
Wygraj walkę z rakiem i zostań szczęśliwą mamą

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Wiele kobiet boi się, że nowotwór to wyrok. Motywacją do walki z chorobą może być chęć urodzenia dziecka. Macierzyństwo po zakończonej terapii onkologicznej jest możliwe, o ile wcześniej pomyślimy o zabezpieczeniu płodności. Jak to zrobić?
Młode kobiety bardzo często nie wiedzą o tym, że mogą urodzić zdrowe dziecko po przebyciu choroby nowotworowej. Onkolodzy zazwyczaj koncentrują się na walce o ich zdrowie i życie, a nie na zabezpieczeniu płodności. Przeważnie to oni są głównym źródłem informacji dla pacjentek, dlatego że temat rzadko pojawia się w mediach i debacie publicznej. Wiele kobiet nie jest świadomych możliwości, jakie dają nowoczesne techniki wspomagania rozrodu i metody zabezpieczania płodności u pacjentów onkologicznych. Zainteresowanie zamrażaniem komórek jajowych, które jest skutecznym sposobem zabezpieczenia płodności jest wciąż za małe. Wynika przede wszystkim z braku edukacji. W Polsce świadomość kobiet dotycząca możliwości odłożenia macierzyństwa w czasie jest dużo niższa niż w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Tymczasem kobieta w wieku do 35. roku życia, która zdecyduje się na pobranie i zamrożenie komórek jajowych, nawet po kilkunastu latach może zajść w ciążę i zostać szczęśliwą mamą.
Kiedy należy zainteresować się możliwościami zabezpieczenia płodności?
O zabezpieczeniu płodności na przyszłość trzeba pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, ponieważ to właśnie chemioterapia i radioterapia bardzo często powodują jej utratę. Szanse na zachowanie płodności zależą od kilku czynników: wieku, stanu płodności przed leczeniem oraz rodzaju stosowanej terapii – miejsca naświetlań i dawki zarówno radioterapii jak i chemioterapii. Ich działanie może uszkodzić lub zniszczyć komórki jajowe i spowodować całkowite zahamowanie czynności jajników, czyli przedwczesną menopauzę. Może także doprowadzić do problemów zagnieżdżaniem się zarodka w macicy lub donoszeniem ciąży. Również napromieniowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za wytwarzanie hormonów, które wpływają na sprawność układu rozrodczego może doprowadzić do niepłodności. Terapia onkologiczna to także operacyjne usunięcie części narządów rozrodczych, np. jajników, ale na to również dzisiejsza medycyna ma sposób.
Jak zabezpieczyć płodność?
Sposobów jest kilka. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest zamrożenie komórek jajowych. Kliniki InviMed oferują zamrażanie i przechowywanie komórek jajowych od 7 lat. Najczęściej na tę metodę decydują się pacjentki, które leczą się na nowotwór piersi i chłoniaki. U młodych kobiet, czyli tych, u których czas najlepszej płodności trwa do 35. roku życia te rodzaje nowotworów występują najczęściej. Zamrozić można także tkankę jajnikową lub zarodki, które podobnie jak zamrożone komórki jajowe wykorzystuje się później do procedury in vitro. Zamrożony materiał biologiczny może być przechowywany przez wiele lat, by w odpowiednim momencie został wykorzystany do zapłodnienia lub implantacji.
Należy pamiętać, że aby rozpocząć starania o dziecko, od czasu zakończenia terapii przeciwnowotworowej musi upłynąć co najmniej 6 miesięcy.
Aby dowiedzieć się więcej na temat metod zachowania płodności kliknij tutaj.
Wszystkim kobietom zmagającym się z chorobą życzymy, aby odnalazły w sobie siłę do walki o zdrowie i marzenia!