
Wskazaniem do usunięcia błony dziewiczej są także przyczyny osobiste - obawy pacjentki
Usunięcie błony dziewiczej (hymenotomia)
Hymenotomia jest zabiegiem przeciwnym do hymenoplastyki i polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej. Często na taki zabieg decydują się młode kobiety, które przy próbie współżycia odczuwają tak silny ból, który uniemożliwia odbycie pełnego stosunku. W takiej sytuacji wskazane jest nacięcie błony dziewiczej, co umożliwia inicjację seksualną. Kobiety zainteresowane hymenotomią zapraszamy na zabieg do kliniki InviMed w Gdyni.
Dla kogo zabieg usunięcia błony dziewiczej?
Hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej, to procedura skierowana do kobiet, które od urodzenia posiadają bardzo twardą błonę dziewiczą, poważnie utrudniającą odbycie inicjacji seksualnej. Wskazaniem do skorzystania z zabiegu są także przyczyny osobiste, a mianowicie obawa pacjentki przed krwawieniem i bólem towarzyszącym przerwaniu błony dziewiczej.
Przygotowanie do zabiegu hymenotomii
W ramach przygotowania do zabiegu hymenotomii kobieta powinna odbyć konsultację z ginekologiem (analiza stanu zdrowia – ogólnego i intymnego, rozmowa na temat motywacji do poddania się hymenotomii) i wykonać badania (ginekologiczne i cytologiczne).
Jeśli usunięcie błony dziewiczej odbędzie się w znieczuleniu ogólnym, pacjentka musi wykonać także badania krwi (APTT, morfologia, poziom cukru, sód, potas, fibrynogen), a w dniu zabiegu pojawić się na czczo (sześć godzin bez jedzenia i picia).
Zabieg operacyjny wiąże się z koniecznością zastosowania się również do innych zaleceń.
Zalecenia przed usunięciem błony dziewiczej:
- ograniczenie wypalanych papierosów do 3-4 dziennie – na trzy dni przed operacją;
- odstawienie witaminy E i niektórych leków w ciągu dwóch tygodni przed operacją – środki farmakologiczne takie jak kwas acetylosalicylowy, leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe mogą niekorzystnie wpływać na proces krzepnięcia krwi i zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoku podczas operacji;
- informowanie lekarza o wszelkich infekcjach, które miały miejsce w okresie dwóch tygodni poprzedzających zabieg.
Przebieg zabiegu hymenotomii
Zabieg hymenotomii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz nacina i usuwa całą błonę dziewiczą lub jej fragmenty. Zabieg trwa 10-20 minut. Po upływie około tygodnia pacjentka powinna pojawić się w klinice na wizycie kontrolnej. Podjęcie aktywności seksualnej może nastąpić nie wcześniej niż po czterech tygodniach od zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu hymenotomii
Zabiegu usunięcia błony dziewiczej nie należy wykonywać podczas miesiączki. Przeciwskazaniem do wykonania hymenotomii są także problemy zdrowotne: cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory oraz infekcje w obrębie sromu i pochwy.