
Bakteria Chlamydia trachomatis może spowodować niedrożność jajowodów.
Chlamydia trachomatis PCR – wymaz z kanału szyjki macicy
Bez rozpoznania chlamydiozy i podjęcia leczenia bakteria może spowodować niedrożność jajowodów, a co za tym idzie spadek płodności i wzrost ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej.
Chlamydioza to powszechnie występująca choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. U około 3/4 zakażonych kobiet schorzenie to nie powoduje żadnych objawów, u pozostałych symptomy w postaci nietypowej wydzieliny z dróg rodnych lub pieczenia podczas oddawania moczu pojawiają się w ciągu 1-3 tygodni od kontaktu z bakterią. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się z szyjki macicy do jajowodów, u niektórych kobiet objawia się nudnościami, gorączką, bólem dolnej części brzucha i pleców, bolesnymi stosunkami lub krwawieniami międzymiesiączkowymi. Zakażenie może jednak przebiegać także bezobjawowo.
Bez rozpoznania chlamydiozy i podjęcia leczenia zakażenie może spowodować niedrożność jajowodów, a co za tym idzie spadek płodności i wzrost ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej. Właśnie z tego powodu zaleca się, aby pacjentki klinik leczenia niepłodności poddały się badaniu wykrywającemu DNA Chlamydii w kanale szyjki macicy. W tym celu wykonuje się wymaz z szyjki, a następnie analizuje się go pod mikroskopem.
Badanie w kierunku zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis przeprowadza się tuż przed miesiączką lub po ustaniu krwawienia. Od ewentualnego leczenia antybiotykiem doustnym muszą minąć przynajmniej trzy tygodnie. Jeśli pacjentka była na badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym, wymaz można pobrać po dniu przerwy. Zaleca się, aby przez przynajmniej dwie godziny przed badaniem kobieta nie oddawała moczu.
Czas oczekiwania na wynik Chlamydii trachomatis wynosi zwykle około 10-14 dni roboczych, jednak na skutek pandemii wynik tego badania może zostać udostępniony w terminie do 30 dni roboczych.