Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?

Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?
W odróżnieniu od bezpłodności, która jest stanem trwałym – pary, u których stwierdzono niepłodność, nadal mogą mieć własne dziecko. Na pomoc przychodzą specjalistyczne ośrodki leczenia niepłodności, takie jak kliniki InviMed Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdynia i Katowice. Na pytania o to, jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności, odpowiada doktor Artur Kobielski z InviMed w Katowicach.

W odróżnieniu od bezpłodności, która jest stanem trwałym – pary, u których stwierdzono niepłodność, nadal mogą mieć własne dziecko. Na pomoc przychodzą specjalistyczne ośrodki leczenia niepłodności, takie jak kliniki InviMed Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdynia i Katowice. Na pytania o to, jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności, odpowiada doktor Artur Kobielski z InviMed w Katowicach.

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy to już czas, aby skorzystać z pierwszej konsultacji niepłodnościowej w InviMed, zajrzyj do wcześniejszego wywiadu z doktorem Arturem Kobielskim: Kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności? 

Aby umówić wizytę, zadzwoń: 500 900 888, napisz: invimed@invimed.pl lub skorzystaj z formularza na stronie www.invimed.pl/kontakt.

Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?

Przede wszystkim trzeba jasno sobie powiedzieć, że zgłoszenie się na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności to pierwszy krok w kierunku spełnienia jednego ze swoich marzeń. Trzeba przyjść odpowiednio wcześniej z nastawieniem, że przychodzi się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności, który ma doświadczenie i wie, jakie badania zlecić i co zrobić, by w końcu się udało zajść w upragnioną ciążę.

W naszej klinice wizyta pary w ramach pierwszej konsultacji niepłodnościowej zaczyna się od spotkania z położną – Koordynatorką Opieki Medycznej, która kompletuje dokumentację, udziela wstępnych informacji. Dopiero po tym odbywa się konsultacja lekarska. Lekarz zapoznaje się z dokumentacją medyczną, przeprowadza wywiad lekarski i ewentualne badanie ginekologiczne.

Wyniki jakich badań warto przynieść na pierwszą konsultację niepłodnościową?

Na pierwszą wizytę należy przynieść dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowej diagnostyki lub leczenia – wyniki badań z ostatniego roku oraz ewentualne wypisy ze szpitali po zabiegach dotyczących układu rozrodczego, jak i innego leczenia operacyjnego. Z całą pewnością proces postępowania zostanie przyspieszony, jeśli lekarz, będzie znał aktualne wyniki badań AMH, TSH, FSH, LH, estradiolu czy też progesteronu pacjentki (zajrzyj na stronę: Diagnostyka niepłodności kobiet).

U mężczyzny przydatne może być choćby podstawowe badanie nasienia, choć znacznie więcej informacji da nam rozszerzone badanie nasienia. Wszystkie te badania najlepiej jest wykonać w wybranej klinice leczenia niepłodności – zwłaszcza badanie nasienia. W InviMed mamy świetny zespół embriologiczny, który dba o stuprocentową wiarygodność tego badania. Już podczas samej wizyty lekarz zdecyduje o dalszej diagnostyce.

O co pyta lekarz w ramach wywiadu lekarskiego na pierwszej konsultacji niepłodnościowej?

Pierwsza konsultacja niepłodnościowa ma na celu zebranie pełnej informacji o tym, co dotychczas działo się z parą w trakcie starań o ciążę. Ważny jest wiek pacjentów, ich stan zdrowia, dotychczasowe starania, badania wykonane w tym czasie. Te informacje pozwalają lekarzowi na udzielenie porady, co robić dalej – w jakim kierunku pogłębić diagnostykę lub jakie możliwości leczenia zaproponować.

Czy podczas pierwszej konsultacji lekarz zawsze bada ginekologicznie pacjentkę lub wykonuje USG dopochwowe?

Można zrezygnować z badania ginekologicznego oraz usg dopochwowego podczas pierwszej wizyty. To zależy od konkretnego przypadku. Najważniejsze jest zebranie wywiadu i przygotowanie planu dalszego postępowania, np. w pierwszej kolejności zlecenie wykonania potrzebnych badań krwi czy badania nasienia.

Natomiast należy pamiętać, że badanie ginekologiczne oraz usg dopochwowe jest elementem diagnostyki i pozwala ocenić stan narządu rodnego. Wykluczyć obecność mięśniaków, polipów, ocenić prawidłowość endometrium oraz budowy jajników. Jeśli z wywiadu lekarskiego wynika, że w obrębie narządu rodnego można napotkać wymienione zmiany, powinno się przeprowadzić te badania. Ich wynik może wpłynąć na dalsze postępowanie, a nawet kwalifikację do leczenia niepłodności z pomocą technik wspomaganego rozrodu – inseminacji czy in vitro.

Stwierdzenie na przykład guza jajnika kwalifikującego się do operacji albo mięśniaków podśluzówkowych czy też polipa endometrium macicy w sposób kardynalny zmienia plany dotyczące leczenia niepłodności. Dlatego im wcześniej te zmiany zostaną wykryte, tym lepiej.

Czy już podczas pierwszej wizyty lekarz może zalecić suplementację?

Już na pierwszej wizycie para może spodziewać się pewnych zaleceń w tym zakresie, zwłaszcza gdy z wywiadu wynika, że żyją w stresie i nie odżywiają się prawidłowo. W takich przypadkach wdrożenie suplementacji może być pomocne.

Należy pamiętać, że składniki dobrych suplementów są dobierane tak, aby dostarczyć ważnych substancji, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju komórek płciowych. W przypadku mężczyzn ich skuteczność można zaobserwować, wykonując na przykład kontrolne badania nasienia po okresie stosowania suplementów.

W trakcie leczenia niepłodności wszelka suplementacja powinna być kontrolowana przez lekarza. Warto też skorzystać z konsultacji dietetycznej, bo pamiętajmy, że suplementami uzupełniamy to, czego sami nie w pełni dostarczamy w zjadanych posiłkach.

Kiedy lekarz prowadzący proponuje pacjentom skorzystanie z konsultacji dietetyka, a kiedy z pomocy psychologa?

Z pomocy dietetyka i psychologa może skorzystać każda para, bez względu na to, czy lekarz prowadzący skierował ją na takie konsultacje. W klinice InviMed w Katowicach umożliwiamy pacjentom konsultacje i z dietetyczką, i z psycholożką, które od lat pracują z niepłodnymi parami.

Zalecenia dietetyczne są bardzo ważne w czasie starań o ciążę. W zasadzie każdy pacjent i pacjentka powinni zadać sobie pytanie, czy na pewno prawidłowo się odżywiają. Ma to decydujące znaczenie już od samego początku starań o zajście w ciążę, aż do szczęśliwego porodu dziecka.

Osobną grupę stanowią pacjenci z nadwagą, otyłością, czy też rozpoznaną cukrzycą, które zostały zakwalifikowane do leczenia przez wdrożenie zaleceń dietetycznych. Podczas pierwszej konsultacji niepłodnościowej szczegółowo omawiamy te zagadnienia, aby podjąć decyzje o wsparciu ze strony dietetyka.

Aspekt psychologiczny też może być istotny dla sukcesu starań?

Dla pary starającej się o ciążę, leczenie niepłodności nie zawsze jest krótkim epizodem. Kolejne badania odkrywają tajemnice problemów i mogą mocno obniżyć samoocenę i samopoczucie. Jeszcze większym obciążeniem dla pary jest nieudana inseminacja czy in vitro, szczególnie wtedy, gdy niepowodzenie się powtarza.

Każdy z lekarzy stara się być psychologiem dla swoich pacjentów, ale gdy widzę, że dotarłem do przysłowiowej ściany, wiem że pora na specjalistę psychologa.

W wielu trudnych przypadkach terapia psychologiczna może wpłynąć na sukces leczenia. Dużym atutem InviMed jest to, że każda para, która była na pierwszej konsultacji niepłodnościowej może skorzystać z jednej bezpłatnej konsultacji psychologicznej. Szczera, otwarta rozmowa ze specjalistą potrafi pomóc bardziej, niż można się tego spodziewać.

Więcej informacji

Dodatkowe wskazówki dotyczące pierwszej wizyty można znaleźć na stronie: FAQ - Najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy również do kontaktu z infolinią InviMed pod numerem: 500 900 888.

***

Dr n. med. Artur Kobielski

Specjalista ginekolog-położnik i lekarz prowadzący leczenie par w klinice InviMed w Katowicach. Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2018 roku nominowany przez pacjentki do tytułu Ginekologa Roku. 

___________

Program Płodność+

Jeśli od dłuższego czasu staracie się o dziecko, być może pomocny okaże się Program Płodność+ realizowany przez wszystkie kliniki InviMed. Skupiony jest na diagnostyce oraz działaniach mających na celu uzyskanie ciąży bez pomocy technik wspomaganego rozrodu (inseminacji czy in vitro). Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę: Chcę zajść w ciążę naturalnie. 

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?
Ciąża pozamaciczna a in vitro
Plemniki – jak powstają i jak wygląda zapłodnienie?
Dowiedz się więcej