Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Ciąża w miesiąc? To możliwe! Jak szybko można zajść w ciążę przy in vitro?

Ciąża w miesiąc? To możliwe! Jak szybko można zajść w ciążę przy in vitro?

Średnio co czwarta Polka, poddająca się leczeniu metodą in vitro, zachodzi w ciążę już przy pierwszej próbie. Oznacza to, że w wielu przypadkach wystarczy jedynie miesiąc, aby spełniło się jej wielkie marzenie o dziecku. Wysoka skuteczność in vitro w Polsce jest możliwa dzięki wyspecjalizowanej kadrze i nowoczesnym technologiom. W roku 2020 do zapłodnienia pozaustrojowego wykorzystano 32 878 zarodków, a skuteczność procedury wyniosła 38-39 procent. Jest to poziom przekraczający średnią europejską.

Spis treści

Podstawowe etapy metody in vitro

Procedura in vitro składa się z kilku faz: stymulacji do wzrostu pęcherzyków jajnikowych, pobrania z jajników dojrzałych komórek jajowych, zapłodnienia ich nasieniem partnera lub dawcy, a następnie hodowli powstałych zarodków oraz ich transferu do macicy kobiety. W sumie cały proces trwa około miesiąca, ale dokładny czas jest uzależniony od indywidualnego przypadku.

Przygotowanie

Najdłuższa faza in vitro to faza stymulacji hormonalnej kobiety. Czas jej trwania zależy od wybranego przez lekarza protokołu stymulacji, czyli reguły, według której pacjentka przyjmuje leki hormonalne. Najczęściej stosowany jest długi protokół, podczas którego kobieta przyjmuje zastrzyki podskórne przez około cztery tygodnie. Jeśli lekarz prowadzący zadecyduje o zastosowaniu tzw. krótkiego protokołu, wówczas stymulacja trwa krócej, bo około dwóch tygodni.

Pobranie komórek rozrodczych

Po dwóch dniach od zakończenia stymulacji hormonalnej wykonywany jest zabieg pobrania komórek jajowych. Punkcję jajników wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym. Trwa to ok. 15 min., po czym kobieta zostaje na maksymalnie dwugodzinnej obserwacji. W tym samym czasie partner pacjentki oddaje nasienie. Zabieg punkcji jajników polega na użyciu kierowanej ultradźwiękowo igły, aby pobrać każde dojrzałe jajeczko z pęcherzyka. 

Zapłodnienie i inkubacja

Pobrane komórki jajowe zapładniane są tego samego dnia. Nasienie może pochodzić od partnera pacjentki lub dawcy. Powstałe zarodki umieszcza się w specjalnych inkubatorach na okres od dwóch do pięciu dni, by osiągnęły odpowiednie stadium. Jedną z metod pozwalającą na dokładne śledzenie kolejnych etapów rozwoju zarodka jest specjalny monitoring EmbryoVision®, który zwiększa szanse zajścia w ciążę od 8 do 12 procent.

Transfer i ciąża

Zarodki są gotowe do umieszczenia w macicy kobiety w drugiej, trzeciej lub piątej dobie od zapłodnienia. O terminie przeniesienia zarodka decyduje lekarz prowadzący. Transferu dokonuje się pod kontrolą USG za pomocą cienkiego cewnika. Pacjentka po transferze powinna prowadzić spokojny tryb życia, ograniczając swoją aktywność fizyczną. Po dwunastu dniach sprawdzany jest poziom hormonu HCG we krwi, który wskazuje na ciążę. W piątym tygodniu kobieta zgłasza się na badanie USG potwierdzające ciążę. 

In vitro - jakie szanse na szybką ciążę?

Można przyjąć, że czas trwania procesu in vitro (z uwzględnieniem wybranego protokołu stymulacji i długości hodowli zarodków) to od trzech do pięciu tygodni. Pamiętajmy jednak, że leczenie niepłodności poprzedzone jest diagnostyką, której czas zależy od indywidualnego przypadku i konieczności wykonania konkretnej liczby badań. Z tego powodu trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo chociaż w takiej sytuacji każdy chce jak najszybciej zajść w ciążę, nie da się ograniczyć wymaganego czasu. Wiele aspektów zależy nie tylko od procedury, ale także od innych czynników, tj. wieku kobiety, jej stanu zdrowia, jakości plemników partnera, jakości komórek jajowych, chorób towarzyszących czy innych przyczyn powodujących niepłodność.

W przypadku in vitro skuteczność za pierwszym razem utrzymuje się na średnim poziomie 20%, ale przy trzech zabiegach szansa wzrasta do 40-50%. W klinice Invimed aż 54% cykli zapłodnień in vitro, przeprowadzonych w latach 2015-2017, zakończyło się ciążą i urodzeniem dzieci.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej