Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Trombofilia a zajście w ciążę

Trombofilia a zajście w ciążę

Trombofilia a zajście w ciążę – czy to możliwe?

Przyczyny niepłodności są często bardzo złożone i nieoczywiste. Źródło problemu z zajściem w ciążę może tkwić w różnych schorzeniach – czasem widocznych już we wstępnej diagnostyce, ale nierzadko dobrze ukrytych. Jedną z przyczyn niepłodności i poronień jest nadkrzepliwość. Może ona powodować nie tylko problemy z samym poczęciem, ponieważ trombofilia prowadzi także do trudności z utrzymaniem ciąży.

Na czym polega ta choroba? Czy mając trombofilię można zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko? Jak leczyć trombofilię w ciąży?

Co to jest trombofilia?

Trombofilia to choroba prowadząca do powikłań zatorowo-zakrzepowych. Może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z nabytych skłonności do zakrzepicy. Ciąża sama w sobie zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów, ze względu na fizjologiczny wzrost gęstości krwi w ciąży. Jeśli dodatkowo kobieta cierpi na trombofilię, ryzyko to znacząco wzrasta (1).

Szacuje się, że w Polsce choroba ta dotyka nawet 57 tysięcy osób rocznie, a zmiany zakrzepowe wynikające z występowania trombofilii mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka poronień w I i II trymestrze ciąży oraz obumarcia wewnątrzmacicznego płodu w III trymestrze (2).

Trombofilia – objawy

Objawy trombofilii mogą nie być zauważalne na pierwszy rzut oka. Dość często dzieje się tak, że dopiero w ciąży zostaje u kobiety zdiagnozowany zespół nadkrzepliwości krwi. Do wystąpienia objawów choroby dochodzi dopiero w momencie, gdy w układzie krwionośnym powstaną zakrzepy, które utrudnią lub zablokują przepływ krwi przez naczynia. W zależności od naczynia, które zostanie zablokowane zakrzepem, może dojść do (3):

 • zakrzepicy żył głębokich – objawiającej się obrzękiem kończyn dolnych i ich zwiększoną ciepłotą, zaczerwienieniem skóry, widocznym poszerzeniem żył w obrębie kończyn dolnych, bólem podczas chodzenia,
 • zatorowości płucnej – występującej z narastającą dusznością, bólem w klatce, kaszlem, krwiopluciem, sinicą, tachykardią i tachypnoe,
 • zakrzepicy żył w obrębie OUN – z towarzyszeniem wymiotów, nudności, bólów głowy, pogorszeniem siły mięśniowej lub niedowładem, zaburzeń widzenia, czucia lub mowy.

Objawy trombofilii w ciąży mogą być niejednoznaczne (np. znaczny obrzęk i bóle kończyn dolnych, które są charakterystyczne również w przebiegu zdrowej ciąży).

Dlatego u kobiet, które miały trudności z zajściem w ciążę lub wcześniej roniły, warto wykonać diagnostykę przed kolejną próbą poczęcia.

KOMPLIKACJE POŁOŻNICZE

Trombofilia w ciąży może zwiększać ryzyko komplikacji położniczych – od pogorszenia przepływów pępowinowych, przez poronienie do obumarcia płodu (4).

Diagnostyka trombofilii – jakie badania wykonać?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badań genetycznych w kierunku trombofilii po nieudanej procedurze in vitro oraz u kobiet po wielokrotnych poronieniach (5).

Już podstawowe badania morfologiczne z rozmazem i oznaczeniem czasu protrombinowego mogą wykazać, że procesy krzepnięcia krwi są zbyt szybkie. W takim wypadku lekarz prowadzący zaleci dalsze badania (6).

Pierwszym etapem diagnostyki trombofilii jest przeprowadzenie wszystkich badań dotyczących procesów krzepliwości krwi:

 • APTT – czas koalinowo-kefalinowy,
 • PT – czas protrombinowy,
 • TT – czas trombinowy,
 • poziom stężenia fibrynogenu.

Równolegle pacjentka poddawana jest badaniom genetycznym, w tym:

 • badanie mutacji Leiden – czynnik V krzepnięcia w genie F5,
 • badanie 20210G – stężenie protrombiny w genie F2,
 • badania A222V i C677T – oznaczenie poziomu reduktazy 5,10-metylenotetrahydrofolianu w genie MTHFR.

Lekarz może zlecić również badanie:

 •  poziomu białek C i S,
 • stężenia antytrombiny,
 • przeciwciał antykardiolipidowych
 • oraz wykonać testy w kierunku tocznia.

W przypadku stwierdzenia trombofilii pacjentka kierowana jest pod opiekę hematologa, który zajmie się nią nie tylko w ciąży, ale także po jej zakończeniu.

Trombofilia wrodzona i nabyta – jaki mają wpływ na starania o dziecko?

Zarówno trombofilia wrodzona, jak i nabyta nie uniemożliwiają zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. Trzeba jednak mieć świadomość, że starania o dziecko mogą być utrudnione, a ciąża u pacjentki z trombofilią jest od początku ciążą wysokiego ryzyka, która wymaga szczególnej opieki przez cały okres jej trwania.

Kobieta cierpiąca na trombofilię, która stara się o dziecko, powinna nie tylko regularnie konsultować się z ginekologiem, ale także z hematologiem, który na bieżąco będzie monitorował wskaźniki krzepliwości krwi, dostosowując leczenie do aktualnych wyników badań.

Zajście w ciążę w trakcie leczenia trombofilii – czy to możliwe?

Leczenie trombofilii nie wyklucza naturalnego poczęcia ani urodzenia zdrowego dziecka. Odpowiednia opieka hematologiczna w trakcie ciąży pozwoli uniknąć powikłań i doprowadzi do szczęśliwego rozwiązania.

Dlatego tak ważne jest, aby kobiety, które wcześniej poroniły lub cierpią na niepłodność o nieznanej etiologii wykonały badania w kierunku trombofilii. Pozwoli im to odpowiednio wcześniej przygotować się i zminimalizuje ryzyko powikłań trombofilii w ciąży.

Czy trombofilia jest wskazaniem do in vitro?

Ani trombofilia wrodzona, ani nabyta nie są bezpośrednimi wskazaniami do zapłodnienia in vitro. Naturalne poczęcie u kobiety z trombofilią, chociaż utrudnione, wciąż jest jak najbardziej możliwe. Dlatego dla pacjentek cierpiących na trombofilię in vitro przeprowadza się według tych samych standardów i kwalifikacji jak u kobiet, które nie są obciążone nadkrzepliwością.

Czy trombofilia jest dziedziczna?

Wrodzona postać tej choroby uwarunkowana jest genetycznie. Dlatego istnieje możliwość dziedziczenia trombofilii przez potomstwo, jeśli jedno z rodziców obciążone jest mutacją genową związaną z występowaniem wrodzonej postaci nadkrzepliwości.

BIBLIOGRAFIA

 1. Bałajewicz-Nowak, M., Pityński, K., & Milewicz, T. (2015). Polimorfizmy 1692 G> A (czynnik Leiden) i 1328 T> C genu V czynnika krzepnięcia a występowanie poronień nawracających. Ginekologia Polska, 86(1).
 2. GRAŻYNA, Kurzawińska, AGNIESZKA, Seremak-Mrozikiewicz, et KRZYSZTOF, Drews. Trombofilia wrodzona jako przyczyna poronieƒ nawracajàcych w I trymestrze ciày. Ginekol Pol, 2009, vol. 80, p. 657-663.
 3. KUPFERMINC, Michael J. Thrombophilia and pregnancy. Reproductive Biology and Endocrinology, 2003, vol. 1, no 1, p. 1-22.
 4. BRENNER, Benjamin. Thrombophilia and pregnancy complications. Pathophysiology of Haemostasis and Thrombosis, 2006, vol. 35, no 1-2, p. 28-35.
 5. SEREMAK-MROZIKIEWICZ, Agnieszka. Zasady postępowania oraz stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej u ciężarnych z powikłaniami położniczymi oraz trombofilià wrodzonà. Ginekol Pol, 2007, vol. 78, p. 971-976.
 6. UNDAS, A. Diagnostyka trombofilii–aktualne zalecenia i praktyka. Diagnostyka Laboratoryjna, 2017, vol. 53, no 1A.

Konsultacja merytoryczna:

lek. med. Michał Małek - Specjalista ginekolog-położnik

lek. med. Jarosław Kaczyński - Specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Poronienia nawykowe – objawy i przyczyny problemu. Jakie badania wykonać?
Genetyczne przyczyny niepłodności
Trombofilia a zajście w ciążę
Dowiedz się więcej