zaawansowania szanse na zapłodnienie maleją.
 4. Choroby towarzyszące niepłodności jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, choroby zakaźne zmniejszają szanse na uzyskanie ciąży.
 5. Czynniki genetyczne – w procedurze in vitro mogą być weryfikowane są na podstawie badań genetycznych pary, ale także preimplantacyjnych badań zarodków.
 6. Wskaźnik BMI – nadwaga i otyłość zmniejszają szansę na zajście w ciążę. BMI przekraczające 30 znacznie ogranicza płodność. Podobnie jest z niedowagą. Prawidłowy wskaźnik BMI powinien utrzymywać się między 18,5 a 24,99.
 7. Palenie papierosów – toksyczne substancje zawarte w tytoniowym dymie obniżają szanse na zajście w ciążę nawet o połowę w stosunku do kobiet niepalących. Palenie papierosów obniża też jakość nasienia (wpływa na budowę i ruchliwość plemników).
 8. Budowa narządów rodnych – brak lub niedrożność jednego jajowodu u kobiety czy też brak jednego jądra u mężczyzny może znacznie utrudnić poczęcie dziecka. Szanse na zajście w ciążę są znacznie większe, gdy u pary nie występują wady anatomiczne.
 9. Czas trwania niepłodności i historia jej leczenia, jeśli taka miała już miejsce.
 10. Stan psychiczny pacjentów. Niepłodność może być skutkiem blokady psychicznej, a zwłaszcza silnego stresu, a także depresji. Zły stan psychiczny nie sprzyja też implantacji zarodka i utrzymaniu ciąży.
 11. Dieta i styl życia. To, co jemy i jak spędzamy czas, wpływa na jakość komórek rozrodczych, a w przypadku kobiety, także na sukces implantacji zarodka i przebieg ciąży.

In vitro cena

Oni też kiedyś podjęli decyzję o in vitro... Oni też kiedyś podjęli decyzję o in vitro...
Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Cennik procedury: In Vitro
InviMed Warszawa Mokotów Sprawdź szczegóły
InviMed Wrocław Sprawdź szczegóły
InviMed Poznań Sprawdź szczegóły
InviMed Gdynia Sprawdź szczegóły
InviMed Katowice Sprawdź szczegóły
InviMed Warszawa Praga Sprawdź szczegóły
Dowiedz się więcej na ten temat
Odwiedź blog InviMed
Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych