Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Pochwa po porodzie

Pochwa po porodzie

Gdy wyczekany potomek jest już na świecie, jego mama często boryka się z przykrymi poporodowymi dolegliwościami. Wśród nich można wymienić ból, pieczenie, zbyt luźną pochwę czy nietrzymanie moczu. Dzieje się tak przede wszystkim po porodach naturalnych i porodach drogami natury. O tym, jak sobie z nimi poradzić, rozmawiamy z doktor Beatą Makowską, ginekologiem z kliniki InviMed w Gdyni.

Spis treści

Co się dzieje z pochwą w czasie połogu?

Doktor Beata Makowska: Połóg to czas dla pochwy, by dojść do stanu sprzed ciąży. Śluzówka obkurcza się, regenerują się jej mikrourazy, dochodzi do naprawy uszkodzonych w trakcie porodu mięśni dna miednicy oraz, jeżeli było wykonane, goi się nacięcie krocza. W niektórych przypadkach, jeśli nie było konieczne nacięcie krocza lub pęknięcie krocza jest niewielkie, pochwa po porodzie powraca do normy i szybko się regeneruje. Czas naturalnego gojenia się może zająć do dwóch tygodni.

Jak zazwyczaj wygląda pochwa po porodzie? Niestety dość często zdarza się, że pochwa nie obkurczy się należycie i jej ścianki pozostają wiotkie, śluzówka sucha, co może być przyczyną częstszych stanów zapalnych, problemów z nietrzymaniem moczu i brakiem satysfakcji seksualnej u obojga partnerów. Wtedy warto rozważyć zabiegi ginekologii estetycznej, których zadaniem będzie rehabilitacja po porodzie.

Czy skutkom porodu można jakoś zapobiec?

W trakcie ciąży powinno się wykonywać ćwiczenia rozciągające tkanki miednicy mniejszej. O tym, jak je wykonywać, można się dowiedzieć podczas zajęć w szkole rodzenia. Specjaliści na zajęciach pokażą ćwiczenia, które warto poprawny sposób ćwiczenia i pomogą przygotować się do porodu. W ten sposób można przeciwdziałać niektórym nieodwracalnym zmianom po ciąży.

Kiedy potrzebne jest nacięcie krocza podczas porodu?

Krocze należy naciąć w momencie, gdy główka przechodzi przez kanał rodny i widać, że skóra pochwy jest bardzo napięta i może dojść do samoistnego pęknięcia skóry krocza, co wiąże się z dużo większymi uszkodzeniami pochwy, krocza i okolicznych tkanek. Nacięcie krocza to zabieg eliminujący niekontrolowane pęknięcia i zwiększający przestrzeń dla rodzącej się główki. Wykonuje się go zwykle u kobiet, które rodzą po raz pierwszy.

Po nacięciu krocza bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja rany. Warto często podmywać się, najlepiej po każdej wizycie w toalecie, i nosić przewiewną bieliznę. Rana goi się zazwyczaj w ciągu dwóch lub trzech tygodni, chociaż jest to kwestia indywidualna. Skutki nacięcia mogą być jednak odczuwane przez kolejny miesiąc. Najczęściej zakładane są szwy rozpuszczalne, które rozpuszczają się maksymalnie po 3 tygodniach. Jeżeli dolegliwości bólowe są dokuczliwe, warto poprosić lekarza o środek przeciwbólowy lub robić okłady z lodu. Zalecane jest też picie dużych ilości płynów i łagodne ćwiczenie mięśni Kegla.

Czy po nacięciu krocza można skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?

Nacięcie krocza nie ma wpływu na podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu ginekologii estetycznej. Dość często samo nacięcie może mieć takie konsekwencje, których wyeliminowanie będzie wymagało zabiegu ginekologii estetycznej. Zaznaczam, że choć zabiegi te wpływają na estetykę, zwłaszcza w przypadku rehabilitacji po porodzie, zatem ich najważniejszym celem jest poprawa komfortu intymnego, a czasami wręcz jego odzyskanie. Dzięki nim srom po porodzie powróci do dawnego stanu i będzie można znowu odczuwać przyjemność.

Czy pochwa może sama wrócić do stanu sprzed porodu?

Jeżeli dziecko było małe, a pacjentka dbała o pochwę w trakcie ciąży, to jest szansa, że w trakcie połogu pochwa sama zregeneruje się do stanu sprzed ciąży. Zwykle niestety pochwa pozostaje szersza niż przed ciążą.

Czy „luźną” pochwę można wyćwiczyć?

Zespół luźnej pochwy jest wskazaniem do wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla. To bardzo dobra metoda, by luźna pochwa osiągnęła stan sprzed porodu. To, jak szybko odczuje się zmiany, zależy od regularności i intensywności ćwiczeń oraz tego jak duże są zmiany w tkankach. To sprawa bardzo indywidualna. Niestety u niektórych kobiet same ćwiczenia to może być za mało, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Co zrobić, jeśli ćwiczenia mięśni Kegla nie przynoszą efektów?

Najlepiej zgłosić się do kliniki zajmującej się medycyna estetyczną, w InviMed w Gdyni wykonujemy takie zabiegi. Lekarz ginekolog podczas konsultacji zaproponuje zabieg, który będzie najbardziej skuteczny dla danej pacjentki i rozwiąże problem luźnej pochwy po porodzie.

Który zabieg może być najskuteczniejszy po porodzie?

Każda z nas jest inna, może mieć inne dolegliwości, poród mógł mieć różny przebieg i różne skutki. O tym, jaki zabieg będzie najbardziej skuteczny, zawsze decyduje lekarz podczas wstępnej konsultacji. Natomiast najczęściej, w przypadku kobiet po porodzie, bardzo skutecznym zabiegiem jest rewitalizacja pochwy laserem Mona Lisa Touch.

Czy zabiegi estetyczne mogą pomóc w nietrzymaniu moczu po porodzie?

Zabieg laserem Mona Lisa Touch jest skuteczny w przypadku zespołu rozluźnienia pochwy, jak również w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Lekarz ma możliwość doboru odpowiedniej głowicy dla danego schorzenia, jak również dobiera właściwe parametry promienia lasera.

Dlaczego o zabiegach ginekologii estetycznej mówi się, że są „mało inwazyjne”?

Zabieg laserem Mona Lisa Touch jest zabiegiem mało inwazyjnym, ponieważ nie wymaga specjalnego znieczulenia, sali operacyjnej, jest niebolesny i skuteczny, a jednocześnie istnieje bardzo mała szansa wystąpienia powikłań. Czasami w trakcie zabiegu może pojawić się niewielki dyskomfort. Również po zabiegu pacjentka nie odczuwa dolegliwości bólowych, czasami może się pojawić niewielki świąd pochwy i delikatne upławy. Jednak zaraz po zabiegu pacjentka może wrócić do normalnego życia.

A zabieg Vaginal Narrower?

Zakładanie nici Vaginal Narrower to zabieg bardziej inwazyjny. Konieczne jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. W organizmie pozostaje ciało obce (nić). Rekonwalescencja trwa kilka dni, mogą pojawić się komplikacje w postaci krwiaka, stanu zapalnego lub bólu.

Jakie objawy po zabiegach ginekologii estetycznej powinny niepokoić?

Jeżeli po zabiegu ginekologii estetycznej pojawi się ból, duże upławy, świąd pochwy, podwyższona temperatura, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak szybko po zabiegu estetycznym można rozpocząć współżycie?

Po zabiegu laserem Mona Lisa Touch zaleca się tygodniową wstrzemięźliwość płciową, tyle zajmuje proces gojenia. W przypadku innych zabiegów na przykład zakładania nici Vaginal Narrower okres rekonwalescencji trwa co najmniej 2 tygodnie, zależy od indywidualnej zdolności regeneracji tkanek pacjentki, jak również od tego, czy nie dochodzą jakieś komplikacje.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej w InviMed w Gdyni?

W klinikach InviMed zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje wykwalifikowany personel, który stale podnosi swoje kwalifikacje i jest na bieżąco z wiedzą medyczną. Zabiegi wykonywane się nowoczesnym sprzętem. Do tego InviMed Gdynia jest niewielką kliniką – zapewniamy anonimowość, intymność i życzliwą atmosferę.

Dziękujemy za rozmowę!

__

Więcej informacji na temat zabiegów ginekologii estetycznej prowadzonych w klinice InviMed w Gdyni przeczytasz na stronie: Ginekologia estetyczna w InviMed Gdynia.

***

Dr n. med. Beata Makowska

Ginekolog-położnik z wieloletnim doświadczeniem, ekspert w dziedzinie leczenia niepłodności i ginekologii estetycznej, lekarka prowadząca pary w klinice InviMed w Gdyni. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG).

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Pochwa po porodzie
Nie bałam się o tym rozmawiać
Tokofobia – czym jest paniczny lęk przed porodem?
Dowiedz się więcej