Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Klasyfikacja zarodków

Klasyfikacja zarodków
Zobacz, jak przebiega ocena rozwoju zarodków

Każda para decydująca się na leczenie niepłodności metodą in vitro styka się z dokumentacją embriologiczną. Jedną z zawartych w niej informacji jest klasa zarodka otrzymanego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. Robert Szachoń, embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach, pomógł nam zgłębić ten trudny, choć bez wątpienia, życiowy temat.

Spis treści

Zarodek, embrion - definicja

W myśl ustawy o leczeniu niepłodności zarodek czy też embrion ludzki to grupa komórek powstała wskutek pozaustrojowego połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej (komórki jajowej oraz plemnika), od zakończenia procesu zlewania się jąder komórek rozrodczych (kariogamia) do chwili zagnieżdżenia się w śluzówce macicy.

Nieodzownym elementem procedury in vitro jest inkubacja oraz ocena zarodków przez embriologów. To właśnie oni, w oparciu o wnikliwą obserwację rozwoju i morfologii zarodka, decydują o tym, które embriony mogą być wykorzystane podczas transferów. Dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności. Tak, by na każdym etapie leczeniem zajmowali się doświadczeni specjaliści embriologii.

Gdzie szukać informacji o embrionach?

O rozwoju embrionów potrzebnych do transferu pacjenci klinik InviMed informowani są przez lekarza prowadzącego, który w razie potrzeby przedstawia im szczegółowe dane embriologiczne. Po zakończonym cyklu pacjenci otrzymują kartę wypisową IVF z podsumowaniem. Znajdują się na niej m.in. dane embriologiczne dotyczące:

  • pobrania oocytów (z podziałem na oocyty niedojrzałe – MI, GV, dojrzałe – MII i zdegenerowane),
  • koncentracji, ruchliwości i objętości nasienia,
  • wykorzystanej techniki zapłodnienia pozaustrojowego,
  • zapłodnienia oocytów (z podziałem oocytów ze względu na obecność przedjądrzy PN),
  • liczby oocytów zamrożonych oraz zarodków zamrożonych,
  • rozwoju zarodków (dane liczbowe dotyczące m.in. liczby zarodków transferowanych, zamrożonych, odrzuconych),
  • transferu (data transferu oraz liczba, stadium i wiek zarodków),
  • technik wspomagających i badań genetycznych.

Poszerzoną dokumentację medyczną można otrzymać w klinice InviMed na życzenie. Ze względu na szczególną ochronę danych medycznych również informacje embriologiczne dotyczące punkcji, metod, przebiegu hodowli zarodków oraz wykorzystanych materiałów i mediów można odebrać tylko osobiście w klinice, w której przeprowadzono procedurę.

O czym mówią nam klasy embrionów?

Klasa danego embrionu określa jego szanse na dalszy rozwój, powodzenie implantacji i, w konsekwencji, narodziny dziecka. – Zarodki klasyfikowane są na podstawie budowy zewnętrznej (morfologicznej) oraz tempa rozwoju (morfodynamiki) w danym dniu. Wynik klasyfikacji jest jednocześnie świadectwem ich jakości. Zarodek wykazujący niską jakość, ma bardzo niewielki potencjał do dalszego rozwoju, a w efekcie do implantacji, dlatego na sukces procedury in vitro w dużej mierze wpływa wiedza i doświadczenie embriologa – tłumaczy Robert Szachoń, kierownik laboratorium InviMed w Katowicach.

Klasyfikacja embrionów i ich oznaczenia

Do zapłodnienia pozaustrojowego wykorzystywane są tylko dojrzałe oocyty, czyli oocyty w stadium MII, czyli w metafazie II podziału. O wejściu oocytu do fazy MII świadczy obecność pierwszego ciałka kierunkowego. Jeśli podczas punkcji udało się pobrać 6 oocytów i każdy z nich jest w stadium MII – wszystkie zostaną zapłodnione. Z momentem zapłodnienia, czyli wprowadzenia plemnika do komórki jajowej, rozpoczyna się inkubacja i obserwacja zarodka przez zespół embriologiczny. W zależności od dnia hodowli ocenia się poszczególne etapy rozwoju zarodka:

Dzień 1: ocena zapłodnienia komórki jajowej po około 17 godzinach od wprowadzenia plemnika do komórki jajowej. Na tym etapie obserwujemy pojawienie się wyznaczników świadczących o prawidłowym (lub nieprawidłowym) zapłodnieniu komórki jajowej. Są to tzw. przedjądrza PN (pronucleus):

  • 1 PN
  • 2 PN – prawidłowo zapłodniona komórka jajowa w pierwszej dobie
  • 3 PN
  • >3 PN

Poza stwierdzeniem obecności przedjądrzy PN ocenia się również sposób, w jaki rozmieszczone są w zygocie ciałka prekursorowe. Na tej podstawie klasyfikuje się prawidłowo zapłodnioną komórkę jajową 2PN jako:

  • 1 klasa – symetryczne rozmieszczenie przedjąrzy, najwyższa ocena,
  • 2 klasa – niesymetryczne rozmieszczenie przedjąrzy i ciałek prekursorowych,
  • 3 klasa – przedjądrza niesymetryczne, z jednym lub całkowitym brakiem ciałek prekursorowych, najniższa ocena.

Dodatkowo po ok. 26 godzinach ocenia się tzw. pierwszy podział – świadczy on o właściwej przemianie zygoty w zarodek.

Dzień 2: ocena morfologii zarodka po około 44 godzinach od procedury. Zarodek powinien znajdować się w stadium 4 blastomerów.

Dzień 3: ocena morfologii zarodka po około 68 godzinach od procedury. Zarodek powinien znajdować się w stadium 8 blastomerów.

Ocena zarodków od dnia 2 do 3 dodatkowo poszerzona jest o ocenę stopnia fragmentacji. W ocenie stosuje się 3 klasy świadczące o stopniu występującej fragmentacji:

  • 1 klasa – łagodna fragmentacja stanowiąca mniej niż 10% objętości zarodka – najwyższa klasa zarodka oznacza najwyższe rokowania,
  • 2 klasa – średnia fragmentacja stanowiąca od 10% do 25% objętości zarodka,
  • 3 klasa – duża fragmentacja stanowiąca powyżej 25% objętości zarodka – najniższa klasa zarodka oznacza najniższe rokowania.

Do transferu kwalifikowane są tylko te zarodki, które mają prawidłowe tempo rozwoju na dany dzień hodowli oraz ocenę 1-2. Zarodki w ocenie 3 nie mogą być transferowane ani mrożone.

Dzień 4: ocena morfologii zarodka po około 92 godzinach od procedury. Zarodek powinien osiągnąć stadium moruli.

Dzień 5: ocena morfologii zarodka po około 116 godzinach od procedury. Zarodek powinien osiągnąć stadium blastocysty.

Ocena stadium blastocysty

W 5 i 6 dniu hodowli zarodki powinny osiągnąć stadium blastocysty. Ocena blastocysty jest już bardziej skomplikowana i opiera się o nomenklaturę opracowaną przez Gardnera (Gardner and Schoolcraft, 1999).

W dniu 5 i 6 ocenia się :

Stopień rozwoju danej blastocysty:

  • 1 stopień: wczesna blastocysta,
  • 2 stopień: blastocysta,
  • 3 stopień: rozszerzona blastocysta,
  • 4 stopień: wylęgająca blastocysta.

Dodatkowo embriolodzy każdą z tych struktur oceniają pod względem dwóch parametrów:

  • Trofoblast (TE) A,B,C. Odpowiada on za tworzenie się łożyska oraz odżywianie zarodka.
  • Węzeł zarodkowy – embrioblast (ICM) A,B,C. To z niego powstaje właściwy zarodek. Składa się z pluripotencjalnych komórek macierzystych, które dają początek wszystkim komórkom organizmu.

Ocena blastocyst uzyskuje ocenę w skali A, B, C. Najwyższy potencjał mają blastocysty, które uzyskały oceny AA, AB, BA, BB bez względu na stopień rozwoju mierzony w skali od 1 do 4. Ocena C w którejkolwiek z powyższych struktur (TE, ICM) świadczy o niskim potencjale blastocysty, która nie powinna być transferowana i poddawana witryfikacji (szybkiemu zamrażaniu).

Wszystkie oceny dobrze rokujących blastocyst na dzień 5 przedstawia poniższa tabela:

1AA

Wczesna blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

2AA

Blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

3AA

Blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

4AA

Wylęgająca blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

1AB

Wczesna blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

2AB

Blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

3AB

Rozszerzona blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

4AB

Wylęgająca blastocysta z bardzo dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

1BA

Wczesna blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

2BA

Blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

3BA

Rozszerzona blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

4BA

Wylęgająca blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i bardzo dobrą oceną węzła zarodkowego

1BB

Wczesna blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

2BB

Blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

3BB

Rozszerzona blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

4BB

Wylęgająca blastocysta z dobrą oceną trofoblastu i dobrą oceną węzła zarodkowego

-Transfer odbywa się w 3, 5 lub 6 dniu hodowli zarodka, jeśli stan kliniczny Pacjentki na to pozwala. W przypadku, gdy istnieją przyczyny medyczne nie pozwalające na wykonanie transferu, zarodki odpowiedniej klasy są witryfikowane, i transfer następuje w cyklu mrożonym. Ostatnie doniesienia naukowe przemawiają za tym, aby nie transferować zarodków w cyklu świeżym – czyli w cyklu w którym nastąpiło pobranie komórek i zapłodnienie. Wykonywanie transferów w cyklu mrożonym zwiększa odsetek ciąż klinicznych – podsumowuje embriolog Robert Szachoń.

Jak widać, procedura oceny zarodków jest niezwykle złożona i skomplikowana. Dlatego tak istotne jest, by zajmowali się nią wyłącznie doświadczeni specjaliści embriologii. W klinikach InviMed zatrudnieni są najlepsi eksperci, dzięki której ocena zarodków przebiega w sposób prawidłowy i usystematyzowany.

Konsultacja embriologiczna

Gdy już ma się przed sobą kartę wypisową IVF lub arkusz przebiegu hodowli zarodków, o jego interpretację zawsze można zapytać lekarza prowadzącego. Jednak najczęściej dane umieszczone na karcie są już w pełni zrozumiałe, ponieważ informacje o zarodkach oraz oznaczeniach ich klas przedstawiane są parze w dniu transferu lub na wcześniejszych wizytach. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz z kliniki InviMed odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Swoim pacjentom Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed umożliwiają też bezpłatne spotkanie z embriologiem, który pomaga zrozumieć także bardziej skomplikowaną, poszerzoną dokumentację embriologiczną. To właśnie w niej można spodziewać się danych dotyczących klasyfikacji embrionów.

***

Jeśli masz dodatkowe pytania do embriologa, dodaj je w komentarzu do tego artykułu lub wyślij je do InviMed w wiadomości prywatnej na Facebooku – na podstawie zebranych pytań, przygotujemy wywiad z naszym ekspertem. Pamiętaj, dodając komentarz, nie musisz podawać imienia i nazwiska, może być samo imię lub nick.

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej