Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Kalkulator dni płodnych to sposób na sprawdzenie, czy starasz się zajść w ciążę w najlepszym momencie cyklu.

Kalkulator dni płodnych to sposób na sprawdzenie, czy starasz się zajść w ciążę w najlepszym momencie cyklu.

Kalkulator dni płodnych

Jeśli chcesz naturalnie zajść w ciążę, ale od kilku miesięcy Ci się to nie udaje, warto sprawdzić dzień owulacji i zaplanować kolejną próbę na dzień lub dwa dni wcześniej. Pomoże Ci kalkulator dni płodnych. Sprawdź, kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę i stwórz swój własny kalendarz owulacji! Aby skorzystać z kalkulatora dni płodnych, należy znać datę pierwszego dnia swojego cyklu, czyli pierwszy dzień wystąpienia miesiączki, oraz średnią długość trwania cyklu.

Co zrobić, żeby zajść w ciążę?

Jeśli chcesz zostać mamą, upewnij się, że starasz się o dziecko w najlepszym momencie swojego cyklu. Sprawdź, kiedy masz dni płodne i owulację, aby nie przegapić ich w kolejnym miesiącu.

Proszę wybrać datę
Twój cykl jest krótszy niż ${periodLength < 24 ? '24' : '34'} dni. Skonsultuj się z lekarzem.
Twój wynik
${firstMonth.month}
${secondMonth.month}
${thirdMonth.month}
Początek okresu Owulacja Dni płodne - wysoka szansa Dni płodne - niska szansa

Dni płodne w cyklu miesięcznym kobiety to – jak sama nazwa wskazuje – najwłaściwszy moment na podjęcie starań o dziecko. Dni płodne i dni niepłodne można wyznaczyć na kilka sposobów, między innymi z pomocą tak zwanego kalkulatora owulacji. Przy założeniu, że Twój cykl jest regularny i trwa około 28 dni, pozwala on dość dokładnie określić owulację i towarzyszące jej dni płodne. Używanie kalkulatora dni płodnych pomaga w stworzeniu kalendarza dni płodnych oraz w prowadzeniu kalendarzyka małżeńskiego jako metody antykoncepcji naturalnej

Ciąża a dni płodne

Lekarze podkreślają, że pary, które wiedzą, kiedy są dni płodne, i świadomie podejmują wówczas współżycie, mają statystycznie większe szanse na uzyskanie ciąży niż te, którym zdarza się przegapić fazę płodną u kobiety. 

Kalkulator owulacji – kiedy jajeczkowanie?

Kalkulator dni płodnych to wygodny i prosty sposób na wyznaczenie terminu owulacji oraz dni płodnych. Jego inne nazwy to: kalkulator owulacji, kalendarz owulacji czy kalendarzyk małżeński. Aby sprawdzić, kiedy w kolejnych miesiącach wypadają dni płodne, w odpowiednich polach kalkulatora dni płodnych wpisz:

 1. Datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
 2. Średnią długość swojego cyklu.

Kalkulator owulacji obliczy termin fazy płodnej i przewidywany dzień owulacji w najbliższych cyklach, ponadto wskaże, w które dni twoje szanse na zajście w ciążę będą większe. Dzięki niemu możesz stworzyć swój własny kalendarz dni płodnych.

Umów się na konsultację z monitoringiem cyklu

Obliczanie dni płodnych a długość cyklu

Wyznaczanie dni płodnych z pomocą kalkulatora owulacji to dobra propozycja dla kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe o prawidłowej długości – nie krótsze niż 25 dni i nie dłuższe niż 35 dni. Proces owulacji zachodzi bowiem u nich w ściśle określonym momencie – zwykle 14 dni przed początkiem krwawienia menstruacyjnego w kolejnym miesiącu.

 • Jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, uwolnienie komórki jajowej z jajnika odbywa się 14-go dnia cyklu (pierwszy dzień cyklu to początek krwawienia). 
 • U kobiet z dłuższym cyklem, na przykład 35-dniowym, jajeczkowanie odbywa się odpowiednio później, w tym przypadku 21-go dnia cyklu.
 • Zbyt częste miesiączki i cykle krótsze niż 25 dni są wskazaniem do konsultacji z lekarzem ginekologiem. Niepokojącym sygnałem są także nadmiernie długie cykle, które mogą wskazywać na zaburzenia owulacyjne.

Co to jest owulacja?

Mianem owulacji (jajeczkowania) określa się dzień w cyklu miesiączkowym kobiety, w którym dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, a następnie do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Po owulacji komórka jajowa zostaje wyłapana przez strzępki jajowodu a następnie jest przemieszczana w dół jajowodu, w stronę macicy – jeśli znajdują się na jej drodze plemniki, może dojść do jej zapłodnienia.

Dzień owulacji nie jest jedynym, w którym kobieta może zajść w ciążę. Liczbę dni płodnych określa się na 4-6 ze względu na fakt, iż plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych nawet do pięciu dni, czyli do zapłodnienia może dojść w wyniku stosunku płciowego, który miał miejsce kilka dni przed owulacją.

Kiedy masz największą szansę na zajście w ciążę?

Największe szanse na poczęcie dziecka mają pary, które współżyły dzień lub dwa przed jajeczkowaniem, lub w dniu owulacji. Oblicz dni płodne i spróbuj właśnie wtedy.

Z założenia jajeczkowanie powinno odbyć się raz w miesiącu, ale w przypadku wzrostu dwóch pęcherzyków i uwolnienia się dwóch komórek jajowych w odstępie kilku godzin, owulacja może się powtórzyć w obrębie tego samego cyklu. Jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, którego nie sposób jednak przewidzieć. Innym odstępstwem od normy są tak zwane cykle bezowulacyjne. Są to cykle miesiączkowe, w czasie których nie dochodzi do jajeczkowania – najczęściej z powodu silnego stresu, zaburzeń odżywiania, nerwicy lub depresji.

Jak obliczyć dni płodne?

Jeśli planujesz rozpocząć starania o dziecko, koniecznie oblicz dni płodne w swoim cyklu za pomocą kalkulatora owulacji. Zanim użyjesz kalkulatora dni płodnych, zapisuj terminy miesiączek przez co najmniej dwa, trzy miesiące, aby upewnić się, jaka jest średnia długość twojego cyklu miesiączkowego. Dzień owulacji i dni płodne wyznaczysz jeszcze dokładniej, jeśli oprócz kalkulatora, będziesz:

 • notować daty miesiączek w kolejnych cyklach i zapisać objawy wskazujące na proces jajeczkowania w konkretnych dniach;
 • stosować domowe testy owulacyjne dla potwierdzenia daty owulacji (diagnostyczne testy paskowe wykrywają wzrost stężenia hormonu LH w moczu kobiety); testy owulacyjne są proste w użyciu i przydatne w planowaniu ciąży, ale nie są zalecane kobietom z PCOS, ponieważ ze względu na specyficzny przebieg tego schorzenia dają pozytywny wynik mimo braku owulacji;
 • badać podstawową temperaturę ciała z samego rana (temperatura podczas owulacji spada a następnie podnosi się o około pół stopnia).

Warto pamiętać!

Obliczanie owulacji nie powinno stanowić większego wyzwania. Jednak proces jajeczkowania może ulec przesunięciu w czasie, na przykład w związku z przeziębieniem lub silnym stresem. Dlatego też warto polegać nie tylko na kalendarzu dni płodnych, ale także na własnych obserwacjach, a w razie potrzeby skorzystać z profesjonalnego monitoringu cyklu w InviMed.

Dni płodne i niepłodne

Podział na dni płodne i dni niepłodne w obrębie cyklu miesiączkowego przemawia do wyobraźni, ale jest w znacznym stopniu umowny. W przypadku kobiet posiadających regularne cykle można wprawdzie zaobserwować wyraźną powtarzalność w przebiegu kolejnych owulacji – i tym samym skutecznie przewidywać okresy, dni  największej płodności – ale nigdy nie można wykluczyć wpływu czynników zewnętrznych na proces jajeczkowania.

Faza niepłodności względnej

Pierwsza faza cyklu to tak zwana faza niepłodności względnej. Przypada ona na czas krwawienia miesiączkowego i dojrzewania komórki jajowej. Teoretycznie nie powinno dojść w tym okresie do zapłodnienia, ponieważ znajduje się ona jeszcze w pęcherzyku Graafa. W praktyce – zwłaszcza u kobiet z krótkim cyklem miesiączkowym – może się zdarzyć, że proces dojrzewania komórki jajowej zakończy się wcześniej, a plemniki obecne w drogach rodnych po współżyciu tuż po zakończeniu miesiączki przeżyją wystarczająco długo, aby doszło do jej zapłodnienia.

Mimo iż brak fazy niepłodności względnej to raczej odstępstwo od normy, warto mieć je na uwadze, decydując się na stosowanie kalkulatora dni płodnych lub tak zwanego kalendarzyka małżeńskiego jako formy antykoncepcji. Powstrzymanie się od współżycia w dni płodne może zdać egzamin, gdy kobieta ma regularne, dłuższe cykle, ale nigdy nie wiadomo, czy w danym miesiącu z jakiegoś powodu cykl nie okaże się krótszy niż zwykle.

Faza płodna

Faza płodna, czyli owulacja i co najmniej 2-3 dni przed jajeczkowaniem oraz przynajmniej jeden dzień po zakończeniu owulacji, to idealny moment na podjęcie starań o dziecko (lub odwrotnie, odpowiedni czas na unikanie zbliżeń, jeżeli para nie stosuje antykoncepcji i nie planuje powiększenia rodziny). Jeśli dojrzała komórka jajowa nie zostanie zapłodniona w ciągu 24 godzin, zacznie obumierać i tym samym faza płodna cyklu dobiegnie końca. Rzecz jasna, nie sposób stwierdzić “na oko”, jak długo komórka była żywa i gotowa do zapłodnienia – być może u niektórych kobiet owulacja trwa trochę dłużej, a co za tym idzie, faza płodna kończy się później, gdy oficjalnie zaczął się trzeci i ostatni etap cyklu miesiączkowego: faza niepłodności bezwzględnej. 

Faza niepłodności bezwzględnej

W dniach poprzedzających kolejną miesiączkę występuje faza niepłodności bezwzględnej. W jej trakcie teoretycznie nie może już dojść do zapłodnienia, ponieważ komórka jajowa obumarła. Oznacza to, że pary, które nie planują ciąży i nie korzystają ze środków antykoncepcyjnych, mogą wówczas współżyć bez obaw (trzeba jedynie uwzględnić niewielkie ryzyko wystąpienia drugiej owulacji w tym samym cyklu). 

Trzeba też pamiętać, że jeśli do stosunku doszło w czasie dni niepłodnych, plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety do dni płodnych i doprowadzić do skutecznego zapłodnienia.

Metoda zapobiegania ciąży

Z pomocą kalkulatora dni płodnych można określić, kiedy występuje najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Należy jednak pamiętać, że kalendarz dni płodnych nie powinien być stosowany jako jedyna metoda zapobiegania ciąży.

Dni płodne – objawy płodności

Objawy płodności pojawiające się podczas dni płodnych pomagają potwierdzić obliczenia dokonane za pomocą kalkulatora owulacji. Zmiany stężenia hormonów płciowych w dniach poprzedzających owulację sprawiają, że w trakcie dni płodnych mogą pojawić się następujące objawy:

 • ostry ból w dolnej części brzucha – występuje tuż przed jajeczkowaniem; może dokuczać sporadycznie lub w każdym miesiącu; jeśli dolegliwości bólowe są tak silne, że uniemożliwiają podjęcie współżycia, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą mieć związek z endometriozą lub obecnością zrostów w miednicy;
 • rzadki, przezroczysty śluz z szyjki macicy – śluz podczas owulacji przypomina białko jaja kurzego, a mianowicie jest lepki i ciągnący; zmiana w wyglądzie i konsystencji wydzieliny z pochwy ma na celu ułatwienie plemnikom przemieszczania się drogami rodnymi w kierunku komórki jajowej, ponadto korzystnie wpływa na doznania kobiety podczas stosunku;
 • tkliwość piersi – tuż po owulacji piersi są bardziej wrażliwe na dotyk, może pojawić się uczucie ciężkości i lekki ból;
 • wzrost libido – gdy zaczyna się faza płodna cyklu miesiączkowego, w naturalny sposób zwiększa się popęd seksualny u kobiety; co ciekawe, w trakcie dni płodnych poprawie ulega także jej wygląd: cera jest gładka, usta wyglądają na pełniejsze, nawet jej ruchy stają się bardziej zmysłowe; jeśli jednak kobieta jest zestresowana lub doświadcza objawów depresji lub nerwicy, w trakcie owulacji może nie zauważyć lub nie odczuwać większej niż zwykle ochoty na seks.

Poziom hormonów a faza cyklu miesiączkowego

Przebieg cyklu miesiączkowego (występowanie poszczególnych faz cyklu miesiączkowego) jest ściśle uzależniony od zmian poziomu poszczególnych hormonów płciowych. Owulacja i hormony idą ze sobą w parze. 

cykl miesiączkowy a hormony

Poziom hormonów w cyklu miesiączkowym: LH - lutropina, FSH - folikulotropina, estrogen i progesteron.

Aby doszło do jajeczkowania, rosnące stężenie estrogenów w fazie folikularnej (trwającej od pierwszego dnia miesiączki do dnia owulacji) musi pobudzić przysadkę mózgową do wytwarzania hormonu luteinizującego (LH). Większa ilość estrogenów w organizmie powoduje również tymczasowy wzrost grubości endometrium, przygotowując tym samym macicę na ewentualność ciąży.

W fazie folikularnej rośnie także stężenie hormonu folikulotropowego (FSH), który odpowiada za przemiany w obrębie pęcherzyków jajnikowych, prowadzące do uzyskania dojrzałej komórki jajowej. Do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki do jajowodu niezbędny jest hormon LH wyrzucany z przysadki mózgowej do krwi w postaci krótkotrwałego piku tuż przed owulacją.

Więcej o hormonie folikulotropowym przeczytasz na stronie: FSH.

Zmiany poziomu hormonów w przebiegu cyklu miesiączkowego można wykryć za pomocą badania krwi, dlatego oznaczanie stężenia hormonów wykonuje się standardowo u kobiet bezskutecznie starających się o dziecko, w ramach monitorowania owulacji (to tzw. monitoring cyklu). Ustalenie, czy dana pacjentka owuluje, to pierwszy krok do podjęcia dalszych działań zmierzających do uzyskania ciąży (np. do wdrożenia leczenia farmakologicznego). Aby dowiedzieć się więcej o monitoringu cyklu, kliknij w poniższy link:

Monitoring cyklu - monitorowanie owulacji

Skonsultuj się z ginekologiem

Na początku starań o dziecko kalkulator dni płodnych czy kalendarzyk małżeński mogą okazać się pomocne, jednak w wielu przypadkach nie dadzą miarodajnych rezultatów. Jeśli chcesz mieć pewność, skorzystaj z pomocy specjalistów z klinik leczenia niepłodności InviMed i umów się na konsultację z monitoringiem cyklu. Podczas konsultacji lekarz ginekolog wyspecjalizowany we wspieraniu par starających się o dziecko przeprowadzi wywiad oraz dopochwowe badanie USG (monitoring cyklu). Na konsultację z monitoringiem cyklu można umówić się w klinikach InviMed:


 • Gdynia – 150 zł 
 • Katowice – 130 zł 

Telemedycyna InviMed

Jeśli Twoje miesiączki nie są regularne i trudno Ci określić dni płodne, możesz skorzystać z teleporady w ramach pierwszej konsultacji niepłodnościowej. Porozmawiaj z ginekologiem o tym, z czego to może wynikać i jakie badania zrobić, by upewnić się, co do swojego stanu zdrowia i płodności. 

Aby umówić teleporadę, zadzwoń: 500 900 888.

Skorzystaj z teleporad InviMed

Pomóż płodności dietą!

Właściwe odżywianie organizmu jest bardzo ważnym elementem składającym się na dobry stan zdrowia. Dotyczy to również płodności. Dlatego odpowiednia dieta ma wpływ na parametry płodności, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. W InviMed możesz skorzystać z konsultacji dietetycznych w klinice oraz teleporady dietetyka. 

Zachęcamy również do udziału w bezpłatnych wydarzeniach prowadzonych przez dietetyczki InviMed oraz do korzystania z darmowych ebooków wydawanych przez InviMed, a tworzonych przez naszych doświadczonych specjalistów, także w zakresie dietetyki i dietoterapii. 

Pobierz darmowe e-booki InviMed
Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych