
Istotą zapłodnienia in vitro jest połączenie plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych
Metody zapłodnienia pozaustrojowego
Problem niepłodności jest częstszy niż myślisz i dotyczy obecnie nawet 15% par w wieku rozrodczym. Dla wielu z nich jedyną szansą na dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe. W ciągu czterdziestu lat, dzięki in vitro, na świat przyszło ponad osiem milionów dzieci, a liczba par, które spełniły swoje marzenie o powiększeniu rodziny stale rośnie. Tobie też może się udać. Poznaj metody zapłodnienia pozaustrojowego.
Metody zapłodnienia pozaustrojowego
Klasyczne zapłodnienie IVF
Historycznie pierwsza, skutecznie opracowana metoda zapłodnienia. Zakłada umieszczenie i inkubację plemników wraz z komórkami jajowymi. Plemniki, w przeciągu kilku godzin samodzielnie penetrują komórkę jajową przez co w sposób naturalny wyzwalają wszystkie fizjologiczne reakcje, co czyni metodę najbardziej zbliżoną do warunków zapłodnienia jakie panują w organizmie.
Metodę najczęściej stosuje się w przypadkach niepłodności mechanicznej (niedrożność lub brak jajowodów) oraz w przypadkach, gdzie parametry nasienia pozwalają na jej zastosowanie, czyli wykluczono czynnik męski lub parametry są zbliżone do normy.
Warunkiem zastosowania jest także odpowiednia liczba i jakość pobranych komórek.
Zapłodnienie metodą ICSI
Zapłodnienie in vitro metodą ICSI to technika, która polega na podaniu wyselekcjonowanego wcześniej plemnika bezpośrednio do komórki jajowej. Docytoplazmatyczna iniekcja (wstrzyknięcie) plemnika jest zalecana najczęściej parom, które doświadczają trudności z poczęciem dziecka w związku z niepłodnością spowodowaną czynnikiem męskim, immunologią, lub też braku lub niskiego odsetka zapłodnień po standardowym zapłodnieniu in vitro.
Zapłodnienie metodą IMSI
Zapłodnienie in vitro metodą IMSI to technika polegająca na wprowadzeniu plemnika bezpośrednio do komórki jajowej po uprzedniej selekcji plemnika o prawidłowej budowie pod mikroskopem powiększającym obraz o ponad sześć tysięcy razy ("zwykłe" mikroskopy standardowo używane do obserwacji struktury i jakości plemników powiększają obraz do tysiąca dwieście razy).
Zapłodnienie metodą PICSI®
W metodzie, plemniki selekcjonowane są na podstawie kryteriów morfologicznych oraz pozytywnej i specyficznej reakcji wiązania plemnika z hialuronianem.
Prawidłowe, ruchliwe plemniki reagują z hialuronianem poprzez specyficzne receptory znajdujące się na ich główce. Związanie plemnika z hialuronianem sugeruje, że wybrany plemnik przeszedł prawidłowo cały proces spermatogenezy i spermiogenezy, jest dojrzały biologicznie, w pełni funkcjonalny i kompetentny do zapłodnienia komórki jajowej.
Zapłodnienie metodą hbIMSI
Metoda hbIMSI polega na wstrzyknięciu do komórki jajowej plemnika, który pomyślnie przeszedł selekcję morfologiczną techniką MSOME oraz selekcję na podstawie wiązania się z kwasem hialuronowym (HBA). Dwustopniowa selekcja plemników do in vitro IMSI zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania dobrze rokującego, prawidłowo rozwijającego się zarodka.