Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Badania prenatalne w klinice InviMed w Gdyni

Badania prenatalne w klinice InviMed w Gdyni

Badania prenatalne

Badania prenatalne wykonuje się w ciąży, w celu wykluczenia ewentualnych wad wrodzonych lub genetycznych u płodu. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie jakichkolwiek nieprawidłowości pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie nawet jeszcze w łonie matki. Dzięki diagnostyce prenatalnej przyszli rodzice zyskują cenny spokój, tak istotny w tym szczególnym czasie.

Diagnostyka prenatalna rekomendowana jest każdej ciężarnej pacjentce. Wczesna informacja o stanie zdrowia dziecka jest niezwykle ważna, bo w razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości pozwala na odpowiednie przygotowanie zarówno lekarzom, jak i rodzicom.

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne różnią się między sobą zakresem, w jakim możliwa jest ocena płodu. Wykonuje się je na różnych etapach ciąży. Wyróżnia się badania nieinwazyjne oraz inwazyjne. Te pierwsze obejmują m.in. ultrasonografię lub badania wykonane z krwi matki. Dzięki nim możliwa jest ocena stanu zdrowia płodu, stopień rozwoju, czy określenie płci. Z kolei badania inwazyjne najczęściej zlecane są w przypadku głębszej diagnostyki, kiedy występuje podwyższone ryzyko wystąpienia wady genetycznej dziecka. Zaliczają się do nich amniopunkcja, biopsja kosmówki, czy kordocenteza.

Badanie prenatalne nieinwazyjne

Badania prenatalne nieinwazyjne, inaczej przesiewowe, są bezbolesne i bezpieczne zarówno dla dziecka i dla mamy. W przypadku badań USG nie wymaga się ze strony Pacjentki specjalnego przygotowania. Zaleca się, aby badanie było wykonywane przy opróżnionym pęcherzu, co ma wpływ na komfort Pacjentki podczas badania. Na wizytę należy również przyjść z wynikami poprzednich badań, wykonywanych w trakcie ciąży oraz książeczką (kartą) ciąży.

Wśród badań prenatalnych nieinwazyjnych wykonywanych w klinice InviMed w Gdyni wyróżnia się:

1. Badanie USG I trymestru

Badanie USG I trymestru wykonuje się pomiędzy 11-14 tyg. ciąży. Kilka dni wcześniej (najlepiej 6-7 dni) Pacjentka powinna wykonać test PAPP-A, czyli badanie osoczowego białka ciążowego pobranego z surowicy w połączeniu z badaniem wolnej podjednostki β-HCG (F-BHCG). Badanie jest szybkie i bezbolesne, polega jedynie na pobraniu próbki krwi. Podczas wizyty lekarz bada Pacjentkę za pomocą UGS (ocenia m.in. przezierność karkową, czyli nagromadzone płyny pod tkanką skórną na szyi płodu oraz kształt i prawidłowy rozwój kości nosowej), a następnie wprowadza wyniki testu PAPP-A do odpowiedniego programu komputerowego. Bardzo ważne jest, aby badanie USG I trymestru wykonywał lekarz z certyfikatem FMF (Fetal Medicine Foundation), co oznacza, że badanie wykonane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami i standardami. Program wylicza ryzyko wad chromosomowych płodu tj. zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) oraz zespół Patau (trisomia 13). Wszystko odbywa się podczas jednej wizyty.

2. Badanie USG II trymestru (połówkowe)

Badanie USG II trymetru (połówkowe) wykonuje się pomiędzy 18-22 tyg. ciąży. Podczas badania możliwa jest ocena anatomii płodu, potwierdzenie prawidłowego rozwoju, wykluczenie ewentualnych wad rozwojowych oraz ocena ryzyka porodu przedwczesnego.

3. Badanie USG III trymestru

Badanie USG III trymestru wykonuje się pomiędzy 28-32 tyg. ciąży. Pozwala ono na ocenę anatomii płodu oraz ocenę rozwoju poszczególnych narządów. Podczas badania lekarz sprawdza stan łożyska oraz ilość wód płodowych.

4. Badanie 3D/4D

Badanie 3D/4D wykonuje się pomiędzy 26-30 tyg. ciąży. Jest to badanie szczególnie atrakcyjne dla rodziców, gdyż pozwala uzyskać wyraźny i przestrzenny obraz płodu. Oglądanie twarzy dziecka wywołuje dużo pozytywnych emocji, a wydruk USG stanowi pamiątkę na przyszłe lata. Równie duża radość daje USG 4D, które umożliwia oglądanie ich dziecka w czasie rzeczywistym, w formie filmu, który nagrywamy na nośniku pendrive.

5. Nieinwazyjne testy genetyczne (NIPT) HARMONY

Uzupełnieniem pełnej diagnostyki prenatalnej jest wykonanie testu genetycznego nowej generacji (NIPT) HARMONY. Badanie polega na pobraniu małych fragmentów DNA obecnych we krwi ciężarnej kobiety. Analiza cfDNA płodu dostarcza informacje na temat wystąpienia ryzyka wad genetycznych dziecka. Możliwe jest również określenie płci dziecka. Nowoczesne testy prenatalne pozwalają wielu kobietom uniknąć badań inwazyjnych (w tym amniopunkcji).

Test HARMONY określa prawdopodobieństwo występowania najczęstszych zaburzeń chromosomalnych, takich jak:

 •  zespół Downa (trisomia 21),
 • zespół Edwardsa (trisomia 18),
 • zespół Patau (trisomia 13).

Dodatkowo daje on informację na temat mikrodelecji 22q11.2 – nazywanej także zespołem DiGeorge’a, zaburzenia spowodowanego brakiem małych fragmentów (mikrodelecji) chromosomu 22, co może prowadzić do zaburzeń pracy serca, nerek, wzrostu czy kłopotów z nauką. W zależności od zaleceń wykonuje się test HARMONY standard lub HARMONY complex.

Test HARMONY jest bezpieczny i bezbolesny, można go wykonać już od 10. tygodnia ciąży.

6. Badanie PREEK

Badanie PREEK służy do diagnostyki preeklamsji, czyli stanu przedrzucawkowego. Powikłanie to dotyczy ok. 2-5% ciąż i stanowi poważne zagrożenie zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Badanie PREEK polega na oznaczeniu SFLT-1 i PLGF, które wykorzystuje się jako markery stanu przedrzucawkowego.

Badania w kierunku preeklampsji wykonuje się najczęściej w pierwszym trymestrze (można również w ciągu całej ciąży), jest to badanie biochemiczne, które polega na pobraniu krwi ciężarnej Pacjentce.

Jakie choroby wykrywają badania prenatalne?

Dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest monitorowanie przebiegu ciąży oraz ocena rozwoju płodu od wczesnego etapu aż do rozwiązania. Zarówno dla rodziców, jak i dla lekarzy istotną rolą diagnostyki jest możliwość wykrycia poważnych, czasem zagrażających życiu dziecka wad lub chorób. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia w ciąży lub bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Badania prenatalne wykrywają wiele chorób dziecka, najczęstsze to:

 • Mukowiscydoza
 • Hemofilia
 • Dystrofia mięśniowa Duchenne'a
 • Zespół Downa
 • Pląsawica Huntingtona
 • Fenyloketonuria
 • Zespół Turnera
 • Zespół Edwardsa

Oprócz wad genetycznych badania prenatalne umożliwiają zdiagnozowanie chorób, które można leczyć w trakcie ciąży m.in. niedrożność układu moczowego, małopłytkowość. Szczególnie ważne jest wykrycie ewentualnej wady serca u płodu. Wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie, gdyż czasami operacja jeszcze w łonie matki może być jedyną szansą na uratowanie życia dziecka.

Celem wszystkich badań prenatalnych jest uspokojenie rodziców oraz przygotowanie ich na narodziny dziecka. Ryzyko pojawienia się nieprawidłowości jest niewielkie, a współczesna medycyna coraz lepiej wie, w jaki sposób radzić sobie w razie pojawienia się ewentualnych chorób u dziecka.

Kto wykonuje badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonywane są w klinice InviMed w Gdyni przez doświadczonych specjalistów:

 • wtorek

Dr n. med. Bartłomiej Wolski - ginekologa-położnik, perinatolog

 • czwartek i piątek

Lek. med. Kajetan Piątkowski - ginekolog-położnik

Jak się zapisać na badania?

Aby umówić się na badania wystarczy:

 • zadzwonić na infolinię 500 900 888
 • wypełnić i wysłać formularz znajdujący się na tej stronie
 • wysłać e-mail na adres: invimed@invimed.pl
 • zapisać się w recepcji kliniki InviMed w Gdyni

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Badania prenatalne
InviMed Wrocław Sprawdź szczegóły
InviMed Poznań Sprawdź szczegóły
InviMed Warszawa Mokotów Sprawdź szczegóły
InviMed Katowice Sprawdź szczegóły
InviMed Warszawa Praga Sprawdź szczegóły
InviMed Gdynia Sprawdź szczegóły
Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych