
Zadbaj o bezpieczną antykoncepcję, by w przyszłości nie zmagać się z niepłodnością.
Ginekologia antykoncepcyjna w InviMed Gdynia
Źle dobrana antykoncepcja może skutkować problemem z zajściem w ciążę w kolejnych latach życia. Jako specjaliści od leczenia niepłodności, dokładnie wiemy, jak dobrać antykoncepcję, by spełniała swoje zadanie i nie wpływała negatywnie na zdrowie kobiety.
Lekarze InviMed niejednokrotnie w swojej praktyce spotykali się z parami, u których stosowana była źle dobrana antykoncepcja, co skutkowało problemami w kolejnych etapach życia, w tym niepłodnością. Właśnie dlatego w klinice InviMed w Gdyni proponujemy naszym pacjentkom możliwość konsultacji z ginekologami-położnikami, a jednocześnie doświadczonymi specjalistami z zakresu ginekologii antykoncepcyjnej.
Źle dobrana antykoncepcja może powodować: bóle głowy, nerwowość, przedłużające się plamienia, spadek libido, wypadanie włosów. Mogą też wystąpić powikłania w postaci zakrzepicy żył, a także poważnych zaburzeń płodności już po zakończeniu antykoncepcji.
Prawidłowo dobrana antykoncepcja
O prawidłowej antykoncepcji możemy mówić wtedy, gdy została ona dobrana według indywidualnych wskazań, czyli z uwzględnieniem:
- wieku pacjentki,
- historii dotychczasowego leczenia,
- stylu życia i częstotliwości stosunków,
- odczuwanych nadwrażliwości lub uczuleń,
- ewentualnych korzyści pozakoncepcyjnych,
- predyspozycji organizmu.
Antykoncepcja poza tym, że zapobiega ciąży, może pomóc złagodzić dolegliwości związane z PMS, wyregulować cykl miesiączkowy, zmniejszyć obfitość krwawienia, zredukować obrzęk piersi, bolesność miesiączki, plamienia, a także zlikwidować bóle podbrzusza w trakcie owulacji.
Więcej niż konsultacja z ginekologiem
Ginekologia antykoncepcyjna w InviMed w Gdyni to więcej niż możliwość konsultacji z ginekologiem, który dobierze optymalną metodę antykoncepcji. To także wybrane zabiegi z zakresu ginekologii ogólnej:
- założenie spirali antykoncepcyjnej Mirena,
- założenie wkładki antykoncepcyjnej Jaydess,
- założenie wkładki antykoncepcyjnej Levosert,
- założenie systemu antykoncepcyjnego Kyleena,
- założenie implantu antykoncepcyjnego Implanon NXT,
- założenie klasycznej spirali antykoncepcyjnej.
Wszystkie wymienione wyżej zabiegi wykonywane są w klinice leczenia niepłodności InviMed Gdynia przez znakomitych ginekologów, którzy mają nie tylko ogromną wiedzę i umiejętności, ale często także międzynarodowe doświadczenie i dorobek naukowy.
W InviMed Gdynia wykonujemy również zabiegi usuwania wkładek, spirali i implantów antykoncepcyjnych. Zabiegi prowadzane są z najwyższą troską o komfort pacjentki.
Jeśli kobieta w ciągu 3 lat od założenia implantu zdecyduje się go usunąć, lekarz może w każdej chwili go wyjąć. Wówczas zabieg polega na nacięciu skóry, wyjęciu implantu i założeniu bandaża uciskowego, który powinno się nosić przez całą dobę. Płodność wraca już w następnym cyklu po usunięciu implantu.
Podczas konsultacji antykoncepcyjnej z ginekologiem InviMed, specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, zapozna się z dotychczasowymi wynikami badań lub zleci kolejne. Na podstawie zgromadzonych informacji zaproponuje najlepszą metodę antykoncepcji w danym przypadku.
Efekt antykoncepcyjny daje terapia hormonalna oparta na normalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety na przestrzeni jej życia, w wyniku których nie może ona zajść w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych (preparatów estrogenowo-gestagenowych) blokowana jest owulacja, ale utrzymywana regularność cyklu. W antykoncepcji bez estrogenów organizm kobiety wchodzi w stan hypoestrogenny powodujący zmniejszenie obfitości miesiączek, co może być wykorzystane również jako efekt terapeutyczny, aż do zatrzymania miesiączki – stan pseudociąży wykorzystywany poza antykoncepcją, np. w leczeniu endometriozy. Wśród środków antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się: tabletki (w tym pigułki po stosunku), zastrzyki, implanty oraz plastry antykoncepcyjne.
Antykoncepcja mechaniczna polega na stworzeniu bariery, która utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej na tyle, by zapobiec zapłodnieniu. Najpopularniejszą z metod mechanicznych jest używanie prezerwatywy przez mężczyznę (chroni przed ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową). Możliwe są jednak także inne metody: wkładki domaciczne oraz błony pochwowe i kapturki szyjkowe.
Środki antykoncepcji chemicznej zawierają substancje plemnikobójcze, które paraliżują plemniki, ograniczają ich żywotność, a także zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając im dotarcie do komórki jajowej. Są to przede wszystkim żele i kremy plemnikobójcze, pianki i globulki antykoncepcyjne dopochwowe.
Czasami z przyczyn zdrowotnych, innym razem światopoglądowych, jedyną akceptowalną metodą antykoncepcji jest naturalne zapobieganie ciąży. Skuteczność tej metody zależy nie tylko od obserwacji objawów takich jak ilość i konsystencja śluzu szyjkowego czy pomiar temperatury ciała, ale także od stanu zdrowia. Wiele osób stosujących antykoncepcję naturalną korzysta z kalendarzyka małżeńskiego, czy też kalkulatora dni płodnych. Jednak trzeba pamiętać, że każda infekcja lub choroba może fałszować wyniki, przez co ustalenie dni płodnych staje się bardzo trudne.