Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża
Wytyczne przedstawione przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się  epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zapewnienie bezpieczeństwa ciężarnym, jak i noworodkom. Właśnie o bezpieczeństwie rozmawiamy z doktorem Marcinem Trzeciakiem, ginekologiem-położnikiem z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.

Wytyczne przedstawione przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się  epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zapewnienie bezpieczeństwa ciężarnym, jak i noworodkom. Właśnie o bezpieczeństwie rozmawiamy z doktorem Marcinem Trzeciakiem, ginekologiem-położnikiem z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.

Dlaczego towarzystwa naukowe rekomendują, aby pary borykające się z niepłodnością kontynuowały leczenie w późniejszym terminie, a jeśli czekają na transfer – odroczyły go?

Doktor Marcin Trzeciak: Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo pacjentów, potencjalnych ciężarnych, płodów i noworodków oraz personelu medycznego. Zaznaczam, że informacje dotyczące braku negatywnych skutków zakażenia SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 na ciążę, oparte są na analizie niewielu danych i wymagają potwierdzenia.

Dlatego też towarzystwa naukowe zalecają przede wszystkim postępowanie zgodne z zaleceniami krajowymi (Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego), które są na bieżąco aktualizowane i są nadrzędne w stosunku do rekomendacji towarzystw naukowych. Aktualne zalecenia zdecydowanie wskazują na konieczność ograniczenia przemieszczania się i kontaktów z innymi osobami.

Co z parami, które na razie nie leczą się z pomocą technik wspomaganego rozrodu: inseminacji czy in vitro?

Aktualne  rekomendacje  dotyczące sytuacji epidemicznej zalecają wszystkim wstrzymanie się z planami macierzyńskimi. Pary aktualnie będące w tracie procedur wspomaganego rozrodu, powinny w zależności od stopnia zaawansowania leczenia, procedurę przerwać bądź odroczyć decyzję o zajściu w ciążę poprzez zastosowanie procedury zamrożenia zarodków lub oocytów. Pary, które starają się zajść w ciążę naturalnie, tez powinny wstrzymać starania.

Jeśli na COVID-19 zachorował partner, to czy choroba może mieć wpływ na jakość jego nasienia, na materiał genetyczny przenoszony przez plemniki?

Aktualne wytyczne, ze względu na sytuację epidemiczną, zalecają odłożenie planów związanych z powiększaniem rodziny. Na dzień dzisiejszy nie dysponujemy jeszcze wiarygodnymi  badaniami  dotyczących wpływu zakażenia COVID-19  na jakość nasienia. Można jednak przyjąć, że analogicznie jak w każda  inna infekcja powodująca osłabienie organizmu, podwyższoną temperaturę ciała, jak i przyjmowane w trakcie leczenia leki, mogą osłabić parametry nasienia.

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z zajściem w ciążę w czasie trwania epidemii?

Do dnia dzisiejszego nie odnotowano ewidentnych dowodów na negatywny  wpływ infekcji wirusem SARS-CoV-2 na przebieg ciąży.  Jest to choroba, której nadal się „uczymy”. Jednak należy pamiętać o ryzyku związanym z ewentualnym zachorowaniem ciężarnej na COVID-19 i – co za tym idzie – koniecznością zastosowania terapii lekami mogącymi przenikać przez łożysko do płodu. Wysoka temperatura związana z infekcją i farmakoterapia ratująca życie matki mogą mieć negatywny wpływ na płód. Dlatego też kobiety w ciąży powinny wyjątkowo skrupulatnie przestrzegać zaleceń dotyczących ograniczenia kontaktów z innymi osobami.

Czy koronawirus może przyczynić się do poronienia ciąży?

W chwili obecnej nie ma dowodów,  aby infekcja koronawirusem wpływała negatywnie na przebieg ciąży, również w jej wczesnym etapie. Znane są przypadki ciężarnych zakażonych COVID-19,  które rodziły dzieci bez infekcji. Ze względu jednak na niewielką ilość przypadków zaleca się szeroko pojętą ostrożność.

Jakie konsekwencje dla noworodka może mieć zakażenie koronawirusem?

Do dnia dzisiejszego odnotowano na świecie kilka przypadków zakażenia COVID-19 u noworodków. Nie były to jednak zakażenia nabyte w  trakcie ciąży, lecz później. Niestety nie dysponujemy aktualnie wiarygodnymi danymi, aby móc realnie ocenić przebieg choroby i ryzyko powikłań.

Czy w czasie epidemii zmianie mogą ulec warunki panujące na oddziałach położniczych? Czy istnieje ryzyko, że pomoc dla kobiety, która potrzebuje np. łyżeczkowania macicy po poronieniu nie będzie udzielona?

W reakcji na aktualnie panującą epidemię powstały specjalnie dedykowane Oddziały, w których leczeni są pacjenci zainfekowani COVID-19, dotyczy to również ciężarnych. Pozwala to na zabezpieczenie możliwości wykonywania bez przeszkód innych procedur medycznych w pozostałych ośrodkach. Nie zmienia to faktu, że rekomenduje się odroczenie zabiegów planowych i realizowanie tylko przypadków ostrych, czyli niecierpiących zwłoki.

 

Piśmiennictwo:

 

***

Lek. med. Marcin Trzeciak

Specjalista ginekolog-położnik. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Starszy asystent Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Falkiewicza we Wrocławiu. Kierownik pracowni ultrasonograficznej. W klinice InviMed we Wrocławiu prowadzi leczenie niepłodnych par. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG).

___________

Dofinansowanie leczenia metodą in vitro w klinice InviMed we Wrocławiu

InviMed we Wrocławiu realizuje program dofinansowania in vitro ze środków budżetowych Miasta Wrocławia, dedykowany jego mieszkańcom. Pary zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do kontaktu z InviMed pod numerem: 500 900 888. 

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Ciąża pozamaciczna a in vitro
Plemniki – jak powstają i jak wygląda zapłodnienie?
Jak wygląda pierwsza wizyta w InviMed?
Dowiedz się więcej