Pierwsza wizyta
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona

Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona
Diagnostyka i leczenie niepłodności mogą wiązać się z ogromnym stresem. W radzeniu sobie z narastającym napięciem, warto wspomóc się Progresywną Relaksacją Mięśni Jacobsona. Pomaga odprężyć się i łagodzi niektóre dolegliwości związane z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Diagnostyka i leczenie niepłodności mogą wiązać się z ogromnym stresem. W radzeniu sobie z narastającym napięciem, warto wspomóc się Progresywną Relaksacją Mięśni Jacobsona. Pomaga odprężyć się i łagodzi niektóre dolegliwości związane z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Jeśli chcesz nauczyć się technik relaksacyjnych, w tym Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona, możesz skorzystać z bezpłatnych warsztatów organizowanych w InviMed Katowice.

Najbliższe warsztaty z Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona w InviMed Katowice

Czym jest Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona?

Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona to jedna z najszerzej znanych technik relaksacyjnych. Pomaga w radzeniu sobie z objawami stresu, lękiem, niepokojem oraz napięciem psychofizycznym. Nazywana jest też treningiem Jacobsona. Technikę tę wymyślił amerykański lekarz, psychiatra i psycholog Edmund Jacobson na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentował ją w 1908 roku na Uniwersytecie Harvarda.

Progresywna Relaksacja Mięśni (PRM lub z ang. PMR – progressive muscle relaxation) polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Opiera się na naturalnej zależności, zgodnie z którą redukcja napięcia mięśniowego korzystnie wpływa na układ nerwowy – zmniejsza poziomu lęku, a nawet poprawia działanie organów wewnętrznych.  – Regularna praktyka wpływa na obniżenie poziomu lęku i niepokoju, dodatkowo wspomaga w radzeniu sobie z napięciowymi bólami głowy oraz wpływa na poprawę jakości snu – przekonuje do treningu Sylwia Błach, psycholog z kliniki InviMed Katowice, a zarazem specjalistka prowadząca naukę relaksacji na bezpłatnych warsztatach dla niepłodnych par.

Relaks na zapas

Dzięki Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona można niejako zrelaksować się na zapas i dzięki temu gładko przejść przez sytuację stresową. W procesie leczenia warto wesprzeć się relaksacją wtedy, gdy przewidujemy dyskomfort, np. gdy kolejnego dnia rano czeka nas ważne badanie, zabieg, transfer zarodka, ale też przed rozmową z lekarzem lub w trakcie oczekiwania na wyniki badań lekarskich. Dla osób, które źle znoszą badania krwi okazuje się przydatne stosowanie przed lub w trakcie pobierania krwi.

– Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona jest szczególnie przydatna w okresie oczekiwania na wynik procedury in vitro, pierwsze wyniki beta hCG czy nieco później na wynik badania USG potwierdzającego ciążę kliniczną. To jedne z najtrudniejszych momentów dla wielu kobiet i mężczyzn leczących niepłodność – mówi psycholog Sylwia Błach. 

Na naukę nigdy nie jest za późno

Stosowanie Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona wpływa na budowanie rezyliencji (odporności psychicznej) i wzbogaca repertuar technik pomagających człowiekowi w radzeniu sobie z sytuacjami nieprzewidzianymi i trudnymi. Właśnie dlatego trening Jacobsona jest idealny dla osób, które chcą nauczyć się relaksować. Naukę mogą podjąć zarówno osoby, które chciałby przygotować się do sytuacji kryzysowej, jak i osoby, które już się w niej znalazły. PRM można nauczyć się w każdym wieku.

Nauka Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona w 3 etapach

Nauka relaksacji mięśni nie jest trudna, ale podobnie jak dieta propłodnościowa, wymaga determinacji i regularności. Prawidłowo przeprowadzony proces uczenia się, składa się z trzech etapów.

Etap 1. Nauka i ćwiczenia w warunkach domowych

Całej procedury najlepiej nauczyć się pod okiem psychologa, który zadba o poprawne wykonanie sekwencji napinania i rozluźnienia poszczególnych grup mięśniowych. Następnie, po sesji z psychologiem, samodzielnie wykonujemy relaksację codziennie przez 2 tygodnie w warunkach domowych. W stanach silnego napięcia psychicznego, fizycznego lub psychofizycznego zaleca się wykonywanie procedury relaksacji codziennie 2 razy dziennie, do czasu obniżenia napięcia, lęku lub objawów stresu. Dodatkowo wykonywanie relaksacji przed snem wpłynie korzystnie na polepszenie jakości snu.

Etap 2.  Ćwiczenia w różnych miejscach i sytuacjach neutralnych

Po upływie dwutygodniowego okresu ćwiczeń w domu, należy zacząć ćwiczyć rozluźnianie napiętych grup mięśniowych w różnych sytuacjach. Na początek trening należy przeprowadzać w sytuacjach, które są dla nas neutralne lub nie sprawiają nam trudności, na przykład podczas jazdy autobusem, zmywania naczyń, w restauracji, w pracy etc. Celem drugiego etapu praktyki jest nauka identyfikowania wczesnych objawów napięcia w ciele, a następnie rozluźnienia tej części ciała, aby nie dopuścić do dalszego pogłębiania się tego stanu.  

Etap 3. Ćwiczenie relaksacji mięśni w sytuacji stresowej

Trzecim etapem jest ćwiczenie relaksacji w sytuacjach stresujących, sprawiających dyskomfort, w których odczuwamy napięcie psychofizyczne (np. czekając na transfer zarodka przy procedurze in vitro). Wszelkie oznaki napięcia w ciele należy użyć jako sygnału do rozluźnienia mięśni.

Wczesnymi oznakami świadczącymi o obecności napięcia w ciele są między innymi:

  • napięte mięśnie karku i ramion,
  • bóle brzucha,
  • zaciśnięte w pięść dłonie i zaciśnięta żuchwa,
  • zgrzytanie zębami.

Po rozpoznaniu objawów napięcia należy od razu zastosować sekwencję PRM Jacobsona. – Jeśli przewidujemy, że jakaś sytuacja może być dla nas trudna, warto przeprowadzić całą procedurę Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona nieco wcześniej, aby odświeżyć tę umiejętność i móc ją skuteczniej zastosować w trudniejszej chwili – podpowiada nasza ekspertka.

Korzyści płynące z wykonania sesji  PRM zostają z nami przez cały dzień. Atutem jest to, że ucząc się relaksacji, możemy  zastosować ją w każdej sytuacji, w której czujemy się przeciążeni, czujemy silne napięcie psychofizyczne lub po prostu potrzebujemy się zrelaksować.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Ciąża pozamaciczna a in vitro
Plemniki – jak powstają i jak wygląda zapłodnienie?
Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?
Dowiedz się więcej
W czym możemy Ci pomóc?

Online

W celu uruchomienia czatu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz zaakceptowanie regulaminu

Uzupełnij wymagane pola

Rozpocznij rozmowę

Online

Jeden z naszych konsultantów wkrótce się do Pana/Pani dołączy. Prosimy nie odświeżać strony