Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Wirusy, bakterie i pasożyty zagrażające płodności

Wirusy, bakterie i pasożyty zagrażające płodności
Wiele kobiet zaczynających starania o ciążę nie zdaje sobie sprawy, że ich organizm jest zakażony drobnoustrojem, który może przyczyniać się do problemów z zapłodnieniem, powodować wczesne poronienia lub wady u dziecka. Warto więc kilka miesięcy wcześniej przebadać się i w razie podjąć konieczne leczenie.

Wiele kobiet zaczynających starania o ciążę nie zdaje sobie sprawy, że ich organizm jest zakażony drobnoustrojem, który może przyczyniać się do problemów z zapłodnieniem, powodować wczesne poronienia lub wady u dziecka. Warto więc kilka miesięcy wcześniej przebadać się i w razie podjąć konieczne leczenie.

Część niebezpiecznych czynników chorobotwórczych można wyleczyć antybiotykoterapią. Należą do nich:

  • choroba odzwierzęca – toksoplazmoza

Jest to pasożyt, którym można się zarazić jedząc surowe mięso lub warzywa, które miały kontakt z odchodami kotów. Wystarczy niedokładne umycie rąk po sprzątaniu kuwety zwierzęcia, by drobnoustroje przeniosły się na warzywa, z których właśnie robimy sałatkę. Dla przyszłej matki choroba nie jest groźna, ale dla płodu – tak. Może spowodować wodogłowie, niedorozwój psychoruchowy i umysłowy, ślepotę, małoocze, jaskrę, zaćmę. U zakażonych podczas ciąży dzieci pierwsze objawy choroby mogą pojawić się nawet kilka lat po porodzie

  • chlamydia

     Bakteria przenoszona jest drogą płciową. Może spowodować nieprawidłowy rozwój ciąży, a   długotrwała choroba prowadzi do całkowitego uszkodzenia jajowodów.

  • kiła

W obecnych czasach jest dość rzadką, ale nadal groźną chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeśli jest niewyleczona, przekazuje się ją dziecku, które rodzi się z tzw. kiłą wrodzoną. Objawy choroby u dziecka do 2. roku życia to powiększenie wątroby i śledziony, wysypka o charakterze plamisto-grudkowym na powierzchni dłoniowej rąk i podeszwowej stóp, surowicza wydzielina wciekająca z nosa utrudniająca oddychanie  i powodująca sapkę. Objawy po 2. roku życia to uszkodzenie zębów, zapalenie rogówki, głuchota, charakterystyczny siodełkowaty kształt nosa. 

Przed innymi chorobami można się ustrzec dzięki szczepieniom. Należą do nich:

  • różyczka

Choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Po szczepieniu na kilka miesięcy trzeba odłożyć plany macierzyńskie. Zachorowanie w pierwszej połowie ciąży może doprowadzić do poronienia albo uszkodzić płód. Mogą wystąpić wady serca, zaćma, jaskra, głuchota, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, małogłowie, schizofrenia lub autyzm.

  • grypa

Po konsultacji z lekarzem, można się szczepić również w ciąży. Grypa jak  każdy wirus może spowodować poronienie, wywołać poród przedwczesny lub opóźnić wewnątrzmaciczny wzrost płodu.

  • wirus HPV

Dopiero niedawno rozpoczęły się badania nad wpływem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV na płodność. Niezależnie od wyników badań, już teraz warto pomyśleć o szczepionce, która uchroni przed różnymi konsekwencjami zakażenia wirusem, mi.in. przed zachorowaniem na raka szyjki macicy.

Na wiele wirusów nie ma skutecznego leku. Są to:

  • cytomegalia

Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Organizm potrafi sam zwalczyć wirus, tylko trzeba wiedzieć o chorobie i dać sobie czas na samoleczenie. Leki przeciwwirusowe mają wiele działań ubocznych, nie wolno zażywać ich w ciąży. Podaje się je tylko zakażonym noworodkom w warunkach szpitalnych.

  • Opryszczka narządów płciowych

Jest bardzo niebezpieczna dla płodu przy zakażeniu pierwotnym. Może spowodować poronienie, poród przedwczesny, uszkodzić wątrobę płodu, doprowadzić do ślepoty, małogłowia, wodogłowia, zapalenia płuc. W razie jej wystąpienia w ciąży podaje się Acyclovir, który nie ma wpływu na dziecko. Objawy opryszczki narządów rodnych są wskazaniem do ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego.

  • wirus HHV-6

Niedawno wykryto związek pomiędzy wirusem HHV-6 (będącym blisko spokrewnionym z wirusem cytomegalii) a niepłodnością. Znaleziono go w śluzowce macicy u prawie 50% niepłodnych kobiet z badanej grupy.

  • wirus Zika

Pochodzi z Afryki, ale ostatnio rozprzestrzenił się w Ameryce Środkowej i Poludniowej oraz Azji. Przenoszony jest przez komary, ale tez droga płciową. Ukąszenie przez zarażonego owada kobiety w ciąży wywołuje małogłowie u dziecka. Mimo że ostatnie doniesienia Amerykanów mówią, że znaleziono wreszcie szczepionkę, kobietom planującym ciążę nie zaleca się wyjazdów w zagrożone rejony.

Inną grupą drobnoustrojów, które mogą mieć wpływ na płodność są pasożyty, na przykład: lamblia, ameba, tasiemiec, glista ludzka, owsiki. W organizmie większości ludzi rozwija się co najmniej jeden pasożyt, o którym zazwyczaj nie wiemy, czasem mamy ich kilka. Na pewno nie są obojętne dla naszego zdrowia i rozwoju ciąży. Przed nauką mnóstwo pracy, by wykryć wszystkie czynniki chorobotwórcze, które mogą mieć wpływ na płodność i płód, a później znaleźć na nie leki. Nie da się wykryć wszystkiego, wyleczyć i ustrzec przed każdą chorobą. Oczywiście rozsądnie jest zaplanować ciążę, odpowiednio wcześnie przebadać i wyleczyć to, co się da. Warto znaleźć specjalistę, który zna się na leczeniu chorób mogących wywoływać niepłodność.

Można jednak na ten problem spojrzeć od innej strony – minimalizowania ryzyka zakażenia i podjąć działania profilaktyczne. W dzisiejszych czasach choroby zakaźne leczone są nie tylko farmakologicznie. Liczy się również odpowiednia dieta. Zwykle polega ona na wykluczeniu cukru, białego pieczywa, alkoholu, makaronów z białej mąki, białego ryżu; zmniejszeniu spożywania mięsa, nabiału, jaj i spożywaniu dużej ilości warzyw, nasion, orzechów. Odkwasza ona organizm i powoduje, że wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów i pasożytów ginie, bo warunki stają się nieodpowiednie dla ich rozwoju. Warto więc spotkać się z dietetykiem i zaplanować dietę, która przygotuje nas do ciąży i będzie odpowiednia dla naszego organizmu.

Udowodniono, że utrzymywanie stężenia witaminy D3 w osoczu krwi na poziomie 40-50 ng/ml, dzięki suplementacji witaminy D3 w dawkach 2000 - 8000 IU i kąpielom słonecznym, powoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę o ponad 80 proc. Jeżeli witamina D3 ma tak olbrzymi wpływ na rozwój wirusa grypy, to z całą pewnością niszczy też inne wirusy w naszym organizmie.

Z kolei witamina C ma pozytywny wpływ na płodność kobiet, co potwierdziły liczne badania. Mechanizm działania nie jest dokładnie poznany. Być może wykorzystane jest tu działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne kwasu askorbinowego. Witamina C w dużych dawkach rzędu kilku- kilkudziesięciu gramów na dobę działa skuteczniej niż niejeden antybiotyk.

Większość poważnych spraw planujemy z wyprzedzeniem.  Planujmy też ciążę. Badajmy się, odwiedźmy dietetyka. Zapytajmy swojego lekarza, jakie witaminy należy przyjmować i co dokładnie musimy sprawdzić zanim rozpoczniemy starania o dziecko.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy kobiety powinny badać testosteron?
Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?
COVID-19 a ciąża. Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
Dowiedz się więcej