
Hymenoplastyka to procedura polegająca na zszyciu fałdów pozostałych po przerwanej błonie dziewiczej
Odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka)
Hymenoplastyka to procedura polegająca na zszyciu fałdów pozostałych po przerwanej błonie dziewiczej. Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej trwa od 20 do 60 minut, i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas gojenia trwa 2-3 tygodnie.
Przebieg zabiegu odtworzenia błony dziewiczej
Istotą zabiegu hymenoplastyki jest sfałdowanie śluzówki, naciągnięcie jej i zszycie w taki sposób, aby odzyskała dawną postać. Procedura jest relatywnie nieskomplikowana, ale wymaga odpowiedniego przygotowania:
- w ciągu dwóch tygodni poprzedzających zabieg nie wolno stosować witaminy E, leków przeciwgrypowych ani przeciwkaszlowych, kwasu acetylosalicylowego ani jego pochodnych, ponieważ preparaty tego typu mogą nasilać krwawienie podczas operacji;
- w razie wystąpienia infekcji w okresie dwóch tygodni przed operacją należy powiedzieć o tym fakcie lekarzowi;
- na trzy dni przed zabiegiem zaleca się ograniczenie palenia do 3-4 papierosów dziennie;
- jeśli zabieg będzie przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, przez sześć godzin przed operacją nie należy jeść ani pić;
- przed znieczuleniem ogólnym konieczne jest wykonanie badań krwi (morfologia, glukoza, fibrynogen (tzw. pierwszy czynnik krzepnięcia), sód, potas, APTT).
Wymagania do zabiegu odtworzenia błony dziewiczej
Przed zabiegiem hymenoplastyki pacjentka powinna porozmawiać z ginekologiem na temat swojej motywacji do poddania się tej procedurze. Konieczna jest również ocena ogólnego stanu zdrowia i zdrowia intymnego, dlatego należy wykonać badanie ginekologiczne (bardzo ważne jest wykluczenie obecności stanu zapalnego sromu i pochwy) oraz badanie cytologiczne.
Przeciwwskazania do zabiegu hymenoplastyki
Zabiegu odtworzenia błony dziewiczej nie wolno przeprowadzać u kobiet ciężarnych, miesiączkujących ani chorych na nowotwór. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu hymenoplastyki są także: infekcje w obrębie sromu i pochwy, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz cukrzyca.