
Plemnik pod lupą

Jak sprawdzić czy plemnik jest najlepszy, a tym samym zdecydowanie zwiększyć szansę na skuteczne zapłodnienie? Naukowcy znaleźli sposób. Badają plemniki w powiększeniu aż 6600 razy! Wtedy widać nawet budowę wakuoli plemnika. Ta technika nazywa się MSOME-6600.
W leczeniu niepłodności coraz częściej stosuje się selekcję najlepszych jakościowo plemników. Robi się to po to, aby zwiększyć szansę zapłodnienia. Wybór plemników dokonywany jest na podstawie ich prawidłowej budowy. Kryteria cech morfologii plemników określiła w 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Plemniki bada się zarówno do zapłodnienia naturalnego, inseminacji, jak i zapłodnienia in vitro.
Cechy struktury plemnika odgrywają ważną rolę w technice in vitro ICSI, która polega na wstrzyknięciu plemnika do komórki jajowej. Jednak w pewnych przypadkach niepłodności męskiej, przy pomocy normalnego wyposażenia technicznego do ICSI, wybór prawidłowego plemnika przez embriologa nie jest możliwy, ponieważ jakość nasienia jest bardzo niska. Dlatego naukowcy zaproponowali MSOME (Motile sperm organelle morphology examination). Jest to sposób badania plemników, który pomaga wyselekcjonować plemniki o prawidłowej strukturze, a następnie wykorzystać je do zapłodnienia in vitro techniką IMSI- 6600 (Iintra-cytoplasmic morphologically – selected sperm injection). Używa się do tego mikroskopu powiększającego nasienie aż 6600 razy. Pozwala to na selekcję żywego ruchliwego plemnika bez konieczności stosowania specjalnych metod, które mogą go uszkodzić. Procedurę IMSI stosuje się u tych pacjentów, których nasienie zawiera mniej niż 4 proc. prawidłowych plemników. Dzięki temu można obniżyć odsetek spontanicznych poronień i podwyższyć odsetek ciąży z 30 do ponad 60 proc., w porównaniu ze stosowaniem tradycyjnym ICSI u tych samych pacjentów.