
Wkładka Jaydess to 3 lata niezawodnej ochrony antykoncepcyjnej
Założenie wkładki antykoncepcyjnej Jaydess
Jaydess to wkładka domaciczna, której działanie opiera się na stopniowym uwalnianiu hormonu z grupy progestagenów. Jej skuteczność antykoncepcyjna mierzona wskaźniekiem Pearla wynosi ok 0,1, co zapewnia właściwie stuprocentowe działanie antykoncepcyjne.
Wkładka Jaydess, w odróżnieniu od środków antykoncepcyjnych o działaniu ogólnoustrojowym (tabletki, zastrzyki, implanty, plastry), uwalnia hormony miejscowo w obrębie macicy. Do krwiobiegu przedostają się tylko minimalne ilości hormonu. W większości przypadków Jaydess nie wpływa na owulację, co oznacza że jajniki wciąż produkują estrogen podczas używania wkładki.
Wkładka antykoncepcyjna Jaydess
Jaydess firmy Bayer zawiera 13,5 mg lewonorgestrelu, syntetycznego hormonu z grupy progestagenów, stosowanego powszechnie także w innych hormonalnych środkach antykoncepcyjnych (działająca kilka lat dłużej spirala antykoncepcyjna Mirena uwalnia ten sam hormon). Nie zawiera natomiast hormonów z grupy estrogenów.
Działanie antykoncepcyjne Jaydess przejawia się poprzez miejscowe uwalnianie niewielkiej dawki lewonorgestrelu, który:
- zagęszcza śluz szyjki macicy, uniemożliwiając swobodną migrację plemników do komórki jajowej,
- hamuje rozrost śluzówki macicy, której błona staje się cienka i niezdolna do przyjęcia komórki jajowej.
Co więcej, sama wkładka, jako ciało obce, stwarza niekorzystne środowisko dla plemników w macicy i jajowodach, zmniejszając ich ruchliwość, a tym samym utrudnia zapłodnienie komórki jajowej.
Kto nie może korzystać z wkładki Jaydess?
Jaydess jest najmniejszym z dostępnych na rynku hormonalnych systemów wewnątrzmacicznych, co sprawia że może być stosowany niemal u wszystkich kobiet, nawet u tych, które dotychczas nie rodziły. Większość pań dobrze toleruje wprowadzenie i działanie systemu Jaydess, jednak nie wszystkie mogą z niego skorzystać. Dlatego też przed zabiegiem należy przeprowadzić badania lekarskie, w tym badanie narządów miednicy mniejszej, badanie piersi i wymazu z szyjki macicy. Należy wykluczyć ciążę, zmiany w endometrium i choroby przenoszone drogą płciową.
Przeciwwskazaniami do założenia wkładki Jaydess są m.in.:
- zaistniała ciąża lub podejrzenie ciąży,
- ostre lub nawracające bóle miednicy,
- ostre zapalenie szyjki macicy lub zapalenie pochwy,
- nowotwór złośliwy trzonu lub szyjki macicy,
- niezdiagnozowane krwawienia z pochwy.
Jak wygląda zabieg założenia Jaydess?
Zabieg założenia spirali Jaydess jest prosty i bezpieczny, o ile wykonuje go doświadczony ginekolog. Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny i może się wiązać jedynie z niewielkim dyskomfortem. Zabieg założenia wkładki wykonywany jest specjalnym aplikatorem. Sama wkładka jest wykonaną z elastycznego polimeru wewnątrzmaciczną ramką w kształcie litery "T" o długości 3 cm. Jej obecność w macicy jest nieodczuwalna.
Kiedy wkładka Jaydess zaczyna działać?
Jeżeli wkładka zostanie założona w ciągu 7 dni od pierwszego dnia miesiączki, zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą przez okres około 3 lat. W przypadku założenia w jakimkolwiek innym momencie cyklu, przez pierwszych 7 dni od założenia zalecane jest dodatkowe stosowanie prezerwatyw. Pierwszy stosunek można odbyć 24 godziny po założeniu wkładki Jaydess.