Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Wirusy, bakterie i pasożyty zagrażające płodności

Wirusy, bakterie i pasożyty zagrażające płodności

Problem z zajściem w ciąże często wiąże się z różnymi zakażeniami w naszym organizmie. Wiele kobiet, które starają się o dziecko, nie zdaje sobie sprawy, że ich organizm jest zakażony drobnoustrojem. Stąd właśnie mogą pojawiać się problemy z płodnością, wczesne poronienia czy wady wrodzone u dziecka. Dlatego należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące zmiany, badać się i w razie potrzeby - podjąć konieczne leczenie. Sprawdź, jakie wirusowe lub bakteryjne zapalenie pochwy może wpłynąć na zaburzenia płodności lub wadę noworodka.

Toksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, utrudniającą zajście w ciąże. To pasożyt, którym można się zarazić, jedząc surowe mięso lub warzywa, które miały kontakt z odchodami kotów. Wystarczy niedokładne umycie rąk po sprzątaniu kuwety zwierzęcia, by drobnoustroje przeniosły się na warzywa, z których właśnie robimy sałatkę.

Dla przyszłej matki choroba nie jest groźna, ale dla płodu już tak. Może spowodować wodogłowie, niedorozwój psychoruchowy i umysłowy, ślepotę, małoocze, jaskrę, zaćmę. Dlatego przed planowaniem ciąży należy się kompleksowo zbadać. U zakażonych podczas ciąży dzieci pierwsze objawy choroby mogą pojawić się nawet kilka lat po porodzie.

Spis treści

Wirus HPV a ciąża

Zarówno dla kobiet w ciąży, jak i tych, które dopiero próbują, wirus HPV jest bardzo niebezpieczny. Dopiero niedawno rozpoczęły się badania nad wpływem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV na płodność. Jednak niezależnie od wyników, już teraz warto pomyśleć o szczepionce, która ochroni przed różnymi konsekwencjami zakażenia wirusem, między innymi przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. HPV a ciąża, co dalej? Zakażona ciężarna powinna być pod szczególną opieką ginekologa. 

Wirusy, bakterie i pasożyty a niepłodność

Część niebezpiecznych czynników chorobotwórczych można wyleczyć antybiotykoterapią. Należą do nich dwie poprzednio wspomniane choroby (wirus HPV oraz toksoplazmoza), a także:

  • chlamydia

Bakteria uniemożliwiająca zajście w ciąże. Jest przenoszona drogą płciową. Może spowodować nieprawidłowy rozwój ciąży, a długotrwała choroba całkowicie uszkadza jajowody. Nieleczona infekcja u kobiet jest skutkiem zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID), co w konsekwencji prowadzi do bezpłodności, ciąży pozamacicznej oraz przewlekłych bólów w podbrzuszu. Najczęstsze objawy chlamydii u kobiet to dolegliwości bólowe w podbrzuszu, krwawienie po stosunku, zmiana barwy i ilości wydzieliny z pochwy czy pieczenie przy oddawaniu moczu. Z kolei czy ciąża po wyleczeniu chlamydii jest możliwa? Jeśli odpowiednio wcześniej zareagowałaś na niepokojące objawy, zaczęłaś antybiotykoterapię i jesteś już w pełni zdrowa, nie ma ku temu przeciwwskazań.

  • kiła

W obecnych czasach jest dość rzadką, ale nadal groźną chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeśli jest niewyleczona, przekazuje się ją dziecku, które rodzi się z tak zwaną kiłą wrodzoną. Objawy choroby u dziecka do 2. roku życia to powiększenie wątroby i śledziony, wysypka o charakterze plamisto-grudkowym na powierzchni dłoniowej rąk i podeszwowej stóp, surowicza wydzielina wyciekająca z nosa utrudniająca oddychanie i powodująca sapkę. Objawy po 2. roku życia to uszkodzenie zębów, zapalenie rogówki, głuchota, charakterystyczny siodełkowaty kształt nosa.

Przed innymi chorobami można się ustrzec dzięki szczepieniom. Należą do nich:

  • różyczka

Choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Wirus różyczki należy do grupy wirusów, wywołujących zakażenia wewnątrzmaciczne. Po szczepieniu na kilka miesięcy trzeba odłożyć plany macierzyńskie. Zachorowanie w pierwszej połowie ciąży może doprowadzić do poronienia albo uszkodzić płód. Mogą wystąpić wady serca, zaćma, jaskra, głuchota, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, małogłowie, schizofrenia lub autyzm. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie i kontrolowanie swojego organizmu, jeśli już wiesz, jakie objawy niesie ze sobą różyczka. Bezpłodność raczej nie grozi kobiecie po zachorowaniu na różyczkę. Oczywiście dotyczy to tylko wtedy, gdy wdrożono odpowiednie leczenie, we wcześniejszym stadium choroby.

  • grypa

Po konsultacji z lekarzem, można zaszczepić się w ciąży. Grypa jak każdy wirus może spowodować poronienie, wywołać poród przedwczesny lub opóźnić wewnątrzmaciczny wzrost płodu. Może również zaburzyć cykl miesiączkowy oraz cykl owulacji - jeśli go nie ma, uzyskanie ciąży jest niemożliwe. Wraz z ustąpieniem choroby oraz pełnym powrotem do zdrowia i siły organizmu, płodność powinna wrócić do normy.

Niestety na wiele wirusów nie ma skutecznego leku. Są to:

  • cytomegalia

Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Organizm potrafi sam zwalczyć wirus, tylko trzeba wiedzieć o chorobie i dać sobie czas na samoleczenie. Leki przeciwwirusowe mają wiele działań ubocznych, nie wolno zażywać ich w ciąży. Podaje się je tylko zakażonym noworodkom w warunkach szpitalnych.

  • Opryszczka narządów płciowych

Jest bardzo niebezpieczna dla płodu przy zakażeniu pierwotnym. Może spowodować poronienie, poród przedwczesny, uszkodzić wątrobę płodu, doprowadzić do ślepoty, małogłowia, wodogłowia, zapalenia płuc. W razie jej wystąpienia w ciąży podaje się Acyclovir, który nie ma wpływu na dziecko. Objawy opryszczki narządów rodnych są wskazaniem do ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego.

  • wirus HHV-6

Niedawno wykryto związek pomiędzy wirusem HHV-6 (będącym blisko spokrewnionym z wirusem cytomegalii) a niepłodnością. Znaleziono go w śluzowce macicy u prawie 50% niepłodnych kobiet z badanej grupy.

  • wirus Zika

Pochodzi z Afryki, ale ostatnio rozprzestrzenił się w Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji. Przenoszony jest przez komary, ale tez droga płciową. Ukąszenie przez zarażonego owada kobiety w ciąży wywołuje małogłowie u dziecka. Mimo że ostatnie doniesienia Amerykanów mówią, że wreszcie znaleziono szczepionkę, kobietom planującym ciążę nie zaleca się wyjazdów w zagrożone rejony.

Pasożyty w ciąży

Inną grupą drobnoustrojów, które mogą mieć wpływ na płodność są pasożyty, na przykład: lamblia, ameba, tasiemiec, glista ludzka, owsiki. W organizmie większości ludzi rozwija się co najmniej jeden pasożyt, o którym zazwyczaj nie wiemy, czasem mamy ich kilka. Na pewno nie są obojętne dla naszego zdrowia i rozwoju ciąży. Przed nauką mnóstwo pracy, by wykryć wszystkie czynniki chorobotwórcze, które mogą mieć wpływ na płodność i płód, a później znaleźć na nie leki. Nie da się wykryć wszystkiego, wyleczyć i ustrzec przed każdą chorobą. Oczywiście rozsądnie jest zaplanować ciążę, odpowiednio wcześnie przebadać i wyleczyć to, co się da. Warto znaleźć specjalistę, który zna się na leczeniu chorób mogących wywoływać niepłodność.

Można jednak na ten problem spojrzeć od innej strony – minimalizowania ryzyka zakażenia i podjęcie działań profilaktycznych. W dzisiejszych czasach choroby zakaźne leczone są nie tylko farmakologicznie. Liczy się również odpowiednia dieta. Zwykle polega ona na wykluczeniu cukru, białego pieczywa, alkoholu, makaronów z białej mąki, białego ryżu; zmniejszeniu spożywania mięsa, nabiału, jaj i spożywaniu dużej ilości warzyw, nasion, orzechów. Odkwasza ona organizm i powoduje, że wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów i pasożytów ginie, bo warunki stają się nieodpowiednie dla ich rozwoju. Warto więc spotkać się z dietetykiem i zaplanować jadłospis, który przygotuje nas do ciąży i będzie odpowiedni dla naszego organizmu.

Grzybica pochwy a zajście w ciążę

Grzybica pochwy może powodować problemy z płodnością. Nie jest jednak bezpośrednią przyczyną bezpłodności. Szczególnie niebezpieczną bakterią w pochwie jest wcześniej wspomniana Chlamydia Trachomatis. Do wniknięcia jej wewnątrz kobiety dochodzi podczas stosunku z zakażonym partnerem. Czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwijania się infekcji grzybiczych w pochwie to między innymi terapia glikokortykosteroidami, antybiotykoterapia, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych czy nieprawidłowa higiena. Grzybicę pochwy leczy się miejscowo pochodnymi imidazolu lub nystatyną lub doustnie flukonazolem. 

Ureaplasma a zajście w ciążę

Ureaplasma to kolejna infekcja intymna kobiet. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez niezabezpieczony stosunek seksualny, ślinę i krew. Do objawów ureaplasmy można zaliczyć częste oddawanie moczu i uczucia parcia na mocz oraz bólu i pieczenia cewki moczowej - tak samo jak w przypadku zakażenia bakterią escherichia coli w pochwie. Jeśli je u siebie zauważasz, koniecznie zgłoś się do lekarza. Wykrycie czy wykluczenie ureaplasmy następuje przy pomocy testu PCR.

Nieleczona i zaniedbana infekcja prowadzi do wielu poważnych powikłań, na przykład może utrudnić implantację zarodka w macicy, pogorszyć parametry nasienia mężczyzny, a nawet zwiększyć ryzyko poronienia w trakcie ciąży. 

Witaminy a ciąża

Udowodniono, że utrzymywanie stężenia witaminy D3 w osoczu krwi na poziomie 40-50 ng/ml, dzięki suplementacji witaminy D3 w dawkach 2000 - 8000 IU i kąpielom słonecznym, powoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę o ponad 80 proc. Jeżeli witamina D3 ma tak olbrzymi wpływ na rozwój wirusa grypy, to z całą pewnością niszczy też inne wirusy w naszym organizmie.

Z kolei witamina C ma pozytywny wpływ na płodność kobiet, co potwierdziły liczne badania. Mechanizm działania nie jest dokładnie poznany. Być może wykorzystane jest tu działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne kwasu askorbinowego. Witamina C w dużych dawkach rzędu kilku- kilkudziesięciu gramów na dobę działa skuteczniej niż niejeden antybiotyk.

Większość poważnych spraw planujemy z wyprzedzeniem. Planujmy też ciążę. Badajmy się, odwiedźmy dietetyka. Zapytajmy swojego lekarza, jakie witaminy należy przyjmować i co dokładnie musimy sprawdzić zanim rozpoczniemy starania o dziecko.

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631

Cele przetwarzania: Zapis na listę osób zainteresowanych rządowym programem dofinansowania procedur in vitro oraz informowanie o zmianach prawnych w tym zakresie oraz uruchomieniu zapisów.

Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: Prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Małżeństwo bez dzieci – jak radzić sobie z niepłodnością w związku?
Ciąża pozamaciczna a in vitro
Plemniki – jak powstają i jak wygląda zapłodnienie?
Dowiedz się więcej