
Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona

Diagnostyka i leczenie niepłodności mogą wiązać się z ogromnym stresem. W radzeniu sobie z narastającym napięciem, warto wspomóc się Progresywną Relaksacją Mięśni Jacobsona. Pomaga odprężyć się i łagodzi niektóre dolegliwości związane z nadmiernym napięciem mięśniowym.
Jeśli chcesz nauczyć się technik relaksacyjnych, w tym Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona, możesz skorzystać z bezpłatnych warsztatów organizowanych w InviMed Katowice.
Najbliższe warsztaty z Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona w InviMed Katowice
Czym jest Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona?
Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona to jedna z najszerzej znanych technik relaksacyjnych. Pomaga w radzeniu sobie z objawami stresu, lękiem, niepokojem oraz napięciem psychofizycznym. Nazywana jest też treningiem Jacobsona. Technikę tę wymyślił amerykański lekarz, psychiatra i psycholog Edmund Jacobson na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentował ją w 1908 roku na Uniwersytecie Harvarda.
Progresywna Relaksacja Mięśni (PRM lub z ang. PMR – progressive muscle relaxation) polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Opiera się na naturalnej zależności, zgodnie z którą redukcja napięcia mięśniowego korzystnie wpływa na układ nerwowy – zmniejsza poziomu lęku, a nawet poprawia działanie organów wewnętrznych. – Regularna praktyka wpływa na obniżenie poziomu lęku i niepokoju, dodatkowo wspomaga w radzeniu sobie z napięciowymi bólami głowy oraz wpływa na poprawę jakości snu – przekonuje do treningu Sylwia Błach, psycholog z kliniki InviMed Katowice, a zarazem specjalistka prowadząca naukę relaksacji na bezpłatnych warsztatach dla niepłodnych par.
Relaks na zapas
Dzięki Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona można niejako zrelaksować się na zapas i dzięki temu gładko przejść przez sytuację stresową. W procesie leczenia warto wesprzeć się relaksacją wtedy, gdy przewidujemy dyskomfort, np. gdy kolejnego dnia rano czeka nas ważne badanie, zabieg, transfer zarodka, ale też przed rozmową z lekarzem lub w trakcie oczekiwania na wyniki badań lekarskich. Dla osób, które źle znoszą badania krwi okazuje się przydatne stosowanie przed lub w trakcie pobierania krwi.
– Progresywna Relaksacja Mięśni Jacobsona jest szczególnie przydatna w okresie oczekiwania na wynik procedury in vitro, pierwsze wyniki beta hCG czy nieco później na wynik badania USG potwierdzającego ciążę kliniczną. To jedne z najtrudniejszych momentów dla wielu kobiet i mężczyzn leczących niepłodność – mówi psycholog Sylwia Błach.
Na naukę nigdy nie jest za późno
Stosowanie Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona wpływa na budowanie rezyliencji (odporności psychicznej) i wzbogaca repertuar technik pomagających człowiekowi w radzeniu sobie z sytuacjami nieprzewidzianymi i trudnymi. Właśnie dlatego trening Jacobsona jest idealny dla osób, które chcą nauczyć się relaksować. Naukę mogą podjąć zarówno osoby, które chciałby przygotować się do sytuacji kryzysowej, jak i osoby, które już się w niej znalazły. PRM można nauczyć się w każdym wieku.
Nauka Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona w 3 etapach
Nauka relaksacji mięśni nie jest trudna, ale podobnie jak dieta propłodnościowa, wymaga determinacji i regularności. Prawidłowo przeprowadzony proces uczenia się, składa się z trzech etapów.
Etap 1. Nauka i ćwiczenia w warunkach domowych
Całej procedury najlepiej nauczyć się pod okiem psychologa, który zadba o poprawne wykonanie sekwencji napinania i rozluźnienia poszczególnych grup mięśniowych. Następnie, po sesji z psychologiem, samodzielnie wykonujemy relaksację codziennie przez 2 tygodnie w warunkach domowych. W stanach silnego napięcia psychicznego, fizycznego lub psychofizycznego zaleca się wykonywanie procedury relaksacji codziennie 2 razy dziennie, do czasu obniżenia napięcia, lęku lub objawów stresu. Dodatkowo wykonywanie relaksacji przed snem wpłynie korzystnie na polepszenie jakości snu.
Etap 2. Ćwiczenia w różnych miejscach i sytuacjach neutralnych
Po upływie dwutygodniowego okresu ćwiczeń w domu, należy zacząć ćwiczyć rozluźnianie napiętych grup mięśniowych w różnych sytuacjach. Na początek trening należy przeprowadzać w sytuacjach, które są dla nas neutralne lub nie sprawiają nam trudności, na przykład podczas jazdy autobusem, zmywania naczyń, w restauracji, w pracy etc. Celem drugiego etapu praktyki jest nauka identyfikowania wczesnych objawów napięcia w ciele, a następnie rozluźnienia tej części ciała, aby nie dopuścić do dalszego pogłębiania się tego stanu.
Etap 3. Ćwiczenie relaksacji mięśni w sytuacji stresowej
Trzecim etapem jest ćwiczenie relaksacji w sytuacjach stresujących, sprawiających dyskomfort, w których odczuwamy napięcie psychofizyczne (np. czekając na transfer zarodka przy procedurze in vitro). Wszelkie oznaki napięcia w ciele należy użyć jako sygnału do rozluźnienia mięśni.
Wczesnymi oznakami świadczącymi o obecności napięcia w ciele są między innymi:
- napięte mięśnie karku i ramion,
- bóle brzucha,
- zaciśnięte w pięść dłonie i zaciśnięta żuchwa,
- zgrzytanie zębami.
Po rozpoznaniu objawów napięcia należy od razu zastosować sekwencję PRM Jacobsona. – Jeśli przewidujemy, że jakaś sytuacja może być dla nas trudna, warto przeprowadzić całą procedurę Progresywnej Relaksacji Mięśni Jacobsona nieco wcześniej, aby odświeżyć tę umiejętność i móc ją skuteczniej zastosować w trudniejszej chwili – podpowiada nasza ekspertka.
Korzyści płynące z wykonania sesji PRM zostają z nami przez cały dzień. Atutem jest to, że ucząc się relaksacji, możemy zastosować ją w każdej sytuacji, w której czujemy się przeciążeni, czujemy silne napięcie psychofizyczne lub po prostu potrzebujemy się zrelaksować.