
Wkładka Mirena łączy działanie spirali i nowoczesnej tabletki antykoncepcyjnej
Założenie spirali antykoncepcyjnej Mirena
W InviMed Gdynia proponujemy kobietom, które chcą zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę, konsultacje ginekologiczne, ale też wybrane zabiegi z zakresu ginekologii ogólnej. Jednym z nich jest założenie spirali antykoncepcyjnej Mirena. O możliwości założenia spirali w konkretnym przypadku decyduje lekarz ginekolog.
Mirena to spirala antykoncepcyjna godna XXI wieku. Jej skuteczność antykoncepcyjna sięga nawet 100%, a jej skutki dla organizmu są mniejsze niż w przypadku najczęściej stosowanych tabletek hormonalnych. Wyjęcie spirali powoduje niemal natychmiastowy powrót do stanu płodności sprzed założenia spirali.
Spirala antykoncepcyjna Mirena
Mirena jest bardzo nowoczesną spiralą antykoncepcyjną. To wkładka domaciczna, która miarowo uwalnia hormony, dlatego nazywana jest też hormonalną wkładką domaciczną. Łączy działanie typowej spirali i pigułki antykoncepcyjnej. Jest wyposażona w mały zbiorniczek, z którego przez kilkadziesiąt miesięcy powoli uwalniane są hormony. Czynnikiem aktywnym w spirali Mirena jest lewonorgestrel.
Dzięki temu, że w przypadku wkładek i spirali hormonów nie zażywa się doustnie, skutki uboczne antykoncepcji są mniejsze.
Hormonalna wkładka domaciczna Mirena cechuje się długim czasem działania – zapobiega zapłodnieniu nawet przez 5 lat. Jej działanie wiąże się z bardzo niskim poziomem stężenia hormonu we krwi, jest ono nawet 20 razy niższe niż w przypadku złożonych tabletek doustnych. Mirena jest jednym z najskuteczniejszych hormonalnych środków antykoncepcyjnych – ryzyko nieplanowanego poczęcia wynosi ok. 0,14 ciąży na 100 kobiet stosujących tę metodę przez 1 rok.
W jakich przypadkach nie można założyć spirali Mirena?
O ile spirala Mirena jest w wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem, o tyle są sytuacje, w których jej założenie mogłoby być nieskuteczne lub też powodować niebezpieczne skutki uboczne.
W niektórych przypadkach spirala Mirena nie może zostać wybrana jako metoda antykoncepcji. Między innymi właśnie dlatego przed zabiegiem należy przeprowadzić badania lekarskie, w tym badanie narządów miednicy mniejszej, badanie piersi i wymazu z szyjki macicy. Należy wykluczyć ciążę, zmiany w endometrium i choroby przenoszone drogą płciową.
Przeciwwskazaniami do stosowania spirali hormonalnej Mirena są:
- częste nawrotowe stany zapalne narządów rodnych,
- stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej,
- krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
- mięśniak macicy,
- nadżerka szyjki macicy,
- niedokrwistość i nie dobór żelaza w organizmie,
- zaistniała ciąża lub podejrzenie ciąży,
- ciąża pozamaciczna w przeszłości,
- wielokrotne poronienia,
- nieprawidłowości w budowie macicy,
- zmniejszona odporność (np. AIDS),
- uczulenie na składniki wkładki,
- przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia.
Zabieg założenia spirali Mirena
Zabieg założenia spirali Mirena jest prosty i bezpieczny, o ile wykonuje go doświadczony ginekolog. Mirenę zakłada się w trakcie miesiączki. Po urodzeniu dziecka Mirena może być założona od szóstego tygodnia po porodzie.
Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny i może się wiązać jedynie z niewielkim dyskomfortem. Jednak w trosce o najwyższy komfort pacjentek InviMed Gdynia, w przypadku nasilenia się dyskomfortu, istnieje możliwość zastosowania środków przeciwbólowych lub znieczulenia miejscowego.
Po założeniu Mireny pacjentka może odczuwać skurcze macicy (podobne jak w czasie miesiączki), które powinny ustąpić po kliku godzinach od zabiegu. Już następnego dnia spirala Mirena nie powinna powodować najmniejszego dyskomfortu.
W ciągu 4-12 tygodni od założenia spirali przeprowadzane jest badanie kontrolne, które należy powtarzać raz do roku. Usunięcie wkładki przeprowadza się najpóźniej po 5 latach od jej założenia w dowolnym dniu cyklu, najlepiej w czasie krwawienia miesiączkowego – nowa wkładka może zostać założona w trakcie tej samej wizyty.
Jeśli spirala zostanie usunięta w środku cyklu, a pacjentka odbyła stosunek płciowy w ciągu tygodnia, istnieje możliwość zajścia w ciążę.