
Wady w obrębie jamy macicy stanowią 6% przyczyn niepłodności
Przyczyny niepłodności - wady w obrębie jamy macicy
Wady wrodzone macicy, takie jak macica podwójna, jednorożna lub dwurożna zwykle nie mają wpływu na zapłodnienie komórki jajowej i implantację zarodka w jamie macicy, ale mogą utrudnić donoszenie ciąży do terminu porodu. Problem niepłodności ma najczęściej związek z obecnością przegrody w macicy – zaburzenie to jest diagnozowane podczas badania USG lub Sono HSG, a ostatecznie rozpoznaje się je po badaniu histeroskopowym, w trakcie którego lekarz może usunąć przegrodę, która uniemożliwia zajście w ciążę. Po usunięciu przegrody macicy czas gojenia wynosi od dwóch do pięciu miesięcy, zależnie od zastosowanej techniki operacyjnej i rozległości zabiegu. Pacjentki odzyskują zwykle pełną płodność.
Niewykształcenie macicy (tzw. zespół Meyer-Rokitansky-Kustner) oraz hypoplazja (niedorozwój) macicy to wrodzone wady strukturalne, które można leczyć wyłącznie na drodze przeszczepu macicy. Ta metoda leczenia nie jest dostępna w Polsce.
Niepłodność u kobiet może być także wynikiem obecności wad nabytych, takich jak mnogie zrosty śluzówki macicy (zespół Ashermana), mięśniaki podśluzówkowe (mięśniaki, które wrastają do jamy macicy) oraz polipy endometrialne. Zmiany tego typu są diagnozowane podczas badania USG, a ostateczne rozpoznanie ma miejsce w trakcie histeroskopii. W leczeniu wad nabytych macicy stosuje się histeroskopię zabiegową, która pozwala na przywrócenie pełnej płodności. Jeśli pacjentka posiada niewielkie (nie większe niż 4 cm) mięśniaki śródścienne i podsurowicówkowe, które rozwijają się poza jamą macicy i nie zniekształcają jej, a zatem nie mają wpływu na proces zapłodnienia i przebieg ciąży, podjęcie leczenia nie jest konieczne.