
Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?

Potomstwo w pewnym momencie życia pary może stać się pragnieniem i marzeniem o powiększeniu rodziny. Niestety, zajście w ciążę bywa problematyczne i czasochłonne. Co zrobić, gdy nie można mieć dzieci? Czy małżeństwo bez nich ma szanse na powodzenie? Podpowiadamy, jak radzić sobie z niepłodnością i związanymi z nią kryzysami w związku.
Co zrobić, gdy nie można mieć dzieci?
Brak dzieci w małżeństwie może stać się powodem do kłótni i nieporozumień między partnerami. Choć oboje pragną tego samego, to porażki i nieudane ciąże mogą wzbudzać w nich intensywne emocje. Leczenie niepłodności może trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat, co dodatkowo może potęgować niepewność małżonków i wspólne rozgoryczenie. Gdy pada komunikat: „nie mogę mieć dzieci”, dla wielu związków może być to próba wytrzymałości.
Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Przede wszystkim warto pamiętać, że niepłodność może okazać się jedynie stanem przejściowym. Nowoczesna medycyna sprawia, iż podjęcie leczenia i wytrwałe próby dają realną szansę na zajście w ciążę. Jest to jednak proces wymagający czasu, dlatego tak ważne jest, by wspierać siebie nawzajem i nie tracić nadziei.
Jak brak dzieci w małżeństwie może wpływać na partnerów?
Gdy starania o dziecko trwają już wiele miesięcy, a upragniona ciąża jeszcze się nie pojawiła, w związku może dojść do napięcia między partnerami. Narastająca frustracja prowadzi z kolei do szukania winnych. Tu należy zachować szczególną ostrożność – wzajemne oskarżanie się o przyczynę niepowodzeń jedynie pogorszy relację.
Znacznie lepszym wyjściem jest wspólna wizyta u lekarza i sprawdzenie najczęstszych przyczyn niepłodności. Diagnoza pozwala wykryć czynniki utrudniające zajście w ciążę i podjąć odpowiednie kroki.
Komplikacje związane ze staraniami o dziecko mogą skutkować także rozgoryczeniem. Perspektywa utrudnionej możliwości zrealizowania marzenia o powiększeniu rodziny może być przytłaczająca.
Kryzys w małżeństwie spowodowany niepłodnością
Chęć wyzwolenia się z uciążliwej sytuacji może spowodować kryzys w małżeństwie. Małżonkowie mogą coraz mniej chętnie spędzać wspólnie czas, może dochodzić do częstszych kłótni bądź wręcz przeciwnie do ochłodzenia emocjonalnego.
Niepłodność a depresja
W niektórych przypadkach niepłodność może prowadzić do obniżenia samopoczucia, a nawet do stanów depresyjnych. Jeśli zauważysz u siebie lub u partnera takie epizody, koniecznie postaraj się zagwarantować wsparcie drugiej osobie. W trudnych przypadkach warto rozważyć również wizytę u psychologa, który wskaże, w jaki sposób radzić sobie z tą trudną sytuacją.
Małżeństwo bez dzieci – jak zachować zdrowe relacje?
Obserwujcie siebie świadomie, bądźcie dla siebie wyrozumiali jak najlepsi przyjaciele. Podtrzymujcie więź i podsycajcie swoją miłość poprzez zaangażowanie w związek. Dobrym krokiem będą chociażby proste, codzienne gesty wyrażające uczucie. Rozważcie także krótki wyjazd, w trakcie którego zamienicie powtarzane wciąż: „nie możemy mieć dzieci” na: „kochamy się mimo wszystko”. Relaks pozwoli Wam odpocząć i zregenerować siły na dalsze leczenie.
Zaufanie i rozmowa
Jak poprawić relacje małżeńskie i zapobiec rozpadowi związku? Kluczowe jest tu wsparcie, zaufanie i rozmowa. Warto otworzyć się na drugą osobę i pozwolić sobie nawzajem na szczere emocje. Nieudane próby zajścia w ciążę mogą łączyć się z uczuciem rozczarowania, bólu i straty – nie zatrzymuj ich! Dziel się swoimi obawami i przemyśleniami z partnerem, nie bójcie się również płaczu i smutku. Wyzwolenie emocji pozwoli Wam zrzucić z siebie ciężar, zachować zdrowie psychiczne, a dodatkowo wzmocni Waszą więź.
Niepłodność to nie wyrok
Informacja o diagnozie niepłodności w parze może być trudnym czasem dla związku. Dlatego, zastanówcie się razem co możecie zrobić, aby od początku zadbać o waszą relację. Warto spojrzeć na sytuację obiektywnie, choć z pewnością jest to trudne. Pamiętaj jednak, że niepłodność jest etapem przejściowym i w wielu związkach pojawia się długo wyczekiwane potomstwo.
Według danych zebranych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, w Polsce ok. 1,5 mln par ma problemy z zajściem w ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia przekazuje natomiast, że na całym świecie ok. 15% ludności w wieku reprodukcyjnym zmaga się z podobnym problemem. Warto zdawać sobie sprawę ze skali zjawiska. To pozwoli Wam uświadomić sobie, iż Wasz przypadek nie jest jedyny, a bezdzietne małżeństwa zdarzają się stosunkowo często.
Jak jeszcze zadbać o zdrowe relacje? Aktywnie poszukujcie rozwiązań, jednocześnie dając sobie czas na wypróbowanie kolejnych metod. Działanie sprawi, że poczujecie się pewniej i zwiększycie Wasze szanse na upragnioną ciążę. Pamiętajcie także, by dzielić się przemyśleniami, swobodnie rozmawiać o obawach i emocjach, a przede wszystkim – wspierać siebie nawzajem i być w tym razem.