Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?

Transfer zarodka to z pewnością najbardziej emocjonujący dla pary etap zapłodnienia in vitro. Jest zwieńczeniem wielu tygodni przygotowań, badań i przeżyć. Czy udany transfer in vitro daje objawy? To pytanie z pewnością nurtuje aspirujących rodziców. Dowiedz się, jakich symptomów można się spodziewać oraz jak długo trzeba czekać na potwierdzenie ciąży.

Transfer zarodków - jak należy postępować?

Transfer zarodków polega na przeniesieniu do jamy macicy jednej lub dwóch komórek jajowych, które zostały zapłodnione nasieniem dawcy w laboratorium. Tuż po zabiegu należy pozostać w klinice przez czas około 30 minut. W kolejnych dniach będzie trzeba przestrzegać pewnych zaleceń.

Przede wszystkim warto powstrzymać się od współżycia przez kolejne dwa tygodnie. W tym czasie kobieta może odczuwać ból jajników. Istotne jest też nie przemęczanie się i unikanie stresu. Można prowadzić normalny styl życia, ale jak najwięcej odpoczywając i rezygnując z wymagających czynności

Pierwsze objawy po in vitro

Niektóre zmiany, takie jak tkliwość piersi lub huśtawka nastrojów, mogą być spowodowane suplementacją hormonów. W celu przygotowania endometrium do przyjęcia zarodka, podawane są gestageny. Zazwyczaj można przerwać podawanie hormonów na etapie potwierdzenia ciąży klinicznej. Często jednak potrzebne jest dalsze wsparcie progesteronem, nawet do 12 tygodnia, aby podtrzymać ciążę.

Jeśli zarodek się zagnieździ, może pojawić się plamienie implantacyjne. Jest to normalne zjawisko, zatem nie trzeba się nim martwić. Zazwyczaj przejawia się w postaci kilku kropel brązowej kwi, widocznych na bieliźnie. Trwa zwykle nie więcej niż 3 dni. Nie jest to intensywne krwawienie, więc można je łatwo odróżnić od miesiączki.

Zagnieżdżony zarodek 7-10 dni po transferze rozpoczyna produkcję hormonu gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Stężenie tego hormonu wyraźnie wzrasta około 11 lub 12 dnia. Właśnie wtedy wykonuje się test ciążowy, który ma potwierdzić ciążę biochemiczną. Badanie USG, które ostatecznie potwierdzi ciążę, wykonuje się w piątym tygodniu.

Objawy udanego transferu zarodków

Niektóre symptomy mogą wskazywać na udaną procedurę, ale mogą być również związane z lekami. Dzieje się tak dlatego, że estrogen i progesteron przyjmowane przed transferem zarodka, a także progesteron przyjmowany po transferze, naśladują wzdęcia, ból piersi i upławy towarzyszące ciąży. W związku z tym żadne oznaki nie dają stuprocentowej pewności.

Wiele osób jednak z niecierpliwością wyczekuje pewnych objawów, które mogą świadczyć o udanym transferze zarodka.Jeśli się pojawią, zwykle są to symptomy, które towarzyszą również naturalnej ciąży.

  • Skurcze - mogą sygnalizować nadchodzącą miesiączkę. Może to być również znak, że transfer zarodka zakończył się sukcesem. Niestety nie jest to jednoznaczny objaw.
  • Ogólne znużenie. Uczucie zmęczenia wydaje się być typową oznaką ciąży. Szczególnie na jej początku możesz czuć się wyjątkowo senna, gdyż poziom progesteronu gwałtownie wzrasta.
  • Poranne mdłości - zazwyczaj zaczynają się w drugim miesiącu ciąży, więc niekoniecznie jest to objaw, który można zauważyć w ciągu 2 tygodni po transferze zarodka. Jeśli jednak doświadczysz wymiotów w tym czasie, warto to skonsultować z lekarzem.
  • Wzdęcia - mogą być spowodowane wzrostem poziomu progesteronu. Hormon ten może spowolnić pracę przewodu pokarmowego i spowodować, że będziesz czuła się bardziej wzdęta niż zwykle.
  • Zmiana smaków. Ciąża może sprawić, że nie będziesz lubiła pewnych smaków lub zapachów. Możliwe, że zaczniesz mieć ochotę na potrawy, które do tej pory omijałaś szerokim łukiem. Nos może też stać się wrażliwy na zapachy, na które wcześniej nie zwracał uwagi.
  • Zatkany nos. Zmiany w poziomie hormonów mogą powodować obrzęk śluzówki. Niektóre kobiety doświadczają również krwawień z nosa.
  • Zmiany w wydzielinie z pochwy. Wzrost wydzieliny z pochwy może być wczesnym objawem ciąży. Jeśli zmiany są wynikiem udanego transferu zarodka (i ostatecznie, pozytywny test ciążowy), można zauważyć cienką, białą, łagodnie pachnącą wydzielinę podczas wczesnych tygodni ciąży.
  • Zwiększone parcie na pęcherz. Częsta potrzeba odwiedzania łazienki może być wczesnym objawem ciąży. Jest to związane ze wzrostem hormonu ciążowego hCG oraz skokiem progesteronu. Jeśli transfer zarodka zakończył się powodzeniem, zwiększone zapotrzebowanie na oddawanie moczu jest też rezultatem dodatkowej ilości krwi w twoim organizmie, ale do tego dochodzi stopniowo na późniejszych etapach ciąży.
  • Brak miesiączki w spodziewanym terminie - może sygnalizować ciążę, szczególnie u osób, u których cykl jest zawsze regularny.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej