Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Nowy skuteczny test na Endometriozę EndoRNA qRT-PCR

Nowy skuteczny test na Endometriozę EndoRNA qRT-PCR

Przełomowy test na endometriozę

Nowość w Klinikach InviMed - zupełna nowość na rynku badań diagnostycznych - pierwszy na świecie małoinwazyjny test na endometriozę EndoRNA qRT-PCR. Dzięki wykorzystaniu przełomowego badania opracowanego przez polskich naukowców możliwe jest wcześniejsze rozpoznanie choroby, a to umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Endometrioza - jakie to zmiany w ciele kobiety?

Endometrioza to podstępna choroba, która sieje spustoszenie w organizmie kobiety często skazując ją na cierpienie oraz niepłodność.

Dolegliwości bólowe najczęściej odczuwalne są tuż przed menstruacją lub w jej trakcie uniemożliwiając wielu kobietom normalne funkcjonowanie, zaburzając życie seksualne oraz izolując od świata zewnętrznego. Ważnym i niepokojącym objawem endometriozy są trudności z zajściem w ciążę. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 30% niepłodnych pacjentek. Inne, mniej specyficzne, objawy tej choroby to:

 • zaparcia,
 • biegunki,
 • krwiomocz,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • osłabienie organizmu.

Przyczyną tych przykrych dla kobiet dolegliwości jest wędrująca po ciele tkanka endometrium, która fizjologicznie powinna się złuszczyć i wypłynąć przez drogi rodne. Przy endometriozie komórki endometrium nieprawidłowo wędrują tworząc tzw. ogniska endometrium w różnych, nieprawidłowych miejscach, np.:

 •  w pobliżu pęcherza moczowego,
 • na mięśniu macicy,
 • na pochwie,
 • na jajnikach,
 • na jajowodach,
 • na końcowym odcinku jelita grubego
 • lub na otrzewnej.
Struktury te są nadal aktywne wydzielniczo i reagują na zmiany hormonalne, które zachodzą w cyklu miesiączkowym wywołując w organizmie przewlekłą reakcję zapalną.

Endometrioza - dotychczasowa diagnostyka

Jak zbadać endometriozę? Diagnostyka endometriozy jest bardzo trudna, bo choroba często daje mylne i trudne do rozpoznania znaki alarmowe. Czasami pacjentki bagatelizują swoje dolegliwości, ponieważ objawy mogą występować w różnej liczbie i nasileniu. Dodatkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, co powoduje, że lekarze, którzy nie specjalizują się w leczeniu endometriozy, nie wiedzą czy i jakie badania na endometriozę wykonać. Dlatego tak ważne jest, aby przy ewentualnych niepokojących objawach wybrać się do specjalisty ginekologa, który zajmuje się leczeniem tej kobiecej choroby.

Jakie badania na endometriozę?

Badanie na endometriozę najczęściej obejmuje:

 • USG jamy brzusznej,
 • USG dopochwowe,
 • laparoskopię,
 • tomografię
 • oraz rezonans magnetyczny.

Zwykle pierwszym etapem rozpoznania choroby jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania ginekologicznego. W następnej kolejności wykonuje się badanie USG macicy i jamy brzusznej oraz zleca się badania m.in. z krwi, które pozwolą jednoznacznie potwierdzić ewentualne podejrzenie endometriozy.

Diagnozowanie endometriozy jest procesem długim i wieloetapowym. Jest to choroba nieoczywista, nie bez przyczyny trudna do zdiagnozowania.

Jak wykryć endometriozę w takim nieoczywistym przypadku? Najczęściej stosuje się rezonans magnetyczny lub laparoskopię, dzięki której oprócz wartości rozpoznawczych, zyskujemy informacje na temat stopnia zaawansowania choroby. Jednak stosując nawet wysokoinwazyjne zabiegi - jak laparoskopię - nie ma pewności, że ognisko endometrium zostanie prawidłowo zlokalizowane.

Test na endometriozę jakiego wcześniej nie było

Dotychczas proces rozpoznania choroby trwał długo, zwykle ciągnął się miesiącami, a czasem nawet latami. W celu skrócenia ścieżki diagnostycznej w klinikach InviMed dostępna jest zupełna nowość na rynku badań diagnostycznych - pierwszy na świecie małoinwazyjny test na endometriozę EndoRNA qRT-PCR test. Dzięki wykorzystaniu tego przełomowego badania opracowanego przez polskich naukowców możliwe jest wcześniejsze rozpoznanie choroby, a to umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Badanie wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, szybko i całkowicie bezpiecznie. Polega ono na pobraniu wymazu z jamy macicy, tj. za pomocą biopsji aspiracyjnej endometrium. Pobranie trwa kilka minut, jest małoinwazyjne i może być wykonane bez znieczulenia, choć u niektórych pacjentek może powodować  dyskomfort. Pobrany materiał zostaje przekazany do laboratorium diagnostycznego, gdzie wykonywane jest badanie za pomocą reakcji PCR.


JAK DZIAŁA TEST?

Test EndoRNA polega na oznaczaniu poziomu ekspresji genu kodującego białko fukozylotransferazę 4 (FUT4). Zgodnie z najnowszymi badanami, ekspresja (mRNA) FUT4 jest znacząco podwyższona w komórkach endometrium pacjentek z endometriozą w porównaniu do endometrium pacjentek zdrowych. Dzięki temu można potwierdzić chorobę u pacjentek z podejrzeniem endometriozy lub wykluczyć istnienie tego schorzenia.

Badanie polega na pobraniu wymazu z jamy macicy. Czas oczekiwania na wyniki to ok. 14 dni roboczych.

Czy istnieje test z krwi na endometriozę?

Czy istnieje badanie z krwi na endometriozę? Jednym z zalecanych obecnie nieinwazyjnych badań diagnostycznych oprócz badania USG jest badanie z krwi na endometriozę, czyli oznaczenie stężeń CA-125.

CA-125 to białko, które pełni rolę markera nowotworowego m.in. przy nowotworze jajników. Poziom CA-125 wzrasta nie tylko przy nowotworach, ale również przy innych, łagodnych chorobach układu płciowego, w tym przy endometriozie. Jako, że zastosowanie tego znacznika wykorzystuje do rozpoznania wielu, innych chorób, biochemiczny marker CA-125 nie jest w stanie samodzielnie potwierdzić występowania u pacjentki endometriozy. W określonych przypadkach badanie to może stanowić pomocne narzędzie w podejmowaniu przez lekarza decyzji na temat dalszego postępowania medycznego.

Kiedy zgłosić się na kwalifikację do testu?

Aby zgłosić się na kwalifikację do wykonania testu, należy zapisać się na wizytę do lekarza ginekologa (w dowolnym dniu cyklu). Na kwalifikację Pacjentka powinna zabrać ze sobą aktualny (wykonany w ciągu ostatnich 12 miesięcy)  wynik badania cytologicznego.

Po kwalifikacji Pacjentka powinna zapisać się na wykonanie testu, podczas której zostanie wykonany test - powinno się odbyć między 14 a 20 dniem cyklu (optymalny przedział czasowy na wykonanie badania wskaże lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej). 

Ile kosztuje wykonanie testu na endometriozę? Cena

Dotychczas istniały już testy pozwalające wykryć endometriozę, ale żaden nie był odpowiednio czuły. Jest też dobra wiadomość: Testy są dostępne już w naszych gabinetach w klinikach InviMed. Cena testu to ok. 2000zł. Szczegóły poniżej.

CENA


InviMed Poznań

InviMed Gdynia

InviMed Katowice

InviMed Warszawa Praga

InviMed Warszawa Mokotów

InviMed Wrocław

Wizyta - kwalifikacyjna - nowe pacjentki*

330 zł

300 zł

310 zł

380 zł

380 zł

310 zł

Test EndoRNA 1990 zł


1990 zł

1990 zł

1990 zł

1990 zł

1990 zł

Wizyta - omówienie wyniku testu** 0 zł


0 zł


0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

*Pacjentki InviMed - nie płacą za wizytę kwalifikacyjną; kwalifikacja do testu odbywa się na wizycie w procesie leczenia

**Pacjentki InviMed - omówienie wyniku testu odbywa się na wizycie podczas procesu leczenia

Jak umówić się na badanie?

Skontaktuj się z nami i umów się się na konsultację do wykonania testu endoRNA (na endometriozę):

 • dzwoniąc: 500 900 888,
 • pisząc: invimed@invimed.pl,
 • wypełniając formularz kontaktowy na tej stronie (w wersji mobilnej kliknij „Napisz”),
 • zapisując się w recepcji kliniki.

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych