Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij
Dzięki USG jąder i moszny można stwierdzić występowanie żylaków powrózka nasiennego, torbieli i guzków.

Dzięki USG jąder i moszny można stwierdzić występowanie żylaków powrózka nasiennego, torbieli i guzków.

USG jąder i moszny

Badanie USG jąder trwa od kilkunastu do 30 minut i jest przeprowadzane jest przez urologa lub androloga. Badanie ultrasonograficzne moszny jest w pełni bezpieczne, dzięki czemu można wykonywać je wielokrotnie. To ważne badanie z zakresu diagnostyki płodności męskiej, które często ma zasadniczy wpływ na leczenie, a w rezultacie także na to, czy mężczyzna będzie mógł zostać ojcem.

Specjaliści InviMed wiedzą doskonale, na co zwracać uwagę przy badaniu ultrasonograficznym moszny, jąder, najądrzy i powrózków nasiennych. Zwracają uwagę nie tylko na zmiany, ale także na możliwe konsekwencje dla męskiej płodności.

Konsultacja z USG jąder w InviMed

Jeśli odczuwasz lub zauważyłeś niepokojące objawy, ale także jeśli od dłuższego czasu razem z partnerką bezskutecznie staracie się o dziecko, umów się na konsultację urologiczną lub andrologiczną z USG jąder w wybranej klinice InviMed.

Co to jest USG jąder?

USG jąder to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, które służy ocenie budowy i unaczynienia jąder, najądrzy oraz powrózków nasiennych. Badanie worka mosznowego pozwala na wykrycie zmian patologicznych, takich jak żylaki powrózka nasiennego, torbiele i guzki. Ponadto USG moszny jest stosowane przy podejrzeniu skrętu jądra lub jego przyczepka.

USG jąder - na czym polega?

Badanie ultrasonograficzne jąder to metoda diagnostyki obrazowej, która wykorzystuje ultradźwięki do uzyskania szczegółowej wizualizacji przekroju worka mosznowego. Przed rozpoczęciem badania lekarz aplikuje na mosznę żel, który ułatwia przesuwanie głowicy aparatu ultrasonograficznego i korzystnie wpływa na jakość obrazu wyświetlanego na ekranie monitora.

USG jąder przeprowadza się z wykorzystaniem tak zwanej sondy liniowej, która generuje fale ultradźwiękowe o znacznie wyższej częstotliwości niż aparaty używane w “tradycyjnym” USG narządów jamy brzusznej, i tym samym pozwala na uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu z dużo większą liczbą szczegółów.

Przygotowanie do USG moszny i jąder

Badanie ultrasonograficzne jąder można wykonać w dowolnym momencie, bez żadnego przygotowania. Wystarczy dokładnie umyć mosznę i okolice intymne, oraz poinformować lekarza o wszystkich objawach i dolegliwościach, które mogą mieć wpływ na przebieg badania (np. ból jąder oraz otwarte rany na worku mosznowym).

Weź ze sobą wyniki wcześniejszych badań

Jeśli pacjent wykonał wcześniej inne badania narządu, powinien wziąć ich wyniki oraz całą posiadaną dokumentację medyczną (np. szpitalną kartę informacyjną) ze sobą.

Przebieg USG jąder

 1. W trakcie badania ultrasonograficznego jąder mężczyzna przybiera pozycję leżącą, chyba że lekarz chce sprawdzić, czy u pacjenta nie występują żylaki powrózka nasiennego w pierwszym stadium zaawansowania (badanie USG należy wówczas wykonać w pozycji stojącej, na wstrzymanym oddechu, ponieważ guzki są słabo wyczuwalne). 
 2. Po umieszczeniu żelu na mosznie, specjalista przesuwa głowicę aparatu USG po zdrowym jądrze, aby móc ocenić wielkość, echostrukturę i unaczynienie jądra oraz najądrza. 
 3. Następnie lekarz bada jądro, w którym pojawiły się niepokojące zmiany w wyglądzie lub inne objawy sugerujące konieczność wykonania badania diagnostycznego (np. ból).
 4. USG jąder jest wprawdzie badaniem bezbolesnym, ale niska temperatura żelu w połączeniu z uciskiem głowicy aparatu ultrasonograficznego na worku mosznowym może powodować dyskomfort. Oddzielnym problemem są symptomy, które mogą utrudniać badanie, a mianowicie obecność otwartych ran na mosznie lub nasilone dolegliwości bólowe w obrębie jąder.
 5. W trakcie USG lekarz zapisuje istotne obrazy w pamięci aparatu, aby następnie wydrukować je i dodać do opisu badania. Na koniec pacjent może wytrzeć żel i ubrać się.

Wskazania do badania USG jąder

Badanie ultrasonograficzne jąder warto wykonać po wystąpieniu każdej, nawet pozornie niewielkiej zmiany w wyglądzie narządu. Zaczerwienienie w obrębie moszny, obrzęk, zmniejszenie lub powiększenie jąder oraz obecność guzków mogą bowiem świadczyć o procesie chorobowym wymagającym leczenia.

Wskazaniem do przeprowadzenia USG są także: 

 • przebyty uraz jąder; 
 • podejrzenie żylaków powrózka nasiennego, wodniaka lub guza jądra; 
 • dolegliwości w okolicach intymnych (ból moszny, dyskomfort);
 • podejrzenie przepukliny pachwinowej, wnętrostwa (niezstąpienie jądra do worka mosznowego), ropnia lub krwiaka jądra, mikrozwapnień, niedorozwoju jądra, skrętu jądra lub stanu zapalnego najądrza/jądra;
 • konieczność wykonania biopsji jądra, gdy objawy wskazują na niepłodność lub nowotwór jądra;
 • potrzeba uzyskania obrazu zmian pourazowych w obrębie moszny (gdy niezbędny jest ich szczegółowy opis);
 • obecność guzów zlokalizowanych wokół moszny – podczas badania ultrasonograficznego można ustalić ich położenie, a także określić ich formę (płynną, mieszaną lub litą);
 • monitorowanie stanu moszny po zabiegu chirurgicznym;
 • obserwacja postępów leczenia – USG jąder to jedyne badanie, dzięki któremu można na bieżąco śledzić zmiany w narządach moszny, zachodzące w wyniku zastosowania konkretnej terapii.

Jeśli zachodzi konieczność oceny przepływu krwi w naczyniach, pacjent może skorzystać z tak zwanego USG Dopplera. Badanie to jest wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń ukrwienia jąder.

Wynik USG jąder

Wynik badania ultrasonograficznego ma postać opisu, do którego dołączone są zdjęcia obrazujące postawioną diagnozę.

Prawidłowa objętość jąder u dorosłego mężczyzny wynosi od 15 do 25 ml, natomiast ich wymiar podłużny powinien zmieścić się w przedziale od 4,5 do 5,1 cm. U większości mężczyzn jedno z jąder jest nieznacznie mniejsze od drugiego – z medycznego punktu widzenia fakt ten nie ma większego znaczenia.

Ultrasonografia jąder to nieinwazyjne badanie, które w ciągu zaledwie kilkunastu minut jest w stanie wykryć zmiany patologiczne na bardzo wczesnym etapie ich zaawansowania. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania USG worka mosznowego, a samo badanie można wielokrotnie powtarzać bez obaw o skutki uboczne. 

Jakie są koszty USG w klinice InviMed?

Ceny znajdują się w Cenniku poszczególnych klinik w części "Badania nasienia":

Do kosztu USG należy doliczyć koszt konsultacji urologicznej.

Zabiegi urologii męskiej w Gdyni

***

Konsultacja medyczna artykułu: dr n. med. Maciej Jarosz, specjalista urolog i androlog. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. W klinice InviMed w Gdyni udziela konsultacji urologicznych i andrologicznych, wykonuje też liczne zabiegi z zakresu urologii męskiej.

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych