Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Czy kobiety powinny badać testosteron?

Czy kobiety powinny badać testosteron?

Testosteron u kobiet odgrywa bardzo ważną rolę. Jego nadmiar negatywnie wpływa na płodność, zachowanie oraz wygląd. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i badanie hormonów, gdy zauważysz iepokojące objawy. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą wpłynąć na jakość twojego życia. Sprawdź, czym jest testosteron u kobiet, jakie są objawy jego nadmiaru oraz jak się badać.

Czym jest testosteron u kobiet?

Testosteron to hormon płciowy, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Należy do grupy androgenów, które wywierają dwa rodzaje działań w organizmie. Pierwszym z nich są funkcje androgenne, które wspierają rozwój i utrzymanie męskich cech płciowych, a także wywołują popęd płciowy. Drugim u obu płci są funkcje metaboliczne. Pobudzają między innymi układ immunologiczny oraz pracę wątroby.

Testosteron produkowany jest głównie przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach oraz - w mniejszych ilościach - przez korę nadnerczy, jajniki i w trakcie ciąży przez łożysko. Występuje w krwi w postaci wolnej i związanej z albuminami. Norma testosteronu wolnego (czyli stężenie we krwi tej części testosteronu, która rzeczywiście działa w organizmie) u kobiet wynosi <29,5 pmol/l (<8,5 ng/l), a u mężczyzn 174–792 pmol/l (50–210 ng/l).

Testosteron u kobiet ważny jest zwłaszcza w okresie ciąży, gdy dziecko jest płci męskiej. To właśnie wtedy kształtują się jego cechy płciowe. . Pojawiają się wówczas drobne nadwyżki testosteronu, podobnie jak w okresie przedowulacyjnym.

Wysoki poziom testosteronu u kobiet - objawy

Testosteron odpowiada głównie za rozwój męskich cech płciowych. Jeśli poziom testosteron u kobiet się zwiększy, mogą one również u nich wystąpić. Wiąże się to ze sporymi zmianami w wyglądzie i zachowaniu. Na przykład nadmiernym owłosieniem na ciele, maskulinizacją, niższą odpornością organizmu, problemami z cerą, skłonnością do tycia (otyłość trzewna - brzuszna), zanikiem płodności oraz agresją.

U kobiet z wyższym poziomem testosteronu może również zmienić się sylwetka, zwiększyć się masa mięśniowa, a także obniżyć ton głosu. Dochodzi do tego większa nadpobudliwość, spadek samooceny, a nawet depresja.

Wysoki poziom testosteronu u kobiet a zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne mogą negatywnie wpływać na pracę jajników i owulację, a co za tym idzie - również na płodność. Szczególną rolę odgrywa tutaj nadmiar progestagenów. Niewłaściwy poziom tych hormonów uniemożliwia między innymi zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. To samo dotyczy zespołu policystycznych jajników (PCOS), który również zaburza płodność, a może się objawiać między innymi wzrostem poziomu testosteronu.

Wysoki poziom testosteronu u kobiet a nadmierne owłosienie

Mocno widoczną zmianą w organizmie kobiety z wysokim poziomem testosteronu jest problem z nadmiernym, “męskim”, owłosieniem (hirsutyzm).

Najczęściej pojawia się w okolicach:

  • żuchwy,
  • rąk,
  • pleców,
  • brzucha.

Jeśli problem znacznie się nasila, kobieta powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Badanie testosteronu u kobiet, jak i u mężczyzn, wykonuje się poprzez pobranie krwi pacjenta. Badanie jest nieodpłatne, jeśli kieruje nas lekarz NFZ. Można też wykonać go komercyjnie w prywatnej placówce.

Hirsutyzm występuje również u kobiet w ciąży, kiedy łożysko wydziela większą ilość testosteronu. Po porodzie najczęściej wszystko się normuje. Jeśli jest jednak inaczej, trzeba zgłosić się do lekarza po dalszą diagnozę.

Wysoki poziom testosteronu u kobiet a trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny najczęściej występuje w okresie dojrzewania, później powinien łagodnie ustąpić. Chyba że kobieta przechodzi zaburzenia hormonalne, wtedy wyższy poziom testosteronu może mocno pogorszyć stan jej cery. Androgeny (męskie hormony, a wśród nich testosteron) wpływają na pobudzenie gruczołów łojowych. Jeśli w organizmie kobiety jest ich więcej i są bardziej wrażliwe na androgeny niż przewiduje norma, wtedy pojawiają się problemy z trądzikiem.

Jakie są tego skutki?

  • mocno zaczerwieniona skóra twarzy,
  • szyi.
  • pleców, 

na której występują liczne zaskórniki,

  • grudki,
  • krostki,

które mogą sprawiać ból i dyskomfort.

Jak wygląda badanie testosteronu u kobiet?

Jeśli masz do czynienia z powyżej wymienionymi objawami, koniecznie zgłoś się do lekarza po dalszą diagnozę. Poinformuj go również o wszystkich lekach i suplementach diety, które spożywasz. Badanie testosteronu robi się między drugim a czwartym dniem cyklu w czasie największego stężenia hormonów w organizmie. Polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej na czczo w godzinach porannych. Badania mogą być nieodpłatne (jeśli dostałaś skierowanie od lekarza NFZ) lub odpłatne.

Jak leczyć wysoki poziom testosteronu u kobiet?

Jeśli wynik badań poziomu testosteronu wyszedł pozytywny - stężenie hormonu w organizmie jest za wysokie - lekarz może zlecić ci wykonanie dodatkowych badań hormonalnych. Najczęstszym procesem leczenia wysokiego poziomu testosteronu u kobiet jest zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych lub (w trudniejszym przypadku) leków antyandrogenowych.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Robert Gizler - specjalista ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.

Źródła:

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy kobiety powinny badać testosteron?
Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?
COVID-19 a ciąża. Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
Dowiedz się więcej