
Klasyczna spirala może być najlepszym wyborem, jeśli nie możesz stosować terapii hormonalnej
Założenie klasycznej spirali antykoncepcyjnej
Szacuje się, że na całym świecie wkładki antykoncepcyjne stosuje ponad 160 mln kobiet. Spirale antykoncepcyjne są bezpieczne, długotrwałe i skuteczne. W InviMed Gdynia proponujemy pacjentkom dobranie właściwej metody, a jeśli okaże się nią klasyczna spirala antykoncepcyjna, proponujemy zabieg jej założenia.
Spirala jest metodą odwracalnej antykoncepcji długoterminowej, która ma najwyższy wskaźnik nieprzerwanego stosowania. Po złożeniu można ją nosić od 5 do nawet 10 lat. Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że prawie 30% kobiet stosujących wkładkę domaciczną nosi ją przez 8 lat.
Klasyczna spirala antykoncepcyjna
Działanie klasycznej wkładki domacicznej polega głównie na tym, że zmniejsza ilość i zdolność do przeżycia plemników oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w endometrium. To tzw. spirala niehormonalna (np. z powłoką miedzianą lub ze srebra). Jej rodzajów jest kilkanaście. Różnią się głównie budową i materiałem wykonania.
O tym, która spirala będzie dla Ciebie najlepsza, powinien zdecydować lekarz ginekolog na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz dodatkowych badań, które mogą być konieczne w Twoim przypadku.
Skuteczność spirali antykoncepcyjnej jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla dla antykoncepcyjnych wkładek domacicznych wynosi 0,2-0,8. Wskaźnik ten oblicza się na podstawie liczby ciąż na 100 kobiet stosujących określoną metodę antykoncepcyjną przez 1 rok. Przy stosunku bez jakiegokolwiek zabezpieczenia wskaźnik Pearla wynosi aż 85, a przy tabletce antykoncepcyjnej ok. 0,3 proc.
Przeciwwskazaniami do założenia klasycznej spirali antykoncepcyjnej są:
- stany zapalne przydatków,
- stany zapalne szyjki macicy,
- krwawienia z dróg rodnych,
- nowotwór narządów rodnych,
- bardzo obfite lub bardzo bolesne miesiączki,
- ciąża pozamaciczna w przeszłości,
- planowana ciąża w niedługim czasie.
Zabieg założenia spirali antykoncepcyjnej
Wkładkę antykoncepcyjną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesięcznego – w 3 lub 4 dniu cyklu. W dniu zabiegu należy szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych. Przed zabiegiem lekarz ginekolog przeprowadzi wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne, podczas którego wykluczy ewentualne przeciwwskazania do tej formy antykoncepcji.
Wkładkę domaciczną wprowadza się do dróg rodnych przy pomocy specjalnego aplikatora. Ogólnie całkowity czas zakładania wkładki wewnątrzmacicznej nie jest długi – sięga on około 15 minut.
Przez pierwszy miesiąc po założeniu spirali antykoncepcyjnej trzeba stosować dodatkową metodę antykoncepcji.