Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?

Potomstwo w pewnym momencie życia pary może stać się pragnieniem i marzeniem o powiększeniu rodziny. Niestety, zajście w ciążę bywa problematyczne i czasochłonne. Co zrobić, gdy nie można mieć dzieci? Czy małżeństwo bez nich ma szanse na powodzenie? Podpowiadamy, jak radzić sobie z niepłodnością i związanymi z nią kryzysami w związku.

Spis treści

Co zrobić, gdy nie można mieć dzieci?

Brak dzieci w małżeństwie może stać się powodem do kłótni i nieporozumień między partnerami. Choć oboje pragną tego samego, to porażki i nieudane ciąże mogą wzbudzać w nich intensywne emocje. Leczenie niepłodności może trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat, co dodatkowo może potęgować niepewność małżonków i wspólne rozgoryczenie. Gdy pada komunikat: „nie mogę mieć dzieci”, dla wielu związków może być to próba wytrzymałości.

Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Przede wszystkim warto pamiętać, że niepłodność może okazać się jedynie stanem przejściowym. Nowoczesna medycyna sprawia, iż podjęcie leczenia i wytrwałe próby dają realną szansę na zajście w ciążę. Jest to jednak proces wymagający czasu, dlatego tak ważne jest, by wspierać siebie nawzajem i nie tracić nadziei.

Jak brak dzieci w małżeństwie może wpływać na partnerów?

Gdy starania o dziecko trwają już wiele miesięcy, a upragniona ciąża jeszcze się nie pojawiła, w związku może dojść do napięcia między partnerami. Narastająca frustracja prowadzi z kolei do szukania winnych. Tu należy zachować szczególną ostrożność – wzajemne oskarżanie się o przyczynę niepowodzeń jedynie pogorszy relację.

Znacznie lepszym wyjściem jest wspólna wizyta u lekarza i sprawdzenie najczęstszych przyczyn niepłodności. Diagnoza pozwala wykryć czynniki utrudniające zajście w ciążę i podjąć odpowiednie kroki.

Komplikacje związane ze staraniami o dziecko mogą skutkować także rozgoryczeniem. Perspektywa utrudnionej możliwości zrealizowania marzenia o powiększeniu rodziny może być przytłaczająca.

Kryzys w małżeństwie spowodowany niepłodnością

Chęć wyzwolenia się z uciążliwej sytuacji może spowodować kryzys w małżeństwie. Małżonkowie mogą coraz mniej chętnie spędzać wspólnie czas, może dochodzić do częstszych kłótni bądź wręcz przeciwnie do ochłodzenia emocjonalnego.

Niepłodność a depresja

W niektórych przypadkach niepłodność może prowadzić do obniżenia samopoczucia, a nawet do stanów depresyjnych. Jeśli zauważysz u siebie lub u partnera takie epizody, koniecznie postaraj się zagwarantować wsparcie drugiej osobie. W trudnych przypadkach warto rozważyć również wizytę u psychologa, który wskaże, w jaki sposób radzić sobie z tą trudną sytuacją.

Małżeństwo bez dzieci – jak zachować zdrowe relacje?

Obserwujcie siebie świadomie, bądźcie dla siebie wyrozumiali jak najlepsi przyjaciele. Podtrzymujcie więź i podsycajcie swoją miłość poprzez zaangażowanie w związek. Dobrym krokiem będą chociażby proste, codzienne gesty wyrażające uczucie. Rozważcie także krótki wyjazd, w trakcie którego zamienicie powtarzane wciąż: „nie możemy mieć dzieci” na: „kochamy się mimo wszystko”. Relaks pozwoli Wam odpocząć i zregenerować siły na dalsze leczenie.

Zaufanie i rozmowa

Jak poprawić relacje małżeńskie i zapobiec rozpadowi związku? Kluczowe jest tu wsparcie, zaufanie i rozmowa. Warto otworzyć się na drugą osobę i pozwolić sobie nawzajem na szczere emocje. Nieudane próby zajścia w ciążę mogą łączyć się z uczuciem rozczarowania, bólu i straty – nie zatrzymuj ich! Dziel się swoimi obawami i przemyśleniami z partnerem, nie bójcie się również płaczu i smutku. Wyzwolenie emocji pozwoli Wam zrzucić z siebie ciężar, zachować zdrowie psychiczne, a dodatkowo wzmocni Waszą więź.

Niepłodność to nie wyrok

Informacja o diagnozie niepłodności w parze może być trudnym czasem dla związku. Dlatego, zastanówcie się razem co możecie zrobić, aby od początku zadbać o waszą relację. Warto spojrzeć na sytuację obiektywnie, choć z pewnością jest to trudne. Pamiętaj jednak, że niepłodność jest etapem przejściowym i w wielu związkach pojawia się długo wyczekiwane potomstwo.

Według danych zebranych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, w Polsce ok. 1,5 mln par ma problemy z zajściem w ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia przekazuje natomiast, że na całym świecie ok. 15% ludności w wieku reprodukcyjnym zmaga się z podobnym problemem. Warto zdawać sobie sprawę ze skali zjawiska. To pozwoli Wam uświadomić sobie, iż Wasz przypadek nie jest jedyny, a bezdzietne małżeństwa zdarzają się stosunkowo często.

Jak jeszcze zadbać o zdrowe relacje? Aktywnie poszukujcie rozwiązań, jednocześnie dając sobie czas na wypróbowanie kolejnych metod. Działanie sprawi, że poczujecie się pewniej i zwiększycie Wasze szanse na upragnioną ciążę. Pamiętajcie także, by dzielić się przemyśleniami, swobodnie rozmawiać o obawach i emocjach, a przede wszystkim – wspierać siebie nawzajem i być w tym razem.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Agata Pypłacz - Psycholog

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?
Ciąża pozamaciczna a in vitro
Plemniki – jak powstają i jak wygląda zapłodnienie?
Dowiedz się więcej