Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Czy można przygotować się do późnej ciąży? O czym warto wiedzieć?

Czy można przygotować się do późnej ciąży? O czym warto wiedzieć?

Ciąża po 30, 35 i 40 roku życia

Z różnych przyczyn starania o dziecko rozpoczynamy często po 30, a nawet po 40 roku życia. W obecnych czasach nikogo to już nie dziwi. Warto jednak pamiętać o tym, że z roku na rok płodność kobiety maleje, ale też o tym, że warto się do takiej ciąży przygotować.

Jak o siebie zadbać?

Ciąża i poród to okres dużych zmian w organizmie kobiety, stanowiący spore wyzwanie nawet dla zdrowego organizmu.

Dlatego na kilka miesięcy przed planowaną ciążą warto:

 • zadbać o kondycję fizyczną,
 • zrezygnować z używek,
 • przyjrzeć się swojej wadze.

A co najmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą konieczne jest również wprowadzenie suplementacji kwasem foliowym, który redukuje ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u płodu.

Jakie badania warto wykonać?

Obecnie nie istnieją zalecenia dotyczące badań oraz wizyt lekarskich, które pacjentki powinny odbyć na etapie planowania ciąży i dotyczy to zarówno pacjentek młodszych, jak i starszych.

Jednak przed planowaną ciążą nie zaszkodzi wykonać takich badań jak:

 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • morfologia,
 • badanie ogólne moczu.

Ze względu na dość powszechne w chwili obecnej w występowanie niedoczynności tarczycy cennym badaniem może okazać się wykonanie pomiaru TSH.

Przydatne jest również określenie swojego statusu odporności na choroby zakaźne - różyczkę, ospę oraz toksoplazmozę.

Przed planowaniem ciąży warto również wykonać:

 • cytologię,
 • USG piersi,
 • USG narządu rodnego,

a także, o czym często zapominamy, odwiedzić lekarza stomatologa. Nieleczona próchnica może być przyczyną poronień oraz porodu przedwczesnego.

Jakie są szanse na ciążę po 30, 35 i 40 roku życia?

Płodność kobiety jest sprawą indywidualną. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia, trybu życia (odżywiania, spożywania używek, kondycji fizycznej) oraz predyspozycji genetycznych.

Z biologicznego punktu widzenia największe szanse na zajście w ciążę przypadają na okres 20-24 roku życia. Wraz z wiekiem starzeją się również komórki jajowe. Należy jednak podkreślić, że jeśli kobieta nie ma problemów zdrowotnych, to wiek nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę.

WARTO WIEDZIEĆ Po 30 roku życia szansa na zajście w ciążę wynosi około 20%, po 35 roku życia - ok. 12%, a po 40 roku życia - ok. 7%.

Jakie ryzyka należy wziąć pod uwagę zachodząc w ciążę po 30, a jakie po 40 roku życia?

Jeżeli decydujemy się na ciążę w późniejszym wieku warto zrobić to świadomie i odpowiedzialnie. Wiek przyszłej mamy sprzyja niestety powikłaniom ciąży.

Po 30 roku życia

wzrasta ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego oraz wystąpienia powikłań związanych z ciążą, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie indukowane ciążą i stan przedrzucawkowy. Kobiety starsze mają również statystycznie częściej problemy z funkcjonowaniem tarczycy oraz mięśniaki macicy.

Dla starszych mam również typowymi dolegliwościami związanymi z ciążą są: nudności, wymioty, zmęczenie, zmienne nastroje, które mogą być bardziej dolegliwe.

Po 35 roku życia

Bardziej zaawansowany wiek, to również większe ryzyko nieprawidłowości genetycznych w komórkach. U pacjentek po 35 roku życia występuje zwiększone ryzyko wad degeneracyjnych w komórkach jajowych, a co za tym idzie urodzenia dzieci z aberracjami chromosomowymi, takimi jak:  z. Downa, Edwarda i Patau.

Częściej występują również powikłania okołoporodowe i konieczność wykonania cięcia cesarskiego.

Należy jednak podkreślić dwie ważne sprawy. Po pierwsze - zdecydowana większość pań po 30 roku życia przez cały okres ciąży czuje się dobrze i rodzi zdrowe dzieci! Po drugie współczesna medycyna podąża w pewnym stopniu za zmianami, jakie dokonują się w społeczeństwie, a co za tym idzie - późnym macierzyństwem.

W przypadku trudności z zajściem w ciążę mamy możliwości wspomaganego rozrodu. Istnieje również wiele badań diagnostycznych pomagających uzyskać wiedzę na temat stanu dziecka na bardzo wczesnych etapach ciąży, a w przypadku pewnych schorzeń możemy podjąć działania profilaktyczne, aby zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Częściej występują również powikłania okołoporodowe i konieczność wykonania cięcia cesarskiego.


Współczesna medycyna

Należy podkreślić dwie ważne sprawy. Po pierwsze - zdecydowana większość kobiet po 30 roku życia przez cały okres ciąży czuje się dobrze i rodzi zdrowe dzieci! Po drugie współczesna medycyna podąża w pewnym stopniu za zmianami, jakie dokonują się w społeczeństwie, a co za tym idzie - późnym macierzyństwem.

W przypadku trudności z zajściem w ciążę mamy możliwości wspomaganego rozrodu. Istnieje również wiele badań diagnostycznych pomagających uzyskać wiedzę na temat stanu dziecka na bardzo wczesnych etapach ciąży, a w przypadku pewnych schorzeń możemy podjąć działania profilaktyczne, aby zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Można także wykonać badanie CGT, które rekomendowane jest parom przed podjęciem starań o dziecko.

Diagnostyka genetyczna w trakcie starań o dziecko

Badania dla par

Czytaj więcej
Diagnostyka genetyczna w leczeniu niepłodności

Badania diagnostyczne i profilaktyczne

Czytaj więcej
Badania preimplantacyjne zarodków w InviMed

Diagnostyka preimplantacyjna

Czytaj więcej

Dlaczego ciąża po 40 jest bezpieczniejsza, jeśli jest to kolejna a nie pierwsza ciąża?

Uważa się, że pierwsza ciąża po 40 roku życia jest większym wyzwaniem dla organizmu, niż kolejna. Ma to związek z faktem, że ciąże w późniejszym wieku częściej związane są z długoletnim leczeniem niepłodności.

Kobiety zachodzące w kolejną ciążę mają już doświadczenie, a zatem są bardziej świadome zmian zachodzących we własnym ciele, dolegliwości. Wiedzą jak interpretować ruchy płodu i jak wygląda czynność skurczowa. Łatwiej im wyrazić swoje oczekiwania zarówno dotyczące ciąży, jak i porodu. Kolejna ciąża z reguły wiąże się z mniejszym stresem i strachem.

Czy można zajść w ciążę w okresie menopauzy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy sobie najpierw uświadomić, czym jest menopauza. Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu, po której w okresie 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne krwawienie. Zwyczajowo natomiast menopauzą określa się cały okres klimakterium, a więc czas, w którym jajniki po prostu się starzeją.

W okresie okołomenopauzalnym zajście w ciążę jest możliwe. Gwałtowny rozwój technik wspomaganego rozrodu spowodował, że również pacjentki po ustaniu miesiączkowania mają możliwość zostania mamami.

Jeżeli kobieta wcześniej zdecydowała się na zamrożenie komórki jajowej, tkanki jajnikowej, bądź też zarodków, to może w dowolnej chwili wykorzystać je do uzyskania ciąży. W przypadku pacjentek, które nie zabezpieczyły się w ten sposób możliwe jest skorzystanie z opcji adopcji komórki jajowej.

Czy można zajść w ciążę nie mając komórek jajowych?

Zostanie mamą jest możliwe nawet jeśli nie mamy komórek jajowych. Umożliwia to program adopcji komórek jajowych. Pacjentki mogą być poddane procedurze adopcji komórek jajowych od anonimowych dawczyń. Komórki są zwykle zapładniane za pomocą nasienia partnera, a dawczynie dobierane są zgodnie z cechami fenotypu biorców.

Jakie cechy brane są pod uwagę przy dobrze komórek jajowych?

Przy doborze komórek jajowych bierze się pod uwagę między innymi:

 • rasę,
 • masę ciała,
 • kolor oczu i włosów,
 • rodzaj skrętu włosa,
 • budowę ciała,
 • grupę krwi.

Podanie zarodków następuje po przygotowaniu błony śluzowej endometrium pacjentki za pomocą leków, co naśladuje naturalny cykl miesiączkowy kobiety.

Jakie dodatkowe badania warto zrobić będąc w późnej ciąży?

Jeżeli udało nam się zajść w ciążę w późniejszym wieku, oprócz badań diagnostycznych, które wykonywane są wszystkim ciężarnym w Polsce, zaleca się wykonywanie nieinwazyjnych badań diagnostycznych:

 • USG,
 • test PAPP-A.

W przypadku wątpliwego wyniku - wykonanie amniopunkcji, czyli pobranie próbki płynu owodniowego pod kontrolą USG, celem oznaczenia kariotypu płodu. Takie badanie, będąc badaniem inwazyjnym, jest obarczone niewielkim odsetkiem powikłań. Kobiety, które nie chcą zdecydować się na to ryzyko, mogą wykonać badanie wolnego DNA płodowego, które polega na pobraniu krwi ciężarnej i analizie obecnego w niej materiału genetycznego dziecka.

Dobre strony późnego macierzyństwa

Ciąża w późniejszym wieku ma wiele dobrych stron. Zwykle na macierzyństwo w późniejszym wieku decydują się kobiety mające ustabilizowaną sytuację ekonomiczną, zawodową oraz osobistą, co sprawia, że łatwiej im zadbać o siebie. Pacjentki po 35 roku życia z reguły są spokojniejsze, potrafią bardziej świadomie dbać o siebie i dziecko oraz delektować się macierzyństwem.

Konsultacja merytoryczna:

lek. med. Blanka Malczewska - Ginekolog-położnik w InviMed Gdynia

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych