
W PICSI ocenia się prawidłowość morfologii plemników oraz ich zdolność wiązania się z hialuronianem.
PICSI® (Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection - fizjologiczne ICSI)
Zapłodnienie metodą PICSI® to technika, która wykorzystuje fizjologiczne właściwości dojrzałych i prawidłowo zbudowanych plemników do wiązania się z kwasem hialuronowym, dzięki obecności receptorów dla hialuronianu na powierzchni główki plemnika.
Jak selekcjonuje się plemniki w metodzie PICSI?
W metodzie PICSI®, plemniki selekcjonowane są na podstawie kryteriów morfologicznych oraz pozytywnej i specyficznej reakcji wiązania plemnika z hialuronianem.
Prawidłowe, ruchliwe plemniki reagują z hialuronianem macierzy wzgórka jajonośnego komórki jajowej poprzez specyficzne receptory znajdujące się na ich główce. Związanie plemnika z hialuronianem sugeruje, że wybrany plemnik przeszedł prawidłowo cały proces spermatogenezy i spermiogenezy, jest dojrzały biologicznie, w pełni funkcjonalny i kompetentny do zapłodnienia komórki jajowej.
Jakie badanie pomaga określić, czy PICSI będzie miało sens?
W celu doboru metody zapłodnienia konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym badaniem kwalifikującym do zapłodnienia metodą PICSI jest test HBA.
Test HBA określa odsetek plemników dojrzałych biologicznie. To badanie jest kluczowe w celu określenia czy plemniki są kompetentne do zapłodnienia komórki podczas tradycyjnych starań, inseminacji, lub standardowego in vitro.
Nieprawidłowy wynik testu HBA, w którym znacząco obniżony jest odsetek dojrzałych plemników, sugeruje wybór zapłodnienia metodą ICSI lub PICSI®.
Wskazania do zapłodnienia in vitro metodą PICSI®:
- poronienia nawracające,
- nieudane starania o ciążę z pomocą standardowego in vitro lub ICSI (mało zarodków rozwijających się i o niskiej jakości),
- powtarzające się niepowodzenia transferów związane z trudnością w zagnieżdżeniu zarodka mimo przyjmowanych leków,
- nieprawidłowy wynik testu HBA, SCD,
- ciężka asthenozoospermia w badaniu nasienia,
- procedura ICSI z zastosowaniem zamrożonego nasienia o niskich parametrach lub zawiesiny plemników uzyskanych przez TESA, PESA, MESA.
Korzyści wynikające z zapłodnienia in vitro metodą PICSI®:
- według aktualnych badań, w porównaniu do standardowej procedury ICSI, użycie techniki PICSI® statystycznie zwiększa odsetek zapłodnień komórek jajowych oraz umożliwia otrzymanie większego odsetka wysokiej jakości zarodków,
- transfer wysokiej jakości zarodków uzyskanych po zapłodnieniu komórki jajowej plemnikami wyselekcjonowanymi metodą PICSI®, w porównaniu z metodą ICSI, zwiększa szanse na implantację i ciążę kliniczną,
- wyselekcjonowane podczas procedury PICSI® gamety męskie zakończyły proces dojrzewania jądrowego, posiadają kompletny niesfragmentowany genom, co obniża częstotliwość aneuploidii uzyskanych zarodków oraz zmniejsza ilość poronień.
Kiedy HbIMSI?
W przypadku teratozoospermii lub nieprawidłowego wyniku MSOME, w naszej klinice oferujemy metodę zapłodnienia HbIMSI, czyli połączenie dwóch metod - PICSI® i IMSI.
HbIMSI umożliwia selekcję plemników ruchliwych na podstawie ich zdolności wiązania się z kwasem hialuronowym oraz morfologii pod dużym powiększeniem takim jak w metodzie IMSI.
Dzięki HbIMSI do zapłodnienia są wybierane plemniki dojrzałe oraz o najlepszej morfologii, a pary mogą uzyskać większy odsetek zapłodnień a także lepszej jakości zarodki.
***
Artykuł opracowała: mgr Katarzyna Lewandowska, ESHRE Clinical Embryologist, embriolog w klinice leczenia niepłodności InviMed w Katowicach. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku: biotechnologia medyczna.