Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

USG piersi przed in vitro

USG piersi przed in vitro
W klinikach InviMed nie wykonujemy USG piersi, ale wynik tego badania uznajemy za konieczny do zakwalifikowania pacjentki do leczenia niepłodności metodą in vitro. Dlaczego bez wcześniejszego USG piersi nie powinno się rozpoczynać stymulacji hormonalnej? Na pytanie odpowiada doktor Robert Gizler, ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.

W klinikach InviMed nie wykonujemy USG piersi, ale wynik tego badania uznajemy za konieczny do zakwalifikowania pacjentki do leczenia niepłodności metodą in vitro. Dlaczego bez wcześniejszego USG piersi nie powinno się rozpoczynać stymulacji hormonalnej? Na pytanie odpowiada doktor Robert Gizler, ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.

Dlaczego w ramach przygotowań do in vitro kobieta powinna wykonać USG piersi?

Doktor Robert Gizler: Szacuje się, że na raka piersi zapada rocznie około 1,5 mln kobiet na świecie, a umiera około 400 tysięcy i jest to najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet. W Polsce rak piersi stanowi 22% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. Mimo, że największy odsetek zachorowań (80%) występuje po 50 roku życia to w ostatnich trzech dekadach zachorowalność w grupie wiekowej 20-49 wzrosła prawie 1,7 raza.

Rak piersi rozwija się skrycie, nie dając początkowo żadnych objawów. Z drugiej strony musimy pamiętać, że im wcześniej zmiany będą wykryte tym istnieje większa szansa na ich pełne wyleczenie.

Część raków sutka są to zmiany hormonowrażliwe i ekspozycja na przewlekłą terapię hormonalną może dodatkowo przyspieszyć ich wzrost. Najlepszą metodą wykrywającą zmiany o podejrzanym charakterze w piersiach, obok samobadania pacjentki jest dla młodych kobiet badanie USG piersi.

Właśnie w ramach szeroko pojętej profilaktyki i starań o wykluczenie potencjalnie niebezpiecznych zmian w sutkach, w klinikach InviMed wprowadzono badanie USG piersi jako jedno z badań kwalifikujących do procedur wspomaganego rozrodu.

USG piersi

USG piersi, czyli badanie ultrasonograficzne piersi, jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki nowotworowej kobiet.  To całkowicie nieinwazyjny zabieg, do którego przeprowadzenia używa się fal ultradźwiękowych. USG jest bezpieczne – może być przeprowadzane nawet u ciężarnych.

Do USG piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać, prócz zadbania o higienę i umówienia się na badanie w pierwszej połowie cyklu. Samo badanie trwa około 15 minut. Należy do niego zdjąć ubrania i bieliznę z górnej części ciała. Lekarz nałoży na piersi specjalny żel i będzie przesuwał po nim sondą. Lekarz w niektórych miejscach może mocniej naciskać oraz ustawiać sondę pod różnymi kątami, dla lepszej jakości i dokładności pomiaru.

USG piersi można wykonać w ramach NFZ, na podstawie skierowania od ginekologa lub onkologa. W większości poradni ginekologicznych jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne.

Inne badania wymagane do in vitro

Wszystkie badania niezbędne do przeprowadzenia procedury in vitro wymieniamy na stronie: Badania do in vitro. 

 

***

lek. med. Robert Gizler

Ginekolog-położnik, ekspert w dziedzinie leczenia niepłodności, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu. Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Członek PTG, ESHRE, PTMRiE.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej