Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Potencja = płodność?

Potencja = płodność?

Wiele osób jest przekonanych o tym, że jeśli mężczyzna jest w stanie odbyć stosunek, może zostać ojcem. Nic bardziej mylnego. Potencja, a płodność to dwie różne sprawy.

Problem niepłodności dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn

W około 40% przypadków niepłodność dotyka kobiet, a w 40% - mężczyzn. W pozostałych przypadkach przyczyna jest niemożliwa do ustalenia. Dlatego gdy para pojawia się w klinice leczenia niepłodności, badania zlecane są obojgu partnerom.

Mężczyźni, którzy planują zostać ojcami, muszą mieć na uwadze, że libido, potencja, erekcja i męska płodność to nie jest to samo. Jeżeli po roku regularnych starań o dziecko para nadal nie spodziewa się dziecka, uznaje się, że partnerzy mierzą się z problemem niepłodności. Dotyczy to również tych mężczyzn, którzy nie mieli żadnych problemów ze współżyciem. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badań, aby wskazać przyczyny niepowodzeń.

Jak wynika z obserwacji, mężczyźni mniej chętnie decydują się na wizytę u specjalisty. Czasami kieruje nimi obawa przed wynikiem badania, a czasami nieuzasadniona pewność, że skoro nie mają problemów z potencją, to na pewno są płodni. Nie jest to jednak prawda. Mężczyzna, który nie ma problemów w sypialni, może mieć problemy z jakością nasienia, a tym samym z płodnością. Trzeba pamiętać, że niepłodność to nie jest ani wyrok, ani oznaka braku męskości. Należy ją potraktować po prostu jako problem medyczny i poddać się leczeniu.

Spis treści

Od czego zależy jakość nasienia

W zdecydowanej większości przypadków przyczyną niepłodności jest niewystarczająca jakość nasienia. W 1 ml spermy powinno znajdować się co najmniej 15 milionów zdrowych plemników.

Drugim istotnym czynnikiem jest ich ruchliwość. Aby dotrzeć do jajeczka i je zapłodnić, plemniki muszą się poruszać - wijąc się i płynąc przez szyjkę macicy, macicę i jajowody kobiety. W spermie płodnego mężczyzny przynajmniej najmniej 40% plemników jest w ruchu.

Wpływ na płodność może mieć także struktura plemników. Normalne plemniki mają owalne główki i długie ogony, które współpracują ze sobą, aby je napędzać. Im więcej jest plemników o prawidłowym kształcie i budowie, tym większe prawdopodobieństwo, że mężczyzna jest płodny.

Wiek również może odgrywać rolę. Zdolność plemników do poruszania się i odsetek prawidłowych plemników mają tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, co wpływa na płodność, zwłaszcza po 50 roku życia.

Jak poprawić jakość nasienia

Aby poprawić jakość nasienia, czasem wystarczy zmienić tryb życia. Aktywny wypoczynek, niskotłuszczowa dieta bogata w witaminy A, C, E oraz cynk potrafią zdziałać cuda. Wybieraj dużo owoców i warzyw, które są bogate w przeciwutleniacze - i mogą pomóc poprawić zdrowie plemników. Zalecane produkty to m.in.: orzechy brazylijskie, pestki dyni, tłuste ryby morskie, pomidory, pomarańcze, zielone warzywa, czerwone mięso, pełnotłuste produkty mleczne. Jednocześnie warto unikać w diecie produktów przetworzonych i fast foodów

Ograniczenie alkoholu i palenia papierosów również poprawia płodność. Duże spożycie alkoholu może prowadzić do zmniejszonej produkcji testosteronu, impotencji i zmniejszonej produkcji spermy. Wskazane jest również unikanie siedzącego trybu życia i przegrzewania jąder (szczególnie narażeni są na to zawodowi kierowcy). Trzeba pamiętać, że plemniki mogą być szczególnie wrażliwe na czynniki środowiskowe, takie jak nadmierne ciepło lub toksyczne chemikalia. Narażenie na pestycydy, ołów i inne toksyny może wpływać na ilość i jakość spermy.

Bardzo ważne jest też utrzymanie zdrowej wagi. Wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) może wpływać na obniżenie liczby plemników i ich ruchliwości. Wskazane jest też picie dużej ilości wody.

Zapobiegaj infekcjom przenoszonym drogą płciową. Takie schorzenia jak chlamydia i rzeżączka mogą powodować niepłodność u mężczyzn. Aby się chronić, ogranicz liczbę partnerów seksualnych i używaj prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks - lub pozostań w monogamicznym związku z partnerem, który nie jest zakażony.

Radzenie sobie ze stresem to kolejny, ważny punkt. Stres może obniżać funkcje seksualne i zaburzać wydzielanie hormonów potrzebnych do produkcji spermy.

Niepłodność u mężczyzn - badania

Przed przystąpieniem do badań porozmawiaj ze swoim lekarzem o lekach, które bierzesz lub leczeniu, któremu podlegasz przez inne dolegliwości. Blokery kanału wapniowego, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, antyandrogeny i inne leki mogą przyczynić się do problemów z płodnością. Sterydy anaboliczne mogą mieć ten sam efekt.

Trzeba mieć też na uwadze, że chemioterapia i radioterapia z powodu raka mogą upośledzać produkcję spermy i powodować niepłodność, która może być trwała. Jeżeli pacjent znajduje się w takiej sytuacji, powinien skonsultować z lekarzem możliwość pobrania i przechowania spermy przed rozpoczęciem leczenia.

W przypadku podejrzeń męskiej niepłodności lekarze zlecają badania, które pomogą znaleźć przyczynę - są to badanie nasienia, biopsja jądra, USG jąder i moszny, test SCD, test HBA®.

Czasem problem jest bardziej złożony, a leczenie jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Za niepłodność odpowiadać mogą bowiem inne choroby lub zaburzenia hormonalne. Przykładowo może występować problem z podwzgórzem lub przysadką mózgową - częściami mózgu, które sygnalizują jądrom produkcję testosteronu i spermy. Niektóre z nieprawidłowości, jak niedrożność nasieniowodów czy żylaki powrózka nasiennego, usuwa się operacyjnie. Natomiast infekcje i stany zapalne układu moczowo-płciowego leczy się antybiotykami. Jeśli badania ujawniły nieprawidłowe stężenie hormonów, wtedy zalecane będzie leczenie hormonalne.

Jeśli mimo leczenia organizm mężczyzny nadal produkuje mniej plemników lub są zbyt słabe, pozostaje jeszcze metoda in vitro. Przy nieznacznie obniżonych parametrach nasienia niekiedy wystarcza przeprowadzenie zabiegu inseminacji.

Zgłoś się do programu refundacji in vitro

Wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych osobowych będzie Medi Partner Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (dalej: my). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Medi Partner Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-809 Warszaw. przez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl, telefonicznie: 500 900 888. Wyznaczyliśmy Inspektora Ochrony Danych. Z Inspektorem możesz się kontaktować listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Medi Partner, Al. Jerozolimskie 96 00-809 Warszawa lub przez e-mail: IOD@medipartner.pl Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe, aby obsłużyć Twoje zgłoszenie do Programu. Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych to Twoja zgoda. Dane przetwarzane na podstawie Twojej zgody będziemy przetwarzać do momentu jej wycofania lub wniesienia sprzeciwu, maksymalnie przez 5 latBędziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora danych, np. dostawcom usług IT. Przysługują Ci następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, do dostępu do Twoich danych osobowych, żądania sprostowania Twoich danych osobowych, żądania usunięcia Twoich danych osobowych, ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Otrzymanie danych osobowych odbyło się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy wiek mężczyzny ma znaczenie w osiągnięciu ciąży?
Plemniki – czym są i jak długo żyją? Poznaj ciekawostki na temat męskiej płodności
Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku
Dowiedz się więcej