Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku

Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku

Brak wytrysku u mężczyzn, czyli problem z przekazaniem nasienia na zewnątrz organizmu, to poważna przeszkoda w zapłodnieniu. Co jest tego przyczyną? Brak wytrysku podczas stosunku może wiązać się z zaburzeniem zwanym wytryskiem wstecznym lub aspermią. Do tego dochodzi również obniżony popęd seksualny. Stres, depresja oraz przyjmowane lekarstwa mogą mieć na to ogromny wpływ. Sprawdź, na czym polega problem z erekcją, jakie dokładnie mogą być tego przyczyny, jakie badania warto wykonać i jakie są możliwości leczenia.

Brak wytrysku - przyczyny

Za wywołanie erekcji odpowiedzialne są trzy układy: hormonalny, nerwowy i naczyniowy. Dochodzi do niej w wyniku pobudzenia neuronów przywspółczulnych, umiejscowionych w bocznych segmentach krzyżowych rdzenia kręgowego. Z kolei wytrysk (inaczej ejakulacja) to proces neurofizjologiczny. Polega na wydostaniu się z cewki moczowej ejakulatu, czyli porcji nasienia. Brak wytrysku powoduje duży dyskomfort i trudności w relacjach interpersonalnych. Duże znaczenie w zaburzeniach erekcji mogą mieć:

 • miażdżyca - najczęstsza przyczyna zaburzeń erekcji;
 • niedobór testosteronu;
 • hiperprolaktynemia
 • niedoczynność tarczycy
 • urazy lub chirurgiczne uszkodzenie rdzenia kręgowego;
 • leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne oraz na nadciśnienie tętnicze i arytmię;
 • stwardnienie rozsiane;
 • cukrzycowe uszkodzenie nerwów;
 • choroby obwodowych naczyń tętniczych;
 • zabiegi chirurgiczne na kroczu i miednicy (np. operacje prostaty);
 • urazy psychologiczne, na przykład odkrycie zdrady, problemy małżeńskie, kłótnie;
 • lęk przed niechcianą ciążą;
 • poczucie winy związane z restrykcyjnym wychowaniem religijnym;
 • brak odpowiedniej stymulacji seksualnej;
 • spadek lub brak zainteresowania partnerką, ukryta orientacja homoseksualna;
 • uwarunkowania masturbacyjne, na przykład przyzwyczajenie do silnych bodźców dotykowych.

Problemy z wytryskiem mogą wiązać się z różnymi zaburzeniami organizmu, takimi jak wytrysk wsteczny, wytrysk opóźniony czy aspermia.

Wytrysk wsteczny

W czasie wytrysku wstecznego, nasienie cofa się do pęcherza moczowego, zamiast wydostać się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych. Nasienie miesza się z moczem w pęcherzu moczowym, a następnie wydostaje się niezauważenie podczas normalnego oddawania moczu.

Do przyczyn tego zjawiska zaliczamy m.in. operację prostaty, cukrzycę albo zażywanie leków regulujących pracę prostaty, przeciwnadciśnieniowych czy antydepresyjnych. Niestety, wytrysk wsteczny zaburza płodność, czyli uniemożliwia mężczyźnie dostarczenie nasienia do dróg rodnych swojej partnerki. W medycynie jest on nazywany również suchym orgazmem.

Wytrysk opóźniony

Wytrysk opóźniony to zaburzenie o nie do końca jasnych przyczynach. Mężczyzna nie może wtedy osiągnąć ejakulacji lub ma z tym duży problem, mimo odpowiedniej stymulacji seksualnej, erekcji i świadomego pragnienia. Duże znaczenie mogą odgrywać tutaj predyspozycje biologiczne oraz czynniki psychologiczne. Stres, zmęczenie, lęk, trudności w relacji damsko-męskiej, poczucie winy - to wszystko przekłada się na problemy z wytryskiem.

Wytrysk opóźniony można podzielić na dwa rodzaje: uogólniony i sytuacyjny. Pierwszy z nich pojawia się we wszystkich formach aktywności seksualnej i ze wszystkimi partnerkami. Drugi - w zależności od sytuacji i miejsca, partnerki/partnera czy formy aktywności seksualnej.

Aspermia

Aspermia to całkowity brak ejakulacji, czyli wytrysku nasienia. Powodem tego zaburzenia mogą być:

 • rak prostaty;
 • niedobór androgenów;
 • uraz mechaniczny;
 • nieprawidłowa budowa układu rozrodczego;
 • zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu rodnego;
 • infekcje bakteryjne, na przykład zapalenie dróg moczowych;
 • niedrożność przewodu wytryskowego;
 • stres;
 • cukrzyca.

Aspermię leczy się najczęściej farmakologicznie lub chirurgicznie. Pacjent musi również zmienić swój styl życia na bardziej spokojny i zrównoważony, wprowadzić zdrową dietę i zrezygnować z używek (alkohol, papierosy, dopalacze). Jeśli terapia nie przynosi efektów, można wdrożyć metodę in vitro. Dzięki niej kobieta zyskuje większą szansę na zajście w ciąże.

Brak wytrysku - badania

W razie wystąpienia braku wytrysku czy problemów z erekcją, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (na przykład seksuologa lub psychiatry), który ustali przyczyny zaburzenia, wystawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Specjalista przeprowadzi wywiad medyczny i seksuologiczny, a w razie potrzeby - zleci dodatkowe badania krwi (biochemiczne i hormonalne), badania psychologiczne, neurologiczne oraz konsultacje u urologa lub kardiologa.

Brak wytrysku - leczenie

W zależności od przyczyny lekarze zalecają głównie psychoterapię, farmakoterapię lub leczenie chirurgiczne. Możliwe jest też połączenie kilku metod. Wśród metod psychoterapeutycznych wyróżnia się:

 • terapię indywidualną lub par,
 • treningi masturbacyjne,
 • stymulatory elektryczne lub wibratory,
 • edukację i poradnictwo.

W przypadku wytrysku wstecznego, którego powodem może być na przykład uszkodzenie mięśni i nerwów dna miednicy, stosuje się zabieg chirurgiczny lub elektrostymulację. Możliwe jest też odzyskanie plemników bezpośrednio z moczu oddanego po orgazmie . Jeśli problem pojawił się wraz z przyjmowaniem danych leków, to po konsultacji z lekarzem, można je odstawić lub zmienić. Na aspermię, która była spowodowana infekcją bakteryjną, stosuje się antybiotykoterapię.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Robert Gizler - specjalista ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.

Źródła:

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy wiek mężczyzny ma znaczenie w osiągnięciu ciąży?
Plemniki – czym są i jak długo żyją? Poznaj ciekawostki na temat męskiej płodności
Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku
Dowiedz się więcej