Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności?

Kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności?
Szanse na własne biologiczne dziecko maleją z każdym rokiem. Właśnie dlatego, postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności? Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z dr n. med. Arturem Kobielskim, ginekologiem-położnikiem i lekarzem prowadzącym leczenie par w klinice InviMed w Katowicach.

Szanse na własne biologiczne dziecko maleją z każdym rokiem. Właśnie dlatego, postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności? Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z dr n. med. Arturem Kobielskim, ginekologiem-położnikiem i lekarzem prowadzącym leczenie par w klinice InviMed w Katowicach.

Czas poświęcony na samodzielne starania

Niektóre pary o dziecko starają się latami. Czasami z pomocą lekarzy, którzy niekoniecznie znają pełne spektrum diagnostyki niepłodności i możliwości medycyny rozrodu. Innym razem z pomocą domorosłych „ekspertek”, które udzielają porad na forach i facebookowych grupach, mimo braku rzetelnej wiedzy medycznej, doświadczenia i praktyki lekarskiej.

W takim kontekście 6 czy 8 lat bezskutecznych starań o dziecko wcale nie brzmi nierealnie. Wręcz przeciwnie do gabinetów w klinikach leczenia niepłodności nadal trafiają pary, które straciły wiele cennego czasu. W tym czasie parametry płodności mogły się obniżyć, jakość gamet spaść, a przyczyna niepłodności jeszcze mocniej pogłębić.

Kiedy zatem warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego ośrodka leczenia niepłodności? Na to i kilka innych pytań o istotę czasu w leczeniu niepłodności odpowiada doktor Artur Kobielski z kliniki InviMed w Katowicach.

Jak długie starania o dziecko powinny skłonić do zgłoszenia się do kliniki leczenia niepłodności?

Doktor Artur Kobielski: Zdrowi pacjenci, którzy mają mniej niż 35 lat powinni starać się o ciążę do 12 miesięcy, współżyjąc regularnie tj. 2-3 razy w tygodniu. Od 35 roku życia okres ten powinien trwać do 6 miesięcy. Natomiast pary, w których nawet jedno z partnerów ukończyło 40 rok życia, powinny zgłosić się do kliniki jeszcze szybciej. W ich przypadku czas ma szczególne znaczenie, ponieważ ich potencjał rozrodczy może być już na skraju wyczerpania.

Kobiety po 35 roku życia powinny się zgłosić już po 6 miesiącach nieskutecznych starań. Dlaczego czas starań uzależniony jest od wieku Pacjentki?

Uważa się, że u kobiety po ukończeniu 35 roku życia zajście w ciąże może być fizjologicznie utrudnione. Kobieta z wiekiem traci tzw. rezerwę jajnikową – ma coraz mniej komórek jajowych. Komórki te mogą być także coraz gorszej jakości. Z tego powodu, jeśli para chce zajść w ciążę naturalnie, to takie starania nie powinny trwać dłużej niż 6 miesięcy. W czasie starań naturalnych warunkiem jest pewność, że nasienie mężczyzny jest prawidłowe. Wiedzę na ten temat może dać wynik rozszerzonego badania nasienia. Taki wynik najlepiej jest skonsultować z andrologiem lub urologiem z kliniki leczenia niepłodności. 

Czyli w zawiązku z utratą rezerwy jajnikowej, z której kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, 40-latka może już nie mieć szans na dziecko?

Tak, jedną z przyczyn takiej sytuacji może być  przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF). Może ono prowadzić do tego, że po 40 roku życia (a czasami już wcześniej) kobieta faktycznie traci realną szansę na posiadanie biologicznego dziecka. Opcją jest wtedy bezdzietność, adopcja społeczna lub in vitro z komórkami dawczyni czy adopcja prenatalna – adopcja zarodka. W InviMed od lat prowadzimy program adopcji komórek jajowych z gwarancją liczby zarodków, którego skuteczność sięga aż 68 proc. – jest znacznie wyższa niż skuteczność in vitro z własnymi komórkami.

Kiedy w przypadku młodej pary okres roku starań bez ingerencji lekarskiej powinien być skrócony? Czy jakieś dolegliwości, schorzenia powinny przyspieszyć zgłoszenie się pary do kliniki?

Jedną z przyczyn znaczącego skrócenia czasu starań może być rozpoznana endometrioza. Choroba ta ma charakter postępujący i z każdym rokiem może zwiększać problemy z zajściem w ciążę. Para, w której u kobiety rozpoznano endometriozę, powinna zgłosić się na pierwszą konsultację niepłodnościową już po 2-3 cyklach, w których nie udało się uzyskać ciąży. Najlepiej już z wynikiem badania nasienia mężczyzny.

Inną z przyczyn może być podejrzenie o infekcje narządu rodnego, wywołane np. przez chlamydie. To infekcja, która może przebiegać bezobjawowo i powodować przewlekłe stany zapalne z powstaniem zrostów w jajowodach. Podejrzenie takie powinno skłonić pacjentkę do badania drożności jajowodów – sonoHSG, które jednoznacznie wykluczy tę kwestię. Należy podkreślić, że niedrożne jajowody eliminują szansę na ciążę drogą naturalną, czy przez inseminacje. Brak drożnych jajowodów i niemożność przywrócenia ich prawidłowej funkcji  jest bezpośrednim wskazaniem do leczenia metodą in vitro.

Jednak nawet po terminowym zgłoszeniu się do kliniki leczenia niepłodności, szybkie zajście w ciążę nie jest dane każdej parze…

Czasami faktycznie udaje się uzyskać ciążę w ramach naturalnych starań już w pierwszym miesiącu od zgłoszenia się do kliniki. Innym razem równie szybko, ale np. w pierwszym cyklu in vitro – przy pierwszym transferze zarodka.

Na ogół jednak konieczna jest pełna diagnostyka, jej pogłębienie i leczenie niepłodności wszystkimi dostępnymi metodami , ponieważ zgodnie z ustawą z 2015 roku przy braku bezwzględnych wskazań do IVF (np. niedrożności obu jajowodów czy skrajnie niskiej jakości nasienia) przed zakwalifikowaniem pary do in vitro należy wyczerpać inne dostępne metody leczenia. To znów przedłuża czas oczekiwania na upragnionego potomka…

Samo in vitro też nie gwarantuje dziecka w pierwszym podejściu. Jednak wszystkie pary, nawet te, którym udało się dopiero w 4 czy 5 cyklu in vitro, często nawet po kilku latach starań, gdy widzą swoje nowonarodzone dziecko, nie czują już ciężaru, który nieśli na swoich barkach przez cały ten czas. Mają za to swoje małe wielkie szczęście, a czasami i dwa.

Nie czekaj, umów się na konsultację!

Aby umówić się na pierwszą wizytę w InviMed, wystarczy zadzwonić pod numer: 500 900 888, napisać wiadomość email na adres invimed@invimed.pl lub wysłać formularz kontaktowy ze strony www.invimed.pl/kontakt. 

Poznaj bliżej zespoły InviMed - lekarzy, embriologów i położne, którzy codziennie pracują nad tym, by nasi Pacjenci spełnili swoje marzenie o dziecku:

 

***

Dr n. med. Artur Kobielski

Specjalista ginekolog-położnik i lekarz prowadzący leczenie par w klinice InviMed w Katowicach. Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2018 roku nominowany przez pacjentki do tytułu Ginekologa Roku. 

___________

Dofinansowanie leczenia metodą in vitro w klinice InviMed w Katowicach

InviMed w Katowicach realizuje programy dofinansowania in vitro ze środków budżetowych miast Sosnowiec i Częstochowa, dedykowane ich mieszkańcom. Pary zainteresowane udziałem w programach zapraszamy do kontaktu z InviMed pod numerem: 500 900 888. 

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej