Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Program dofinansowujący zabezpieczenie płodności u mężczyzn leczonych onkologicznie

Program dofinansowujący zabezpieczenie płodności u mężczyzn leczonych onkologicznie

"Program polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na terenie Województwa Dolnośląskiego" na lata 2024-2025."

Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

To ważne, aby Pacjent który usłyszy diagnozę o chorobie nowotworowej wiedział, że leczenie onkologiczne może wpłynąć na utratę płodności. Ale też o tym, że może zabezpieczyć swoją płodność, zanim rozpocznie leczenie. 

Dzięki "Programowi polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na terenie Województwa Dolnośląskiego" na lata 2024-2025." Pacjenci mogą skorzystać z pomocy i zabezpieczyć swoją płodność z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W klinice InviMed we Wrocławiu od lat pomagamy Pacjentom dotkniętym chorobą nowotworową zachować płodność myśląc o ich przyszłości i o tym, że możemy im pomóc, jeśli po leczeniu będą chcieli starać się o potomstwo.

Szczegóły Programu

Procedura dotyczy tylko zabezpieczenia płodności u mężczyzn, którzy mają stwierdzoną chorobę onkologiczną lub hematologiczną.

Wymogi medyczne:

 • zaświadczenie od onkologa albo hematologa
 • dokumentacja medyczna potwierdzająca chorobę onkologiczną lub hematologiczną


Wymogi administracyjne:

 • wiek Uczestnika Programu mieści się w przedziale 18-40 lat wg rocznika urodzenia
 • Uczestnik mieszka na terenie Województwa Dolnośląskiego
 • Uczestnik bierze pierwszy raz udział w dofinansowaniu


Dla Pacjentów:

 • wizyta kwalifikująca
 • wizyta lekarska,
 • wykonanie badań wymaganych Ustawą
 • witryfikacja nasienia,
 • przechowywanie materiału przez 24 miesiące (dla zakwalifikowanych uczestników Programu).

Wpływ radioterapii na płodność męską

U mężczyzny, u którego wykryto nowotwór (np. nowotwór jelita grubego, nowotwór prostaty, nowotwór wątroby, nowotwór jąder, czy każdy inny rodzaj nowotworu), poddawanie radioterapii w okolicy jąder i miednicy, przebieg procesu powstawania i dojrzewania plemników mogą zaburzyć  nawet małe dawki promieniowania. Duże - mogą doprowadzić do trwałej utraty płodności.

Zagrożeniem dla funkcji rozrodczych pacjenta może być również naświetlanie brzucha oraz głowy (zwłaszcza przysadki mózgowej i podwzgórza, odpowiedzialnych za produkcję hormonów LH i FSH, które stymulują jądra do syntezy testosteronu, oraz wzrostu i dojrzewania plemników.


W praktyce klinicznej niemal u wszystkich pacjentów onkologicznych obserwuje się czasową lub trwałą azoospermię (tj. brak plemników w nasieniu).

Chemioterapia a płodność. Radioterapia a płodność.

Możesz zabezpieczyć swoją płodność, oddając odpowiednio spreparowane nasienie do mrożenia, przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, jeśli zdiagnozowano u Ciebie jedną z poniższych chorób:

 • rak jelita grubego
 • rak prostaty
 • rak jąder
 • rak żołądka
 • rak wątroby
 • rak pęcherza moczowego
 • rak gruczołu krokowego
 • rak stercza


WAŻNE

W trakcie radioterapii mężczyzna może być płodny, ale nie jest to dobry moment na poczęcie dziecka, ponieważ jego plemniki mogą być uszkodzone. Zwykle zaleca się, aby pacjenci zaczęli starania o dziecko nie wcześniej niż po upływie 6-24 miesięcy od zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego. Przywrócenie procesu spermatogenezy po chemioterapii trwa co najmniej dwa lata i dopiero po tym czasie powinno się podejmować starania o dziecko.

Dlatego zachowanie płodności - zabezpieczenia nasienia - przed rozpoczęciem onkoterapii, jest tak ważne.

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Więcej na temat zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej

Jak się zgłosić do Programu?

Aby zgłosić się do Programu i uzyskać niezbędne informacje wystarczy:

 • zadzwonić do Koordynatora Opieki Medycznej kliniki InviMed Wrocław: 511 856 819,
 • napisać na adres: dofinansowanie.wroclaw@invimed.pl,
 • zapisać się w recepcji kliniki InviMed we Wrocławiu,
 • zadzwonić na infolinię kliniki: 500 900 888.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych