Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Owulacja - objawy. Jak rozpoznać jajeczkowanie?

Owulacja - objawy. Jak rozpoznać jajeczkowanie?

Znajomość swojego ciała pozwala sprawnie wyznaczać kolejne fazy cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, jakie są objawy poszczególnych etapów nie tylko po to, aby znać początek kolejnej miesiączki. Umiejętność rozpoznawania owulacji jest niezwykle istotna dla każdej kobiety. Dzięki temu można zwiększyć szansę na poczęcie upragnionego dziecka. Z kolei dla kobiet, które nie planują macierzyństwa, wiedza o dniach płodnych stanowi dodatkową ochronę, obok oczywiście nieodzownej antykoncepcji.

Czym jest owulacja?

Owulacja jest częścią cyklu menstruacyjnego. Dochodzi do niej, gdy komórka jajowa zostaje uwolnione z jajnika, a dokładniej - z pęcherzyka Graffa. Dzięki temu jajeczko jest gotowe na zapłodnienie przez plemniki. Jeśli zostanie zapłodnione, zarodek powędruje do macicy i zagnieździ się w niej, z czego rozwinie się ciąża. Jeżeli nie dojdzie do połączenia z plemnikiem, jajo wraz z wyściółką macicy zostają usunięte podczas kolejnej miesiączki .

Owulacja i uwalnianie hormonów podczas cyklu menstruacyjnego są kontrolowane przez część mózgu zwaną podwzgórzem. Wysyła ono sygnały nakazujące przedniemu płatowi przysadki mózgowej wydzielanie hormonu luteinizującego (LH) i hormonu stymulującego pęcherzyki (FSH). Istotną rolę odgrywają też hormony jajnikowe - estrogen i progesteron. Poziom estrogenów stopniowo podwyższa się w pierwszej fazie cyklu. Dzięki temu śluz szyjkowy staje się obfitszy i rzadszy, a błona śluzowa macicy przygotowuje się do zagnieżdżenia zarodka. Z kolei progesteron przygotowuje ciało do ciąży.

Jak obliczyć i rozpoznać owulację?

Cykl u kobiety trwa średnio od 28 do 32 dni. Za początek każdego cyklu uważa się pierwszy dzień krwawienia. Uwolnienie jajeczka następuje zazwyczaj na 13 do 16 dni przed terminem następnej miesiączki . Nawet jeśli okres u kobiety na ogół jest regularny, pod wpływem różnych czynników, np.:

 • stresu,
 • chorób,
 •  czy diety może dojść do zmiany w jego długości. Z tego powodu wyliczenie owulacji i dni płodnych nie jest takie oczywiste.

W celu dokładniejszego obliczenia owulacji można skorzystać z kalkulatora dni płodnych. Warto też zainstalować kalendarzyk cyklu na swojego smartfona. Dzięki temu nie będziesz musiała ręcznie notować przebiegu swojego okresu. Ponadto program pomoże w interpretacji danych, tj. pomiar temperatury. Wybór aplikacji jest spory, więc można bez problemu znaleźć najlepszą dla siebie. Wśród najczęściej polecanych można wymienić:

 • Flo,
 • Clue,
 • Kalendarz Miesiączka,
 • Glow,
 • OvuView,
 • OvuFriend.

Objawy jajeczkowania

Obserwacja własnego ciała jest jedną z metod, która pomaga ustalić dni płodne i owulację u kobiety. Zbliżające się jajeczkowanie może spowodować wzrost ilości śluzu z pochwy. Wydzielina ta jest często przejrzysta i ciągnąca się - może nawet przypominać surowe białko jajka.

Inne, charakterystyczne objawy owulacji to:

 • tkliwość piersi,
 • zwiększony popęd seksualny,
 • ból jajników - charakteryzujący się dyskomfortem lub bólem po jednej stronie brzucha,
 • bardziej miękka i lekko rozwarta szyjka macicy .

W związku z tym, że objawy dni płodnych nie są charakterystyczne, nie można opierać się tylko na nich. W wielu przypadkach pomiar temperatury oraz sprawdzenie stężenia hormonów okazują się metodami bardziej precyzyjnymi.

Objawy owulacji a temperatura ciała

Tuż po owulacji zwykle występuje niewielki wzrost temperatury ciała. Jest to spowodowane wyrzutem progesteronu, który zaczyna być wydzielany w momencie uwolnienia jajeczka. Następuje wtedy podwyższenie temperatury ciała o około 0,2-0,6 stopni Celsjusza. Kobiety są zazwyczaj najbardziej płodne przez 2 do 3 dni, zanim temperatura osiągnie maksimum.

Sama owulacja trwa zaledwie 24 godziny. Dni płodne obejmują jednak poprzedzające od 2 do 4 dni, ponieważ plemniki są w stanie przetrwać w ciele kobiety kilka dni. Z tego powodu dni najbardziej płodne zaczynają się około 2-4 dni przed owulacją i kończą 1 dzień dni po uwolnieniu jajeczka .

Aby pomiar temperatury był jak najbardziej miarodajny, warto trzymać się kilku zasad:

 • mierzyć temperaturę rano po przebudzeniu się,
 • zadbać o to, aby sen w dni pomiaru był spokojny i nieprzerwany,
 • dokonywać pomiaru zawsze tym samym termometrem i w tych samych miejscach ciała (najlepiej w ustach, gdyż temperatura czoła często się waha i nie zawsze dobrze odzwierciedla temperaturę wewnętrzną - zwłaszcza, gdy istotne są tak niewielkie zmiany jej wartości),
 • używać dokładnego termometru (najlepiej sprawdzi się termometr elektroniczny, który pokazuje temperaturę do dwóch miejsc po przecinku lub termometr owulacyjny - dostępny w aptekach),
 • zmierzoną temperaturę zapisywać ręcznie lub w aplikacji.

Zestawy do pomiaru hormonu luteinizującego

Gdy jajeczko jest już dojrzałe, organizm uwalnia hormon luteinizujący (LH), który wyzwala uwolnienie komórki jajowej. Owulacja może nastąpić w ciągu 24 do 36 godzin po skoku LH. Zestawy do przewidywania owulacji mogą wykryć wzrost stężenia hormonu w moczu tuż przed owulacją. Testy owulacyjne można zakupić w każdej aptece. Pomiar domowy jest prostą i intuicyjną metodą, która pomaga rozpoznać owulację. Trzeba mieć na uwadze, że mimo stosowania wszystkich możliwych metod, niejednokrotnie ciężko jest wyznaczyć dokładny dzień owulacji.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Robert Gizler - specjalista ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.

Źródła:

 • What Is Ovulation? Cycle Timeline, Pain and Other Symptoms, and M (healthline.com)
 • Ovulation: What is it and how does it affect you? (medicalnewstoday.com)
 • Jak wyliczyć owulację - cykl fizjologiczny kobiety (plodnosc.pl)

 • Dni płodne i owulacja – jak obliczyć? Kiedy wykonać test owulacyjny? | Apteline.pl


Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Owulacja - objawy. Jak rozpoznać jajeczkowanie?
Szczepienia przed ciążą lub w ciąży – przeciwko czemu się zaszczepić?
Konsultanci InviMed są do Twojej dyspozycji pod numerem infolinii: 500 900 888
Dowiedz się więcej