
Mutacja genu MTHFR a zajście w ciążę

Mutacja w obrębie genu MTHFR może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a także zwiększyć ryzyko poronienia. Ryzyko wystąpienia komplikacji możemy zmniejszyć za pomocą odpowiednio dobranej diety. O tym, jakie produkty spożywać, by starania o dziecko były bardziej skuteczne, pisze Adrianna Barczyńska, nasza dietetyk pracująca w InviMed w Katowicach.
- Nieprawidłowy MTHFR a możliwe konsekwencje
- Mutacja genu MTHFR a możliwość zajścia w ciążę
- Mutacja MTHFR - objawy
- Pewne choroby lub oznaki, które mogą być związane z MTHFR
- Czy można mieć udaną ciążę z MTHFR?
- Jak wspierać nasz organizm?
- Kwas foliowy – najskuteczniejszy z naturalnych źródeł
- Odpowiednia dieta obniży poziom homocysteiny
- Witamina B – tylko w razie potrzeby
- Włącz do diety produkty zawierające glutation
Nieprawidłowy MTHFR a możliwe konsekwencje
MTHFR to skrót od reduktazy metylenotetrahydrofolianu. Mutacja genetyczna w obrębie tego genu może prowadzić do wysokiego poziomu homocysteiny we krwi oraz niskiego poziomu kwasu foliowego i innych witamin z grupy B: B12 i B6. Istnieją obawy, że pewne problemy zdrowotne są związane z mutacjami MTHFR, więc badania nad tą kwestią stały się bardziej powszechne na przestrzeni ostatnich lat.
Mutacja genu MTHFR a możliwość zajścia w ciążę
Gen MTHFR posiada ok. 50 mutacji, których wystąpienie na terenie Europy wynosi od 20 do ok. 30%. To, czy w naszym przypadku mamy do czynienia z mutacją tego genu, warto sprawdzić, jeśli:
- w procesie starania się dziecko parę dotknęło poronienie,
- kobieta stosowała długotrwale antykoncepcję hormonalną,
- w Waszej rodzinie występują problemy z zakrzepami oraz zaburzenia poziomu homocysteiny (aminokwas, który podobnie jak „zły” cholesterol, ma wpływ na rozwijanie się miażdżycy).
Występowanie mutacji w obrębie genu MTHFR sprzyja obniżeniu wchłaniania kwasu foliowego i może mieć wpływ na podnoszenie się stężenia homocysteiny we krwi. Dodatkowo może prowadzić do zakłócania przekształcania witaminy B12 do jej aktywnej formy, a także zaburzać syntezę glutanianu. Mutacja może objawiać się również problemami z zagnieżdżeniem się zapłodnionego zarodka, poronieniami czy w końcu powodować nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Mutacja MTHFR - objawy
Objawy różnią się w zależności od osoby i od wariantu mutacji. Nie są to jednak symptomy charakterystyczne. Oznacza to, że sama mutacja genu nie łączy się jednoznacznie z żadną chorobą. Jest prawdopodobne, że jeśli nie będziesz miała zauważalnych problemów lub nie przeprowadzisz badań, nigdy nie dowiesz się o posiadaniu tej mutacji.
Pewne choroby lub oznaki, które mogą być związane z MTHFR, obejmują:
- choroby sercowo-naczyniowe i zakrzepowo-zatorowe (szczególnie zakrzepy krwi, udar, zator i zawał serca),
- depresję lub stany lękowe,
- raka jelita grubego,
- przewlekły ból i zmęczenie,
- migreny,
- nawracające poronienia u kobiet w wieku rozrodczym,
- ciąże z wadami cewy nerwowej, takimi jak rozszczep kręgosłupa i anencefalia.
Czy można mieć udaną ciążę z MTHFR?
Istnieją różne rodzaje mutacji, które mogą wystąpić w tym genie. Niektóre z nich mogą wpływać na ciążę bardziej niż inne. Mutacje mogą również wpływać na inne układy organizmu, takie jak serce. Podczas ciąży u kobiet, u których stwierdzono obecność zmutowanego genu MTHFR, może wystąpić większe ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi.
Dlaczego tak się dzieje? Wadliwy MTHFR może wiązać się z hiperhomocysteinemią - stanem, w którym poziom homocysteiny jest podwyższony. Wysoki poziom homocysteiny, szczególnie przy niskim poziomie kwasu foliowego, może prowadzić do wcześniej opisanych powikłań. Nadmiar homocysteiny sprzyja rozwojowi zakrzepicy, która jest jednym z czynników poronień i innych patologii ciąży.
Leczenie polega na zapobieganiu niepożądanym skutkom niedoboru kwasu foliowego oraz na wdrożeniu zastrzyków, które mają zapobiec krzepnięciu krwi.
Jak wspierać nasz organizm?
Mutacja genu MTHFR hamuje sposób, w jaki organizm przetwarza kwas foliowy i inne ważne witaminy z grupy B. Zmiana suplementacji tego składnika odżywczego jest potencjalnym sposobem na przeciwdziałanie skutkom mutacji. Szczególnie zalecane są zmiany w diecie i przyjmowanie preparatów, które zawiera jąpołączenie kwasu foliowego i folianu (aktywowany kwas foliowy). Warto dobrać odpowiednią dawkę z lekarzem, aby uniknąć niedoboru lub przedawkowania.
Kwas foliowy – najskuteczniejszy z naturalnych źródeł
Mutacja genu MTHFR powoduje upośledzenie przyjmowania kwasu foliowego. Swoim pacjentom radzę, aby spożywały jak najwięcej produktów, które zawierają naturalny kwas foliowy. Zalecam dietę bogatą w brokuły, szparagi, szpinak, buraki, brukselkę, cytrusy, maliny, truskawki, soki pomarańczowe i ananasowe, kiełki, dużą ilość surowych owoców i warzyw, nasiona słonecznika, masło orzechowe, a także w żółtka.
Odpowiednia dieta obniży poziom homocysteiny
Dzięki włączeniu do diety produktów bogatych w witaminę B6 takich jak banany, indyk, wątróbka, łosoś, dorsz, szpinak, czosnek, jarmuż, seler, kapusta czy brokuły oraz w B12 (mięso, ryby, owoce morza, jaja, przetwory mleczne) możemy doprowadzić do obniżenia się we krwi poziomu homocysteiny. Witaminy te sprawiają, że w organizmie dochodzi do prawidłowych procesów metabolicznych komórek oraz do ich regeneracji.
Witamina B – tylko w razie potrzeby
Osoby borykające się z mutacją genu MTHFR powinny unikać włączania do diety żywności o wysokim stopniu przetworzenia, a także słodyczy o ogółem cukrów. Na liście produktów, które należy wyeliminować z diety znajduje się również kawa rozpuszczalna. Nasz organizm, aby przetworzyć i zmetabolizować taką żywność, zużywa bardzo duże ilości witamin z grupy B.
Włącz do diety produkty zawierające glutation
W przypadku mutacji genu MTHFR może zachodzić problem z syntezą glutationu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Z tego powodu do diety warto włączyć produkty takie jak awokado, szparagi, brokuły, brukselkę, czosnek, cebula czy kapusta. Dieta bogata w te produkty może przyczynić się nie tylko do zajścia w ciążę, ale zmniejszy również ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu.