Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Jeśli Twoi bliscy doświadczają niepłodności…

Jeśli Twoi bliscy doświadczają niepłodności…
Jeśli  Twoi bliscy doświadczają niepłodności to wiedz, że jesteś im teraz bardzo potrzebny. To dla nich nowa i niełatwa sytuacja, sami muszą się z nią oswoić, dlatego na pewno wsparcie kogoś bliskiego będzie dla nich bezcenne. Tylko jak podać pomocną dłoń, by nie poczuli się źle?

Jeśli  Twoi bliscy doświadczają niepłodności to wiedz, że jesteś im teraz bardzo potrzebny. To dla nich nowa i niełatwa sytuacja, sami muszą się z nią oswoić, dlatego na pewno wsparcie kogoś bliskiego będzie dla nich bezcenne. Tylko jak podać pomocną dłoń, by nie poczuli się źle?

Mimo że masz dobre intencje, nie jesteś w butach pary, która nie może mieć dziecka. Możesz domyślać się, co czują, ale tak naprawdę do końca nie wiesz, jak to jest walczyć z niepłodnością. Dlatego Twoje dobre chęci niesienia pomocy mogą zostać inaczej odczytane. Podpowiadamy, co zrobić, by tak się nie stało:

1. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat choroby, jaką jest niepłodność. Pomocne mogą tu być książki i publikacje, ale także strony internetowe (np. Stowarzyszenia Nasz Bocian: www.nasz-bocian.pl) . Niepłodne pary przeżywają kryzys zarówno zdrowotny, jak i emocjonalny. Towarzyszy mu poczucie szeroko rozumianej straty i rozczarowania. Taki stan rzutuje na życie zawodowe i relacje z ludźmi. Do tego dochodzi presja upływającego czasu, wpływającego niekorzystnie na szanse pary na rodzicielstwo.Dlatego nie próbuj tego bagatelizować. Nie unikaj trudnych tematów ani nie uciekaj w powierzchowne pocieszanie za pomocą stwierdzeń w rodzaju; „wszystko będzie dobrze”. Nie udzielaj rad, jeśli nie zostaniesz o nie poproszony. Nie ingeruj w to, co przeżywa para poprzez stawanie po czyjejkolwiek stronie, oskarżanie lub formułowanie oczekiwań pod adresem kogokolwiek.

2. Bądź otwarty i wrażliwy na przeżycia Twoich bliskich. Niepłodności towarzyszy ból, stres i obawa, czy uda się zrealizować marzenia o powiększeniu rodziny. Trudno jest znaleźć odpowiednie słowa, by ich wesprzeć. Czasem nie wiadomo, czy lepiej coś powiedzieć, czy czy milczeć. Dlatego w takiej sytuacji zapytaj bliskich o ich potrzeby i oczekiwania. Zwykłe pytanie: „jak mogę wam pomóc?” potrafi zdziałać cuda. Czasem wystarczy pamiętać i pozostać w kontakcie. Warto także mieć na uwadze, że w leczeniu niepłodności są gorsze i lepsze chwile. Po poronieniu, nieudanej próbie in vitro czy w trakcie nieprzyjemnych zabiegów medycznych warto bardziej zatroszczyć się o samopoczucie swoich bliskich pytając o ich potrzeby i okazując zainteresowanie.

3. Wspieraj swoich bliskich. Nie zakładaj, że wiesz co, to znaczy w praktyce przeżywać niepłodność. Pytaj, co oni sami uznają za najbardziej pomocne i użyteczne. Bądź gotów słuchać i przyjmować swoich bliskich takimi, jakimi są w przeżywaniu niepłodności, ale bądź także otwarty na inne formy pomocy, takie jak podwiezienie samochodem na badanie czy pomoc w zaopiekowaniu się starszym dzieckiem.

4. Akcentuj znaczenie i rolę niepłodnej pary oraz każdej z osób w rodzinie, wspieraj ich zaangażowanie w sprawy rodziny, rodzinne spotkania i wspólne spędzanie czasu. Czy tego chcemy czy nie, niepłodność naszych bliskich staje się częścią rodzinnej historii i to, jak radzimy sobie z takimi trudnościami jest i pozostanie częścią naszego dziedzictwa, które wpłynie na wszystkich członków rodziny. Jak każde trudne wydarzenie, niepłodność może zarówno wzmocnić, jak i osłabić rodzinę. Warto więc zadbać o to, by zbliżyła nas do siebie.

5. Bądź delikatny i uważny, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzą rodzinne spotkania i uroczystości związane z dziećmi. Pomóż innym członkom rodziny, zwłaszcza osobom starszym i młodym mamom, zrozumieć potrzeby niepłodnej pary i zaoferuj swoim bliskim zmagającym się z niepłodnością wolność uczestnictwa w tego rodzaju spotkaniach.

Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz je zadać psychologom z klinik InviMed. Dyżurują bezpłatnie w każdy poniedziałek w godzinach 19:30 - 20:30 pod numerem telefonu 882 938 505. Więcej informacji o wsparciu psychologa w leczeniu niepłodności znajdziesz tutaj.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy kobiety powinny badać testosteron?
Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?
COVID-19 a ciąża. Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
Dowiedz się więcej