Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?

Potomstwo w pewnym momencie życia pary może stać się pragnieniem i marzeniem o powiększeniu rodziny. Niestety, zajście w ciążę bywa problematyczne i czasochłonne. Co zrobić, gdy nie można mieć dzieci? Czy małżeństwo bez nich ma szanse na powodzenie? Podpowiadamy, jak radzić sobie z niepłodnością i związanymi z nią kryzysami w związku.

Spis treści

Co zrobić, gdy nie można mieć dzieci?

Brak dzieci w małżeństwie może stać się powodem do kłótni i nieporozumień między partnerami. Choć oboje pragną tego samego, to porażki i nieudane ciąże mogą wzbudzać w nich intensywne emocje. Leczenie niepłodności może trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat, co dodatkowo może potęgować niepewność małżonków i wspólne rozgoryczenie. Gdy pada komunikat: „nie mogę mieć dzieci”, dla wielu związków może być to próba wytrzymałości.

Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Przede wszystkim warto pamiętać, że niepłodność może okazać się jedynie stanem przejściowym. Nowoczesna medycyna sprawia, iż podjęcie leczenia i wytrwałe próby dają realną szansę na zajście w ciążę. Jest to jednak proces wymagający czasu, dlatego tak ważne jest, by wspierać siebie nawzajem i nie tracić nadziei.

Jak brak dzieci w małżeństwie może wpływać na partnerów?

Gdy starania o dziecko trwają już wiele miesięcy, a upragniona ciąża jeszcze się nie pojawiła, w związku może dojść do napięcia między partnerami. Narastająca frustracja prowadzi z kolei do szukania winnych. Tu należy zachować szczególną ostrożność – wzajemne oskarżanie się o przyczynę niepowodzeń jedynie pogorszy relację.

Znacznie lepszym wyjściem jest wspólna wizyta u lekarza i sprawdzenie najczęstszych przyczyn niepłodności. Diagnoza pozwala wykryć czynniki utrudniające zajście w ciążę i podjąć odpowiednie kroki.

Komplikacje związane ze staraniami o dziecko mogą skutkować także rozgoryczeniem. Perspektywa utrudnionej możliwości zrealizowania marzenia o powiększeniu rodziny może być przytłaczająca.

Kryzys w małżeństwie spowodowany niepłodnością

Chęć wyzwolenia się z uciążliwej sytuacji może spowodować kryzys w małżeństwie. Małżonkowie mogą coraz mniej chętnie spędzać wspólnie czas, może dochodzić do częstszych kłótni bądź wręcz przeciwnie do ochłodzenia emocjonalnego.

Niepłodność a depresja

W niektórych przypadkach niepłodność może prowadzić do obniżenia samopoczucia, a nawet do stanów depresyjnych. Jeśli zauważysz u siebie lub u partnera takie epizody, koniecznie postaraj się zagwarantować wsparcie drugiej osobie. W trudnych przypadkach warto rozważyć również wizytę u psychologa, który wskaże, w jaki sposób radzić sobie z tą trudną sytuacją.

Małżeństwo bez dzieci – jak zachować zdrowe relacje?

Obserwujcie siebie świadomie, bądźcie dla siebie wyrozumiali jak najlepsi przyjaciele. Podtrzymujcie więź i podsycajcie swoją miłość poprzez zaangażowanie w związek. Dobrym krokiem będą chociażby proste, codzienne gesty wyrażające uczucie. Rozważcie także krótki wyjazd, w trakcie którego zamienicie powtarzane wciąż: „nie możemy mieć dzieci” na: „kochamy się mimo wszystko”. Relaks pozwoli Wam odpocząć i zregenerować siły na dalsze leczenie.

Zaufanie i rozmowa

Jak poprawić relacje małżeńskie i zapobiec rozpadowi związku? Kluczowe jest tu wsparcie, zaufanie i rozmowa. Warto otworzyć się na drugą osobę i pozwolić sobie nawzajem na szczere emocje. Nieudane próby zajścia w ciążę mogą łączyć się z uczuciem rozczarowania, bólu i straty – nie zatrzymuj ich! Dziel się swoimi obawami i przemyśleniami z partnerem, nie bójcie się również płaczu i smutku. Wyzwolenie emocji pozwoli Wam zrzucić z siebie ciężar, zachować zdrowie psychiczne, a dodatkowo wzmocni Waszą więź.

Niepłodność to nie wyrok

Informacja o diagnozie niepłodności w parze może być trudnym czasem dla związku. Dlatego, zastanówcie się razem co możecie zrobić, aby od początku zadbać o waszą relację. Warto spojrzeć na sytuację obiektywnie, choć z pewnością jest to trudne. Pamiętaj jednak, że niepłodność jest etapem przejściowym i w wielu związkach pojawia się długo wyczekiwane potomstwo.

Według danych zebranych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, w Polsce ok. 1,5 mln par ma problemy z zajściem w ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia przekazuje natomiast, że na całym świecie ok. 15% ludności w wieku reprodukcyjnym zmaga się z podobnym problemem. Warto zdawać sobie sprawę ze skali zjawiska. To pozwoli Wam uświadomić sobie, iż Wasz przypadek nie jest jedyny, a bezdzietne małżeństwa zdarzają się stosunkowo często.

Jak jeszcze zadbać o zdrowe relacje? Aktywnie poszukujcie rozwiązań, jednocześnie dając sobie czas na wypróbowanie kolejnych metod. Działanie sprawi, że poczujecie się pewniej i zwiększycie Wasze szanse na upragnioną ciążę. Pamiętajcie także, by dzielić się przemyśleniami, swobodnie rozmawiać o obawach i emocjach, a przede wszystkim – wspierać siebie nawzajem i być w tym razem.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Agata Pypłacz - Psycholog

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?
Ciąża pozamaciczna a in vitro
Plemniki – jak powstają i jak wygląda zapłodnienie?
Dowiedz się więcej