Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Nobel za in vitro

Nobel za in vitro
Nagrodę Nobla za opracowanie metody in vitro otrzymał Brytyjczyk Robert Edwards w 2010 roku. Komitet Noblowski w uzasadnieniu napisał: "Jego dokonania umożliwiły leczenie niepłodności, dotykającej dużą część ludzkości, bo ponad 10 proc. wszystkich par na świecie."

Nagrodę Nobla za opracowanie metody in vitro otrzymał Brytyjczyk Robert Edwards w 2010 roku. Komitet Noblowski w uzasadnieniu napisał: "Jego dokonania umożliwiły leczenie niepłodności, dotykającej dużą część ludzkości, bo ponad 10 proc. wszystkich par na świecie."

Obsesja pokonania niepłodności ogarnęła naukowca już w latach 50. Wierzył, że jeśli uda się zapłodnić komórkę jajową w laboratorium, to po wprowadzeniu jej z powrotem do macicy, urodzi się zdrowe dziecko.

Aby tego dokonać, trzeba było znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Jak hormony regulują proces zapłodnienia? Jak sprawić, by plemniki przetrwały i były zdolne do aktywacji poza organizmem? W jaki sposób uzyskać dojrzałe komórki jajowe?  

Edwardsowi zajęło to kilkanaście lat. Jednym z kamieni milowych okazało się spotkanie z chirurgiem i ginekologiem Partickiem Steptoe, który opanował nową technikę operacyjną: laparoskopię. Pozwala ona dostawać się do wnętrza organizmu bez rozległych i długo gojących się nacięć. Doskonale nadawała się do pobierania komórek jajowych z wnętrza kobiecego jajnika. Odtąd pracowali razem. Wspólnie udało im się doprowadzić rozwój ludzkiego zarodka do stadium ośmiu komórek. Ich osiągnięcie w 1970 r. opisało "Nature". 8 lat później urodziło się pierwsze dziecko poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia.

Od powstania idei w głowie Edwardsa do jej urzeczywistnienia minęło prawie 30 lat.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Owulacja i komórka jajowa - 7 zadziwiających faktów
Embriologia, embriolog, embrion - kompendium wiedzy o nauce
Ile żyją komórki jajowe? Dowiedz się, w jaki sposób możesz o nie zadbać.
Dowiedz się więcej