Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Depresja w ciąży. Jak sobie z nią radzić?

Depresja w ciąży. Jak sobie z nią radzić?

Ciąża to czas radosnego oczekiwania na pojawienie się dziecka. Jednak z różnych względów nie zawsze tak jest. Wciąż mało mówi się o tym, że kobiety będące w ciąży mogą odczuwać smutek, strach oraz przygnębienie, które może z czasem przejść w stan depresji. Szacuje się, że nawet 16% ciężarnych boryka się z problemem depresji.[1] Nie należy lekceważyć oznak tej choroby. Podjęcie leczenia nie jest żadnym wstydem, a odpowiedzialną i świadomą decyzją. Jak rozpoznać depresję w ciąży i jak ją leczyć?

Czym jest depresja i co o niej wiemy?

Depresja to choroba, która według Światowej Organizacji Zdrowia objawia się:[2]

· smutkiem;

· utratą zainteresowań;

· brakiem odczuwania przyjemności;

· poczuciem winy;

· niską samooceną;

· zaburzeniami snu oraz apetytu;

· uczuciem zmęczenia;

· spadkiem koncentracji.

Obecnie określa się ją jako czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie. Według WHO obecnie na Świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi.[3] W Polsce ta liczba wynosi 1,8 miliona osób.[4] Dane są niepokojące i lekarze alarmują, że niedługo co czwarty zgon może być spowodowany właśnie depresją.

Najważniejsze, co powinno się zrozumieć w istocie depresji jest fakt, że nie jest to jedynie chwilowe obniżenie nastroju. To poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga specjalistycznej pomocy i leczenia. Dokładnie nie wiadomo skąd się bierze depresja. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą być powodem rozpoczęcia choroby:

· trudna sytuacja życiowa, np. śmierć, przełomowy moment w życiu, rozwód itp.;

· bardzo niska samoocena wynikające z toksycznego otoczenia;

· uwarunkowania genetyczne;

· zaburzenia pracy mózgu związane z hormonami.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że depresja dotyka bardzo często również kobiety będące w trakcie ciąży. Jak sobie radzić z depresją w ciąży?

Objawy i powody depresji w ciąży

Ciąża to czas dynamicznych zmian w organizmie matki, zarówno na poziomie biologicznym głównie hormonalnym oraz psychicznym. Często kobiety w konfrontacji z licznymi obawami związanymi z ciążą, porodem oraz zdrowiem dziecka zaczynają chorować na depresję. Czas ciąży zazwyczaj jest uprzywilejowany dla kobiety, przez co zdarza się, że otoczenie nie do końca na poważnie zwraca uwagę na jej zmiany humoru, złe nastroje, czy stany lękowe. To ogromny błąd, bowiem jak twierdzą specjaliści, nieleczona depresja w ciąży może skutkować zaburzeniami w rozwoju dziecka.

Zauważenie depresji w ciąży jest wyjątkowo trudne. Dlaczego? Ponieważ szczególnie na początku kobieta może być zmęczona, mieć obniżone samopoczucie oraz odczuwać skrajne emocje. Jeżeli zauważymy, że te emocje przeplatają się z dobrym samopoczuciem i radosnym nastrojem – wtedy nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak uczucie przygnębienia nie mija, należy udać się do specjalisty. Jak jednak radzić sobie z depresją w ciąży?

Jak leczyć depresję w ciąży?

Wiele osób zastanawia się jak leczyć depresję w ciąży. Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się w Polsce standardy związane z opieką okołoporodową. Aktualnie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz między 34 a 37, położna lub lekarz ginekolog powinni w toku wywiadu określić stan psychiczny ciężarnej. Możliwe jest wykonanie badań przesiewowych, które pomogą stwierdzić depresję. Najbardziej narażone na depresję są kobiety w II oraz III trymestrze ciąży.

Najskuteczniejszą metodą jest udanie się do psychiatry, który zdiagnozuje chorobę i pomoże przyszłej mamie przejść okres ciąży.. Warto wybrać się do lekarza, który jest jednocześnie psychiatrą i psychoterapeutą, jednak kluczowy na początku leczenia jest kontakt właśnie z psychiatrą. Ponadto istnieją również różnego rodzaju grupy wsparcia i psychoterapie (na które w razie konieczności pokieruje lekarz), gdzie dzieląc się swoimi lękami oraz myślami kobieta może otrzymać nieocenioną pomoc.

Jeśli zastanawiasz się: jakie leki stosować na depresję w ciąży, to niestety w przypadku ciąży leczenie farmakologiczne nie jest pierwszym wyborem lekarzy. Absolutnie nie wolno sięgać po leki na własną rękę. Jeśli będzie to niezbędne, psychiatra dobierze odpowiednie środki.

Czy depresja w ciąży wpływa na dziecko?

Depresja może wpływać zarówno na kondycję fizyczną matki, jak i dziecka. Nieleczona depresja w ciąży, dwukrotnie zwiększa ryzyko:

· przedwczesnego porodu;

· stanu przedrzucawkowego;

· zachorowania na cukrzycę.

Wiąże się także z mniejszą masą urodzeniową oraz mniejszym obwodem głowy dziecka.[5]

U kobiet częstym zjawiskiem jest również depresja poporodowa, która może odebrać radość z pierwszych miesięcy macierzyństwa. Występuje ona u ponad połowy kobiet, które zaczęły chorować na depresję w trakcie ciąży. Opieka psychiatry i ewentualnie psychoterapeuty w ciąży, a także nieocenione wsparcie najbliższych osób może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób psychicznych w tym wyjątkowym czasie, jakim jest pojawienie się dziecka na świecie.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku
Owulacja - objawy. Jak rozpoznać jajeczkowanie?
Czy kobiety powinny badać testosteron?