Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Grupy wsparcia dla osób starających się o dziecko

Grupy wsparcia dla osób starających się o dziecko
Kliniki leczenia niepłodności InviMed umożliwiają parom starającym się o dziecko nie tylko konsultacje psychologiczne, ale też organizują grupy wsparcia. Udział w spotkaniach grupy wsparcia jest całkowicie bezpłatny. O tym, dlaczego warto zgłosić swój udział w spotkaniach grupy rozmawiamy z Dorotą Gawlikowską, psycholog z kliniki InviMed Warszawa.

Kliniki leczenia niepłodności InviMed umożliwiają parom starającym się o dziecko nie tylko konsultacje psychologiczne, ale też organizują grupy wsparcia. Udział w spotkaniach grupy wsparcia jest całkowicie bezpłatny. O tym, dlaczego warto zgłosić swój udział w spotkaniach grupy rozmawiamy z Dorotą Gawlikowską, psycholog z kliniki InviMed Warszawa.

W Polsce grupy wsparcia nadal nie są popularne, a wielu osobom kojarzą się ze spotkaniami AA lub grupami dla osób chorych na raka. Co z grupy wsparcia mogą wynieść pary, które mają trudności z poczęciem dziecka lub utrzymaniem ciąży?

Dorota Gawlikowska: Myślę, że przede wszystkim poczucie, że nie są sami i mogą spotkać się z ludźmi, którzy przechodzą przez podobne doświadczenia i najlepiej ich rozumieją. Wbrew pozorom nawet dziś, w dobie internetu i funkcjonujących online zamkniętych grup, realne spotkanie i rozmowa z ludźmi, którzy chcą co tydzień poświęcać swój czas, aby słuchać, nie oceniać, nie doradzać, ale być dla nas, to wielki dar, bardzo doceniany przez uczestników spotkań. Dlatego wiele z prowadzonych przeze mnie grup spotyka się nadal, online albo w tzw. realu. Stworzone podczas spotkań więzi nie wygasają i są na tyle cenne, by podtrzymywać je także wiele miesięcy później.

Nie ma problemu, gdy w trakcie spotkań grupy jednej parze się uda, a drugiej nie?

To jest właśnie jedno z piękniejszych zjawisk – uczestnicy spotkań uczą się radzić sobie z różnicami, jakie ujawniają się w grupie. I rzeczywiście, czasem ktoś zachodzi w ciążę, a ktoś inny w tym samym czasie ją traci. Przeżywamy to razem i razem radzimy sobie z pojawiającymi się emocjami, co ułatwia parom także późniejsze przeżywanie różnych sytuacji. W jednej grupie spotykają się także osoby, które leczą się metodą in vitro, i pary, które nie chcą podchodzić do procedury z przyczyn światopoglądowych. Takie, które chcą spróbować adopcji prenatalnej i te, które zdecydowały się pozostać bezdzietne.

To ogromne bogactwo grupy polegające na jej różnorodności niezwykle mocno wpływa na wszystkich uczestników. Poszerza zakres dostępnej wiedzy o metodach leczenia i drogach wychodzenia z niepłodności, konfrontuje z odmiennymi punktami widzenia i rozumienia sytuacji, pomaga podejmować własne, trudne decyzje. Sprzyja to także lepszej komunikacji partnerów, którzy często właśnie w grupie zaczynają rozmawiać na tematy, których wcześniej nie poruszali między sobą.

Kiedy zbiera się najbliższa grupa?

Najbliższa grupa jest już skompletowana, ale chętne osoby lub pary zapraszamy do wysyłania zgłoszeń w dowolnym momencie. W trakcie trwania dwunastotygodniowego cyklu spotkań jednej grupy, gromadzimy już chętnych na kolejny cykl, dzięki czemu tuż po zakończeniu jednej, możemy rozpocząć spotkania następnej grupy.

Spotkania grupy są tylko dla par?

Zapraszamy na spotkania pary, ale też samych mężczyzn oraz kobiety. Zawsze zachęcamy do udziału w grupie oboje partnerów, zgodnie z założeniem, że niepłodność dotyka parę, a bycie razem w grupie pomaga poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami doświadczanymi w związku. Jeśli jednak nie jest to możliwe, staramy się organizować grupy dla kobiet lub mężczyzn, w zależności od tego, jakie jest aktualne zapotrzebowanie.

***

Dorota Gawlikowska - psycholog i terapeuta par, prowadzi konsultacje psychologiczne, grupy wsparcia oraz warsztaty dla niepłodnych par, kobiet i mężczyzn w klinice InviMed w Warszawie.

Grupy wsparcia InviMed

Zgłoszenia do grupy wsparcia można wysyłać w dowolnym momencie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że czasem trzeba będzie zaczekać, aż nowa grupa będzie mogła rozpocząć swój cykl spotkań. Grupy wsparcia w InviMed są bezpłatne. Zapraszamy serdecznie.

*** Uwaga! Spotkania grup wsparcia zostały zawieszone do odwołania ze względu na pandemię COVID-19. Prosimy o śledzenie Aktualności na stronie InviMed.pl.***

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
USG piersi przed in vitro
Dowiedz się więcej