Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Niepłodność i bezpłodność

Niepłodność i bezpłodność
Gdy kolejny test ciążowy ma negatywny wynik, niejedna kobieta zadaje sobie pytanie: Czy jestem bezpłodna? Obawa o stan płodności jest uzasadniona, zwłaszcza po wielu miesiącach starań o dziecko, ale sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana - trudności z zajściem w ciążę mogą wprawdzie wynikać z bezpłodności, ale źródłem problemu znacznie częściej bywa... niepłodność. Wbrew pozorom, nie są to dwa określenia odnoszące się do jednego stanu – choć w mowie potocznej wiele osób używa ich zamiennie, dotyczą dwóch zgoła odmiennych sytuacji. 

Gdy kolejny test ciążowy ma negatywny wynik, niejedna kobieta zadaje sobie pytanie: Czy jestem bezpłodna? Obawa o stan płodności jest uzasadniona, zwłaszcza po wielu miesiącach starań o dziecko, ale sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana - trudności z zajściem w ciążę mogą wprawdzie wynikać z bezpłodności, ale źródłem problemu znacznie częściej bywa... niepłodność. Wbrew pozorom, nie są to dwa określenia odnoszące się do jednego stanu – choć w mowie potocznej wiele osób używa ich zamiennie, dotyczą dwóch zgoła odmiennych sytuacji. 

Niepłodność a bezpłodność

O niepłodności mówimy, gdy oboje partnerzy wytwarzają komórki rozrodcze, a co za tym idzie – są w stanie począć dziecko, ale mimo starań nie udaje im się doprowadzić do zapłodnienia po roku częstego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Co ważne, niepłodność to stan odwracalny. Z kolei bezpłodność diagnozuje się u par, które nie mogą począć dziecka w związku z brakiem komórek rozrodczych u jednego lub u obojga partnerów. Nieposiadanie gamet może być efektem ubocznym przebytych zabiegów chirurgicznych lub terapii (np. leczenia onkologicznego) oraz schorzeń (np. zaburzeń genetycznych). Jest to niestety stan nieodwracalny, nie sposób bowiem przywrócić "produkcji" plemników ani komórek jajowych. Nie jest to jednak wyrok – w tym wypadku również istnieją sposoby na to, by urodzić upragnione dziecko.

Jak walczyć z niepłodnością?

Jeśli badania wykonane w ośrodku leczenia niepłodności wykazały, że mimo przeszkód, szanse na zajście w ciążę istnieją, najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Przyczyny niepłodności nie znikną bowiem z dnia na dzień, bez wsparcia doświadczonego zespołu medycznego i nowoczesnych metod leczenia. 

Sposób postępowania jest zależny od potrzeb pacjentki i jej partnera. Czasem konieczne jest przeprowadzenie operacji (np. zabiegu udrożnienia jajowodów) lub stymulacji hormonalnej w celu wywołania owulacji. Bywa, że leczenie ma kilka etapów i dotyczy obojga partnerów, na przykład wtedy, gdy oprócz zaburzeń jajeczkowania u kobiety zdiagnozowano spadek płodności u mężczyzny (niska liczba plemników w nasieniu, plemniki o niskiej ruchliwości lub nieprawidłowej budowie itp.). Terapii hormonalnej może wówczas towarzyszyć bardziej złożone badanie nasienia, które ma na celu znalezienie w nasieniu plemników o właściwej strukturze. "Rokujące" plemniki można następnie wykorzystać do pozaustrojowego zapłodnienia komórek jajowych pacjentki, aby uzyskane w ten sposób rozwijające się zarodki mogły dać początek nowemu życiu. Niewykorzystane embriony są zamrażane, a para może wrócić po nie w dowolnym momencie, gdy zdecyduje się na dalsze powiększenie rodziny.

 Nie tylko in vitro

Wbrew obiegowej opinii, walka z niepłodnością nie ogranicza się do zapłodnienia pozaustrojowego. Pary doświadczające niepłodności mogą skorzystać z wielu innych opcji, a samo in vitro to najczęściej ostatnia deska ratunku, gdy wcześniej wykorzystane metody – na przykład inseminacja - nie przyniosły rezultatu. 

Adopcja – opcja warta rozważenia

Pary zmagające się z problemem bezpłodności mają trudniejszą sytuację niż pary niepłodne, ale one też mają szansę na dziecko, na przykład dzięki adopcji. Stworzenie prawdziwego domu dzieciom, które straciły rodziców, przynosi korzyść dla obu stron, ale nie każdy chce i potrafi podjąć się tego zadania. Wiele bezpłodnych par przyznaje wprost, że obawiają się, iż nie uda im się obdarzyć adoptowanych dzieci równie silnym uczuciem, na jakie mogłoby liczyć ich biologiczne potomstwo. Inni po cichu liczą na cud, mimo iż wszystkie wypróbowane przez nich metody leczenia zawiodły.

Oddzielnym zagadnieniem są doświadczenia, jakie stają się udziałem kobiet ciężarnych i rodzących – mimo iż zarówno okres ciąży, jak i sam poród to ogromne wyzwanie dla organizmu, w ich trakcie dochodzi do powstania unikatowej, niezwykle silnej więzi między matką a dzieckiem. Właśnie dlatego coraz większe zainteresowanie wśród bezpłodnych kobiet budzi in vitro z komórką jajową adoptowaną od anonimowej dawczyni. Procedura jest prosta: komórki pozyskane od zdrowych, młodych dawczyń są zapładniane w warunkach laboratoryjnych nasieniem partnera pacjentki lub nasieniem dawcy, po czym rozwijające się zarodki są umieszczane w jamie macicy bezpłodnej kobiety. Dzięki temu może przeżyć wszystko to, co mogło ominąć ją z racji braku własnych komórek jajowych: ciążę, połóg, karmienie piersią, zmiany pieluszek, ząbkowanie, pierwsze kroki dziecka...

Płodna, niepłodna, bezpłodna – bez względu na to, czy natura jest po twojej stronie, masz prawo walczyć o swoje prawo do szczęścia. Jeśli z jakiegoś powodu nie udaje ci się zostać matką, umów się na spotkanie ze specjalistą. Zrób badania, szukaj pomocy i nie wstydź się pytać. Problemy z poczęciem bardzo często są tymczasowe i można je rozwiązać bez uciekania się do inwazyjnych metod.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
USG piersi przed in vitro
Dowiedz się więcej