Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Tym razem nie wyszło

Tym razem nie wyszło
Leczeniu niepłodności towarzyszy wiele różnych emocji, zarówno tych pozytywnych związanych z nadzieją i oczekiwaniem, jak również tych mniej przyjemnych takich jak złość, smutek czy rozczarowanie po nieudanym cyklu leczenia. Im większa jest nadzieja i determinacja, tym trudniej jest pogodzić się z myślą, że tym razem nie wyszło. Co zrobić, żeby wyjść z tej sytuacji obronną ręką?

Leczeniu niepłodności towarzyszy wiele różnych emocji, zarówno tych pozytywnych związanych z nadzieją i oczekiwaniem, jak również tych mniej przyjemnych takich jak złość, smutek czy rozczarowanie po nieudanym cyklu leczenia. Im większa jest nadzieja i determinacja, tym trudniej jest pogodzić się z myślą, że tym razem nie wyszło. Co zrobić, żeby wyjść z tej sytuacji obronną ręką?

Masz prawo do złości

Każda kolejna próba starania o dziecko rodzi nową nadzieję. Pojawiają się wiara i oczekiwanie na to, że wreszcie się uda. Jednak, gdy upragniona ciąża nie przychodzi rodzą się złość i rozczarowanie. Takie uczucia są naturalne, doświadcza ich wiele leczących się kobiet i par. Wyrażanie tych emocji to sposób przeżywania trudnych chwil. Warto dać sobie do tego prawo!

Błędne koło stresu

Często próbujemy zagłuszyć lub stłumić wszystkie złe emocje. Niestety daje to tylko chwilowe poczucie ulgi, bo wyparte i niewypowiedziane uczucia wracają często z podwójną siłą. Często zamieniają się w długotrwały stres, który negatywnie wpływa na fizjologię. Wydzielają się kortyzol, adrenalina, noradrenalina które są olbrzymim obciążeniem dla organizmu, co może obniżać szansę na zajście w ciążę. I tak koło się zamyka...Dlatego tak ważne jest, by uzewnętrznić wszystkie złe emocje. 

Poczucie winy

Dlaczego akurat mnie się nie udało? To bardzo częste pytanie zadawane w takich sytuacjach. Wiele osób traktuje niepowodzenie zajścia w ciążę w kategoriach winy. Obarcza nią siebie albo partnera. Tymczasem nieudany cykl leczenia wiąże się z wieloma różnymi czynnikami, czasem trudnymi do rozpoznania. Nie warto zrażać się po pierwszych nieudanych próbach. Lepiej zebrać siły i energię do dalszych starań.

Bezcenne wsparcie

Rozmowa z partnerem o uczuciach, o tym, czego potrzebujemy w danym momencie od drugiej osoby pomaga przetrwać trudniejsze momenty. Jej brak, zwłaszcza czasie kumulacji złych emocji: poczucia winy, smutku i rozczarowania mogą prowadzić do kryzysu w związku. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, by mieć w sobie oparcie. Ważne, by po nieudanej próbie nie koncentrować myśli wyłącznie na leczeniu. Weekendowy wyjazd czy sprawienie sobie małych przyjemności są tym, co pomoże przygotować się psychicznie do kolejnego podejścia.

Świetnym pomysłem jest rozmowa z psychologiem. To nie jest żadna ujma, a doskonała sposobność, by lepiej się poznać nawzajem i skonfrontować się ze wszystkimi emocjami, które nas przygniatają.

Trzeba pamiętać, że otwarta postawa i przyznanie sobie prawa przeżywania rozczarowania ułatwią przejście przez proces leczenia i zwiększą szansę na powodzenie przy następnej próbie.

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Pochwa po porodzie
Nie bałam się o tym rozmawiać
Tokofobia – czym jest paniczny lęk przed porodem?
Dowiedz się więcej