Czy jesteś
zadowolony
z naszych
usług? Oceń nas!

Refundacja in vitro

Rządowy program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013 - 2016” wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia. 

Kliniki InviMed zostały wybrane przez komisję rządową na realizatora programu od początku jego obowiązywania, czyli w 2013 roku. Refundowany program in vitro został wstrzymany 30 czerwca 2016 roku. 

Obecnie procedury in vitro dofinansowane są przez niektóre samorządy. Więcej informacji o tym, gdzie i kto może skorzystać z dofinansowania do leczenia niepłodności znajdziesz tutaj>>> 

Wskazania do refundacji zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia 

pary, które mają rozpoznanie bezwzględnej przyczyny niepłodności,

pary, które przez 12 miesięcy przechodziły nieskuteczny proces leczenia niepłodności i mogą przedstawić stosowną dokumentację medyczną,

pacjenci, którzy w wyniku czekającego ich leczenia, np. onkologicznego, mogą stracić płodność.

Warunki przystąpienia do programu:

pacjenci, którzy chcą skorzystać z programu muszą być uprawnieni do korzystania ze świadczeń publicznych;

kobieta w dniu zgłoszenia do programu (pierwszej wizyty rejestracyjnej) nie może mieć ukończonego 40. roku życia; nie ma ograniczeń wiekowych dla mężczyzn;

zapłodnienie in vitro w ramach programu Ministerstwa Zdrowia musi być wykonane z komórki jajowej partnerki oraz nasienia partnera. Program nie obejmuje procedury in vitro z użyciem nasienia dawcy lub oocytów dawczyni;

decyzję o włączeniu pary do programu podejmuje wyłącznie lekarz z kliniki, która jest realizatorem programu na podstawie dostarczonej przez parę dokumentacji medycznej;

kliniki mogą przyjąć jedynie określoną liczbę zakwalifikowanych par, zgodnie z przyznanym budżetem finansowym. Warto zatem zgłosić się, nie czekając zbyt długo.

Świadczenia w ramach programu refundacji

3 cykle in vitro,

bezpłatne wizyty od momentu kwalifikacji,

po kwalifikacji: badania grupy krwi i testy serologiczne (kiła, chlamydia trachomatis, HIV, WZW – B i C) oraz badanie beta HCG, które sprawdza skuteczność przeprowadzonej procedury in vitro,

hormonalna stymulacja i monitoring cyklu,

procedura IMSI-6600,

transfer zarodków (transfer zamrożonych zarodków),

przechowywanie zarodków na czas trwania programu.

WAŻNE! Przypominamy, że leki stosowane do stymulacji hormonalnej podlegają refundacji. O szczegóły zapytaj swojego lekarza ginekologa.

Wszystkie informacje o Programie dostępne są na stronie http://invitro.gov.pl/ 

 

Przebieg leczenia

 • 1Wizyty kwalifikacyjne

  Wizyta rejestracyjna

  Na wizytę powinni przyjść oboje partnerzy. Podczas wizyty uzyskują szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa w programie. Podczas wizyty zostaną przeanalizowane dotychczasowe wyniki leczenia niepłodności. W razie braku badań wymaganych do kwalifikacji do programu, położna zleca dalsze badania. Należy pamiętać o tym, aby zabrać na wizytę kopię dokumentacji medycznej z minimum dwunastu ostatnich miesięcy leczenia (historię choroby, wyniki badań w ramach leczenia niepłodności, karty informacyjne, opisy zabiegów) oraz wypełniony i podpisany regulamin uczestnictwa w programie. Pacjenci powinni mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamości (dowód osobisty, paszport).

  Decyzję o włączeniu pary do programu podejmuje wyłącznie lekarz z ośrodka będącego realizatorem programu na podstawie dostarczonej przez parę dokumentacji medycznej.

  Do pobrania: Regulamin uczestnictwa w programie>>> (Pobierz)

  Wizyta kwalifikacyjna

  Podczas drugiej wizyty lekarz, na podstawie wyników badań, decyduje o kwalifikacji pary do programu. Po pozytywnej kwalifikacji, lekarz zleca pacjentom badania wirusologiczne (HBS AG, HCV, HIV, WR). Kobieta dodatkowo wykonuje badanie grupy krwi, APTT, sód, potas i morfologię. Są one konieczne do przeprowadzenia procedury pobrania komórek jajowych i nasienia.

  Po pozytywnej decyzji kwalifikującej do Programu, nasz konsultant telefonicznie informuje każdą parę o najbliższym możliwym terminie rozpoczęcia leczenia.

   

 • 2Przygotowanie do zabiegu in vitro (stymulacja hormonalna)

  Przygotowanie do zabiegu in vitro rozpoczyna się od 2 do 4 miesięcy przed procedurą. Lekarz zleca zestaw badań, aby wykluczyć ewentualne schorzenia czy infekcje. 

  Częścią przygotowania  kobiety do procedury in vitro jest stymulacja hormonalna (farmakologiczna). Jej celem jest zwiększenie liczby dojrzałych komórek jajowych. Do stymulacji lekarz dobiera odpowiednie leki. Bierze pod uwagę wiek pacjentki, poziom hormonów we krwi (estradiolu i progesteronu) oraz wyniki transwaginalnego badania USG.

  Podczas stymulacji w jajniku dojrzewają pęcherzyki. Pacjentka przez cały czas jest pod obserwacją lekarza. Stymulacja trwa od 7 do 12 dni. Monitorowanie cyklu wymaga od 2 do 4 kontrolnych wizyt lekarskich. 

  Na podstawie USG i wyników hormonów lekarz określa dokładną datę pobrania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro.

 • 3Pobranie nasienia

  Partner pacjentki zgłasza się 1,5 godziny przed zabiegiem, aby oddać nasienie w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w klinice. Zaleceniem przed oddaniem nasienia jest 3-5 dniowa abstynencja seksualna.

 • 4Pobranie komórek jajowych (punkcja)

  W wyznaczonym przez lekarza dniu cyklu, podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym, dojrzałe komórki jajowe są pobierane z organizmu kobiety. Lekarz pobiera płyn pęcherzykowy razem z komórkami jajowymi. Zabieg trwa ok. 15 min. i odbywa się zwykle w godzinach porannych. Pacjentka powinna być na czczo.

 • 5Zapłodnienie in vitro

  W laboratorium embriologicznym komórki jajowe są łączone z plemnikami. W ten sposób powstają zarodki. Zapłodnienie dokonywane jest metodą IMSI-6600 (iniekcja morfologicznie wyselekcjonowanego plemnika) do komórki jajowej.

 • 6Transfer

  Zarodki zostają umieszczone w inkubatorze, gdzie mają odpowiednie warunki, aby się rozwijać. Dojrzewanie zarodków trwa do 5 dni. Do zapłodnienia wybiera się 1 lub 2 zarodki i wprowadza się je do jamy macicy przy pomocy cienkiego cewnika, aby mogły się tam zagnieździć. Zabieg wykonuje się od drugiej do piątej doby od zapłodnienia. Pacjentka przyjmuje leki zwiększające szansę na zagnieżdżenie się zarodków, już od momentu pobrania komórek jajowych z jajników. Ich rodzaj i dawki są ustalane indywidualnie przez lekarza. Jeżeli w procesie stymulacji i późniejszego zapłodnienia doszło do powstania większej liczby zarodków, to pozostałe mogą zostać zamrożone i wykorzystane w kolejnych procedurach.

 • 7Po transferze

  Pacjentka po transferze powinna prowadzić spokojny tryb życia, ograniczając aktywność fizyczną. Zalecana jest także wstrzemięźliwość seksualna do czasu wykonania testów ciążowych. Po ok. 12 dniach od transferu, u pacjentki określany jest poziom hormonów ciążowych (HCG), który informuje o tym, czy ciąża się przyjęła. Następnie w czwartym lub piątym tygodniu wykonywane jest badanie USG potwierdzające ciążę.

IVF CLINIC AWARD 2017 - InviMed

Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami już dziś!

Odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Zgoda na przysyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną więcej...
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, ze zm.), na podany adres e-mail oraz w postaci SMS, przez InviMed-T Sp. z o.o. oraz podmioty z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover mniej...
Zgoda na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu więcej...
Wyrażam zgodę na przekazywanie treści marketingowych na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, przez InviMed-T Sp. z o.o. oraz podmioty z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover mniej...

Zapewniamy poufność korespondencji.

Obejrzyj film

Dowiedz się więcej