Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Wkładka Mirena łączy działanie spirali i nowoczesnej tabletki antykoncepcyjnej

Wkładka Mirena łączy działanie spirali i nowoczesnej tabletki antykoncepcyjnej

Wkładka domaciczna Mirena - wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Wybór środków antykoncepcyjnych jest spory, dlatego nie ma większego problemu z dopasowaniem tego, który będzie najbardziej odpowiedni. Przed dokonaniem wyboru warto jednak rozważyć kilka istotnych kwestii, takich jak wpływ danej metody na organizm, jej skuteczność, możliwe skutki uboczne, a także przeciwwskazania do stosowania.

Sprawdź, jak działa wkładka hormonalna Mirena.

Umów się na wizytę w InviMed Gdynia!

Czym jest wkładka Mirena?

Mirena to spirala antykoncepcyjna godna XXI wieku. Jej skuteczność sięga nawet 100%, a przy tym możliwe skutki uboczne jej działania są mniejsze niż w przypadku najczęściej stosowanych tabletek hormonalnych. Wkładka domaciczna Mirena to nowoczesna wersja znanej spirali wewnątrzmacicznej. Można powiedzieć, że to połączenie cech zarówno spirali, jak i doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Jej działanie jest w pełni odwracalne i jeśli pacjentka zdecyduje się na staranie się o potomstwo, będzie płodna praktycznie od razu po wyjęciu wkładki.

Jak wygląda Mirena?

To wkładka w kształcie litery “T”, która jest umieszczana przez lekarza-ginekologa wewnątrz macicy i gwarantuje ochronę przed zajściem w ciążę nawet przez 5 lat. Przez cały ten czas nie trzeba martwić się o jej wymianę ani o inne kwestie związane z jej użytkowaniem. Wszystko dzięki temu, że jednym z jej elementów jest mały zbiorniczek z hormonem. Jest on stopniowo i miejscowo uwalniany przez kilkadziesiąt miesięcy - aż do 5 lat. Ten hormon to lewonorgestrel - progestagen, będący pochodną progesteronu. Tę samą substancję stosuje się w wielu popularnych pigułkach antykoncepcyjnych stosowanych doustnie.

Wkładka Mirena to coraz częściej wybierana metoda antykoncepcyjna. Dzięki temu, że hormony uwalniane są miejscowo i działają bezpośrednio na błonę śluzową macicy, wkładka może być używana także przez osoby, które ze względu na stan zdrowia nie powinny przyjmować doustnych środków antykoncepcyjnych. Wkładka Mirena znajduje również zastosowanie wśród pacjentek skarżących się na idiopatyczne nadmierne krwawienia miesiączkowe. Zmniejsza również dolegliwości występujące w czasie krwawienia miesiączkowego.

Jak działa wkładka domaciczna Mirena?

Popularność wkładki Mirena wynika z co najmniej kilku kwestii:

  •  wysoka skuteczność,
  • niewielka lista potencjalnych skutków ubocznych,
  • a także pełna odwracalność.

Mirena spirala jest umieszczana wewnątrz macicy. Posiada niewielki zbiorniczek z hormonem, który jest uwalniany stopniowo, a na dolnej części znajdują się długie, niewyczuwalne nitki. Pozostawia się je przy ujściu szyjki macicy, co pozwala kontrolować, czy wkładka znajduje się we właściwym miejscu.

Tym, co pozytywnie wyróżnia wkładkę Mirena na tle innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jest to, że działa ona miejscowo, uwalniając hormon bezpośrednio na błonę śluzową macicy. To zapewnia większe bezpieczeństwo nawet długotrwałego stosowania, ponieważ nie obciąża organizmu w takim stopniu jak tabletki antykoncepcyjne. Stężenie hormonu we krwi jest nawet 20 razy niższe niż w przypadku złożonych tabletek doustnych.

Pojemniczek umieszczony na wkładce jest pokryty specjalną błonką, której zadaniem jest regulowanie dawkowania hormonu. Spirala domaciczna Mirena to metoda na zapobieganie ciąży, która działa na kilka sposobów.

To przede wszystkim:

  • zmniejszenie żywotności i czynność plemników, zarówno w samej macicy, jak i w jajowodach,
  • zagęszczenie śluzu w szyjce macicy - tym samym przedostawanie się plemników do macicy jest znacznie utrudnione, a tym samym ograniczone,
  • zmniejszenie zdolności wiązania się plemników i komórek jajowych,
  • hamowanie owulacji,
  • zmiana grubości endometrium.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Mirena wkładka domaciczna to - jakby nie patrzeć - ciało obce wprowadzone do organizmu. Tym samym powoduje miejscowy stan zapalny - wewnątrz macicy. Z tym zaś wiąże się wzmożona produkcja leukocytów (czyli białych krwinek), które uszkadzają plemniki i jednocześnie przyczyniają się do zagęszczenia śluzu.

Stosowanie wkładki domacicznej Mirena sprawdza się doskonale przede wszystkim u kobiet po porodzie, a także przed menopauzą. Wkładka może być stosowana również u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Wkładka Mirena to niemal 100% skuteczność!

Choć powiada się, że jedyną stuprocentową metodą antykoncepcji jest wstrzemięźliwość seksualna, to jednak można śmiało powiedzieć, że wkładce Mirena blisko do idealnego - bo niezawodnego - środka antykoncepcyjnego. Wskazuje się bowiem na to, że ryzyko nieplanowanego poczęcia to około 0,14 ciąży na 100 kobiet stosujących tę metodę przez 1 rok.

Skuteczność hormonalnych wkładek antykoncepcyjnych szacuje się aż na 99,8%. W praktyce oznacza to, że spośród 1000 kobiet używających prawidłowo tej metody na zapobieganie ciąży, tylko dwóm może zdarzyć się zapłodnienie. Taki wynik czyni wkładki hormonalne najskuteczniejszą spośród dostępnych, odwracalnych metod antykoncepcji.

Warto porównać również skuteczność wkładki hormonalnej Mirena z innymi metodami zapobiegania ciąży. Ryzyko zajścia w ciążę określa się najczęściej przy pomocy tzw. wskaźnika Pearla (zwanego również współczynnikiem Pearla). To najlepsza metoda na porównanie skuteczności różnych środków antykoncepcyjnych, która często jest pierwszym kryterium wyboru metody.

Współczynnik Pearla oblicza się na podstawie pomnożenia przez 1200 ilości nieplanowanych ciąż do liczby cykli miesięcznych w ciągu roku, w grupie 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im niższy wskaźnik, tym większa skuteczność danej metody. Przykładowo: wskaźnik Pearla o wartości 5 oznacza, że w grupie 100 kobiet, które regularnie współżyły przez rok i stosowały daną metodę antykoncepcji, w ciążę zaszło 5 z nich. Jeśli współczynnik Pearla wynosi (przykładowo) 50, oznacza to, że 50 na 100 kobiet zaszło w ciążę. Analogicznie więc: im niższa jest ta wartość, tym większa skuteczność i niezawodność danej metody zapobiegania ciąży.

Jak więc wygląda skuteczność hormonalnej wkładki antykoncepcyjnej na tle pozostałych, popularnych metod?

  • tabletki antykoncepcyjne - współczynnik Pearla może różnić się w zależności od rodzaju tabletek.

W przypadku tabletek jednofazowych to zakres 0,2-0,5. Przy tabletkach dwufazowych to mniej więcej 0,7. W przypadku tabletek sekwencyjnych te wartości plasują się między 0,2-1,4. Spośród tabletek antykoncepcyjnych najmniejszą skuteczność mają tzw. minipigułki - wartość dla nich wynosi 1-3;

  • spirala niehormonalna - skuteczność miedzianej wkładki niehormonalnej plasuje się na podobnym poziomie.

W tym przypadku wskaźnik Pearla wynosi 0,6-0,8;

  • plastry antykoncepcyjne - wskaźnik Pearla w przypadku prawidłowo stosowanych plastrów wynosi mniej więcej 0,9;
  • prezerwatywy - w przypadku prezerwatyw największy wpływ na skuteczność ochrony przed ciążą ma jej świeżość, stan (nie może być uszkodzona), a także odpowiednie założenie i ściągnięcie jej po stosunku.

Współczynnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 3-7.

Niektóre pary, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji, decydują się na stosunek przerywany. Ryzyko nieplanowanej ciąży jest w tym przypadku jednak spore: współczynnik Pearla wynosi 10-35.

Podobnie niską skuteczność ma metoda kalendarzykowa - w tym przypadku wskaźnik Pearla to aż 25. Ze względu na bardzo duże ryzyko ciąży, zarówno stosunek przerywany, jak i metoda kalendarzykowa w żadnym wypadku nie powinny być stosowane jako metoda zapobiegania ciąży.

Zalety korzystania z hormonalnej wkładki Mirena

Dane są jednoznaczne: hormonalna wkładka antykoncepcyjna jest statystycznie najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży.

Jakie jeszcze zalety ma wybór tej metody?

To przede wszystkim:

  • wysoka skuteczność - choć spirale i wkładki domaciczne nie są najczęstszym wyborem (jednym z czynników może być dość wysoka cena), to jednak są uważane za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze: hormony są uwalniane miejscowo (a więc nie ma ryzyka, że z powodu np. zatrucia pokarmowego i związanej z nim biegunki lub wymiotów część hormonów z tabletek się nie wchłonie), dlatego skuteczność ich działania jest tak duża. Po drugie: nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek, zmianie plastra czy założeniu prezerwatywy. Po trzecie: prawidłowo umieszczona wkładka pozostanie na swoim miejscu przez cały czas, w żaden sposób nie ograniczając ani aktywności seksualnej, ani zakresu ruchu - nie powoduje odczuwalnego dyskomfortu na żadnym polu;
  • bezpieczeństwo stosowania - w odróżnieniu od popularnej metody, jaką są tabletki antykoncepcyjne, hormony nie wchłaniają się do wątroby, a są uwalniane miejscowo. Wkładka może więc być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które np. z powodu schorzeń układu pokarmowego czy trawiennego nie mogą przyjmować doustnej antykoncepcji. Z wkładką nie wiążą się również działania niepożądane, jakie mogą wywoływać wszystkie inne preparaty przyjmowane doustnie. Dodatkowo, dzięki temu, że wkładka nie zawiera estrogenu, a także ze względu na to, że działa miejscowo, jest również bezpieczniejszym wyborem w profilaktyce zakrzepicy;
  • odwracalność - nawet długotrwałe stosowanie wkładki nie wpływa niekorzystnie na płodność. Jeśli pacjentka zdecyduje się na macierzyństwo, to po wyjęciu wkładki odzyskuje ona płodność praktycznie od razu;
  • dostępność - wkładkę Mirena można zastosować u większości kobiet. To metoda bezpieczna zarówno dla nieródek (nawet starszych nastolatek i bardzo młodych kobiet), jak i pań, które już rodziły, a także dla kobiet w średnim wieku przed menopauzą;
  • nieskomplikowane założenie - wkładkę domaciczną można założyć w czasie zwykłej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Wiele kobiet, które zdecydowały się na tę metodę, wskazuje na to, że dyskomfort związany z umieszczeniem wkładki w macicy jest porównywalny do badania cytologicznego, a tymczasowe efekty uboczne, takie jak ból brzucha, ból jajników, ból pleców, bóle i zawroty głowy i złe samopoczucie zwykle ustępują szybko (przeważnie jeszcze tego samego dnia) i nie są bardzo nasilone;
  • bezpieczeństwo przy karmieniu piersią - wiele pań tuż po urodzeniu dziecka chce jak najszybciej powrócić do stosowania antykoncepcji. W większości przypadków jest to jednak możliwe dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Wkładka domaciczna może być jednak stosowana w czasie karmienia. Lekarz prawdopodobnie zaleci jednak odczekanie co najmniej kilku tygodni po porodzie - to jednak nadal o wiele szybciej niż w przypadku wielu innych metod antykoncepcyjnych.

W większości przypadków na wkładkę Mirena decydują się te kobiety, które chcą odbywać stosunki płciowe bez zamartwiania się o konsekwencje w postaci ciąży.

Warto jednak wiedzieć, że wkładka może skutecznie rozwiązywać (a przynajmniej znacznie łagodzić) niektóre problemy, takie jak:

  • obfite miesiączki,
  • endometrioza
  • i bolesne krwawienia.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ograniczenie wzrostu endometrium (czyli błony śluzowej macicy). Wskazuje się również na to, że w przypadku endometriozy wkładka zmniejsza dolegliwości bólowe, a także może redukować stan zapalny.

Wkładkę domaciczną można potraktować również jako element profilaktyki raka szyjki macicy i raka endometrium - właśnie poprzez ograniczanie wzrostu endometrium. Wkładka Mirena znajduje więc zastosowanie również w przypadku “kobiecych” dolegliwości.

Oprócz tego wskazuje się na to, że przy stosowaniu wkładki domacicznej Mirena miesiączki ulegają skróceniu, a niekiedy nawet zanikają. Brak miesiączki nie oznacza więc w tym przypadku ciąży.

W przypadku chęci rezygnacji z tej metody antykoncepcji, wkładkę usuwa się również w czasie jednej wizyty u ginekologa.

Jak przygotować się do aplikacji spirali?

Przygotowanie się do założenia wkładki domacicznej Mirena to bardzo ważny etap. Trzeba mieć bowiem pewność co do tego, że:

  • nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania,
  • pacjentka jest zdrowa,
  • ciąża jest wykluczona.

Ginekolog wykona podstawowe badanie ginekologiczne, aby ocenić stan macicy. Stany zapalne, guzy, mięśniaki i inne zmiany wykluczają możliwość użycia wkładki. Istotnym elementem przygotowań do założenia wkładki jest również wykonanie:

  • USG dopochwowego,
  • cytologii,
  • palpacyjnego badania piersi.

Wielu lekarzy dla pewności zleca również ogólne badania krwi - morfologię. Jeśli ciąża i problemy zdrowotne zostaną wykluczone, a pacjentka zostanie zakwalifikowana do założenia wkładki Mirena, można umówić się na kolejną wizytę. Najlepszym momentem na założenie wkładki jest początek miesiączki. Wówczas kanał szyjki macicy jest rozchylony, co znacznie ułatwia wprowadzenie wkładki do macicy. Wkładka działa od razu po założeniu.

Przebieg założenia wkładki hormonalnej Mirena

Założenie wkładki jest zabiegiem niechirurgicznym i trwa dosłownie kilka minut. Wiele kobiet porównuje go do zwykłego badania, inne jednak odczuwają dyskomfort, a nawet ból. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Zabieg jest zupełnie nieinwazyjny, dlatego nie wymaga stosowania żadnych środków zapobiegawczych ani ostrożności.

Wkładka jest wprowadzana do macicy przy użyciu cienkiej rurki - analogicznie do tego, jak zakłada się zwykłe spirale. System jest niewielki - bo ma około 3 cm długości. To właśnie dlatego wprowadzenie go jest szybkie i z reguły bezbolesne, a ewentualne dolegliwości odczuwane po zabiegu dość szybko ustępują.

Jeśli jednak pacjentka odczuwa spory dyskomfort, a nawet ból, zabieg wprowadzenia wkładki można wykonać w miejscowym znieczuleniu, a po nim przyjmować środki przeciwbólowe.

Po założeniu Mireny pacjentka może odczuwać skurcze macicy (podobne jak w czasie miesiączki), które powinny ustąpić po kilku godzinach od zabiegu. Już następnego dnia spirala Mirena nie powinna powodować najmniejszego dyskomfortu.

WAŻNE

W ciągu 4-12 tygodni od założenia spirali przeprowadzane jest badanie kontrolne, które należy powtarzać raz do roku.

Usunięcie wkładki przeprowadza się najpóźniej po 5 latach od jej założenia w dowolnym dniu cyklu, najlepiej w czasie krwawienia miesiączkowego – nowa wkładka może zostać założona w trakcie tej samej wizyty.

Funkcjonowanie po założeniu wkładki Mirena

To, jakie samopoczucie będzie mieć pacjentka po zabiegu wprowadzenia wkładki, jest kwestią indywidualną. Wspomniane skurcze macicy powinny ustąpić w ciągu kilku godzin. Niektóre kobiety skarżą się także na wzmożone krwawienie po zabiegu. Jeśli te dolegliwości nie ustąpią samoczynnie lub wręcz będą się nasilać - konieczna będzie szybka konsultacja lekarska.

U niektórych kobiet kilka pierwszych cykli miesiączkowych może być bardziej obfitych niż przed założeniem wkładki, a krwawieniu może towarzyszyć ból brzucha. Są to jednak objawy, które powinny ustąpić w niedługim czasie, kiedy organizm przyzwyczai się już do wkładki. Jeśli jednak cykle się nie unormują, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wkładkę można wprowadzić w innym dniu cyklu miesiączkowego, jednak w takim przypadku jej skuteczne działanie może rozpocząć się później. Wówczas, dla pewności, trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. w postaci prezerwatyw) przez co najmniej 7 dni po zabiegu.

Poza tym po założeniu wkładki Mirena nie trzeba zachowywać specjalnej ostrożności. Wskazane jest jedynie powstrzymanie się od stosunków płciowych przez kilka dni po zabiegu. Wynika to przede wszystkim z możliwości wywołania stanu zapalnego poprzez dodatkowe mechaniczne drażnienie szyjki macicy, która jest już podrażniona po zabiegu. Z tego samego powodu lepiej podczas tej miesiączki używać podpasek niż tamponów.

Po kilku dniach, kiedy podrażnienia już ustąpią, można wrócić do pełnej aktywności we wszystkich obszarach życia.

Jeżeli po zabiegu założenia wkładki Mirena pojawią się takie objawy, jak:

  • znacznie przedłużone krwawienie,
  • ostry, rwący ból brzucha/podbrzusza,
  • poczucie rozbicia,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • pieczenie lub/i świąd okolic intymnych,

to jest to bezwzględne wskazanie do jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Możliwe skutki uboczne

Spośród dostępnych metod antykoncepcyjnych wkładka domaciczna wydaje się być najbezpieczniejszą. Nie oznacza to jednak, że pozostaje obojętna dla organizmu i pojawienie się skutków ubocznych nie wchodzi w grę. Wkładka jest ciałem obcym, na które organizm, w zależności od wrażliwości, może różnie zareagować. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Szczególną ostrożność powinny zachować te kobiety, które mają skłonności do częstych infekcji i podrażnień okolic intymnych. Szyjka macicy, mechanicznie podrażniona po zabiegu, może być podatna na infekcje bardziej niż zwykle, nawet przez kilka tygodni. Dlatego w tym czasie należy zachować szczególną ostrożność: zarówno przy współżyciu, jak i korzystaniu z basenu czy przy używaniu tamponów.

Do możliwych (ale niegroźnych) skutków ubocznych można zaliczyć również możliwość pojawienia się krwawień śródcyklicznych. Jednak podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji hormonalnej, trzeba poczekać, aż organizm przyzwyczai się do zmian hormonalnych. Jeśli więc taki problem występuje przez kilka pierwszych miesięcy (przeważnie to 3 miesiące), warto uzbroić się w cierpliwość. Z czasem wszystko powinno się ustabilizować: krwawienia śródcykliczne powinny zaniknąć, a miesiączki powinny stać się zdecydowanie mniej obfite niż dotąd. U niektórych kobiet całkowicie zanikają - i jest to zupełnie niegroźna sytuacja.

Niektóre kobiety obawiają się przybierania na wadze po założeniu wkładki domacicznej. Nie zaobserwowano jednak wahań wagi w przypadku kobiet stosujących wkładkę hormonalną Mirena w porównaniu z tymi stosującymi niehormonalne metody.

Reasumując, do możliwych skutków ubocznych założenia wkładki Mirena można zaliczyć:

  • chwilowy dyskomfort - podczas zabiegu zakładania wkładki
  • uczucie podrażnienia i skurcze - krótko po zabiegu, objawy, ustępują najczęściej w ciągu kilku godzin,
  • krwawienia śródcykliczne - mogą, ale wcale nie muszą się pojawić, przez pierwsze 3-4 cykle, a następnie ustępują,
  • zwiększona podatność na infekcje - przez pierwsze tygodnie po założeniu wkładki.

Do rzadziej występujących (jednak mimo wszystko możliwych do zaistnienia) działań niepożądanych długofalowych, można zaliczyć:

  • zwiększoną podatność na trądzik,
  • tkliwość piersi,
  • nadmierne owłosienie,
  • upławy,
  • torbiele jajników.

Przeciwwskazania do założenia wkładki domacicznej

Choć stosowanie wkładki domacicznej Mirena jest rozwiązaniem o wysokim stopniu bezpieczeństwa, to jednak w niektórych przypadkach założenie jej nie jest możliwe lub jest odradzane.

Do takich wyjątków należą:

  • częste nawrotowe stany zapalne narządów rodnych,
  • stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej,
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • mięśniak macicy,
  • nadżerka szyjki macicy,
  • niedokrwistość i niedobór żelaza w organizmie
  • zaistniała ciąża lub podejrzenie ciąży,,
  • ciąża pozamaciczna w przeszłości,
  • wielokrotne poronienia,
  • nieprawidłowości w budowie macicy
  • zmniejszona odporność (np. AIDS),,
  • uczulenie na składniki wkładki,
  • przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia.

Ile kosztuje spirala hormonalna?

Koszt założenia wkładki domacicznej nie należy do najniższych i niestety nie jest to zabieg refundowany przez NFZ. Koszt samej wkładki to kilkaset złotych. Ostateczna cena zależy od kilku czynników, między innymi od tego, czy kupuje się ją stacjonarnie, czy zamawia online. Różne apteki mają również różne ceny - od około 500 do nawet 800 zł. Jest to koszt samej wkładki, do którego należy doliczyć również usługę ginekologa. Ponieważ nie jest to zabieg refundowany, za całość trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Do tego, by kupić wkładkę Mirena, niezbędna jest recepta.

Nie zawsze trzeba jednak mieć swoją wkładkę. W niektórych gabinetach lekarze je posiadają, dlatego przychodząc na zabieg, nie trzeba nic ze sobą przynosić. Szacunkowy koszt wkładki i jej założenia z reguły wynosi około 1000-1500 zł.

Warto jednak wziąć pod uwagę to, że wkładka przestaje działać dopiero po 5 latach. Jeśli wziąć pod uwagę to, że jest to wydatek jednorazowy raz na kilka lat, a także to, że nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek czy o zmianie plastrów, to relatywnie koszt nie jest wysoki. Przeważnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych lub plastrów kosztuje około 40 zł. Na przestrzeni roku daje to kilkaset złotych. Porównując więc koszta w ciągu kilku lat okazuje się, że wkładka Mirena może być nawet tańszą metodą antykoncepcji niż tabletki i plastry.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy wkładka Mirena może wypaść?

Wkładka Mirena kształtem przypomina macicę. Po umieszczeniu w niej nie powinna więc wypaść, jednak nie można wykluczyć takiej sytuacji.

2. Czy podczas stosunku można przesunąć spiralę?

Prawdopodobieństwo przesunięcia spirali w czasie stosunku jest bliskie 0. Wynika to z tego, że wkładka jest umieszczona w macicy, a podczas zbliżenia penetrowana jest pochwa.

3. Czy można zajść w ciążę z założoną wkładką?

Choć skuteczność antykoncepcyjna wkładki domacicznej Mirena jest bardzo wysoka (niemal stuprocentowa), to jednak nie istnieje metoda, która dawałaby pełne 100% gwarancji.

4. Czy ze spirali Mirena można korzystać dłużej niż 5 lat?

Ilość hormonu znajdującego się w spirali uwalnia się stopniowo przez 5 lat. Po upływie tego czasu skuteczność antykoncepcyjna może ulec zmniejszeniu.

5. Czy wkładka domaciczna może powodować tycie?

Ilość hormonu uwalniana do organizmu jest minimalna, ponieważ działa on miejscowo. Z tego względu ryzyko przybierania na wadze jest minimalne.

Konsultacja merytoryczna:

dr n. med. Beata Makowska - Specjalista ginekolog-położnik

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631

Cele przetwarzania: Zapis na listę osób zainteresowanych rządowym programem dofinansowania procedur in vitro oraz informowanie o zmianach prawnych w tym zakresie oraz uruchomieniu zapisów.

Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: Prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631

Cele przetwarzania: Zapis na listę osób zainteresowanych rządowym programem dofinansowania procedur in vitro oraz informowanie o zmianach prawnych w tym zakresie oraz uruchomieniu zapisów.

Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: Prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych