
Jej wielki dar - mała komórka

Dawczynie komórek jajowych są młode i zdrowe. Zostały już mami, dlatego doskonale wiedzą, co to znaczy nosić pod sercem dziecko. Chcą pomóc przeżyć to samo innym kobietom. Sprawdź, jak zostać dawczynią komórek jajowych. Jakie są kryteria?
Dawczynie komórek jajowych są młode i zdrowe. Zostały już mamami, dlatego doskonale wiedzą, co to znaczy nosić pod sercem dziecko. Chcą pomóc przeżyć to samo innym kobietom. Sprawdź, jak zostać dawczynią komórek jajowych. Jakie są kryteria?
Kim jest dawczyni?
Dawczyni to osoba, która anonimowo przekazuje kilka własnych komórek jajowych niepłodnej kobiecie. Są one następnie zapładnianie metodą in vitro nasieniem dawcy lub partnera biorczyni, a powstałe zarodki przenoszone do macicy biorczyni, gdzie rozwijają się jak w przypadku naturalnej ciąży. Dzięki temu, kobieta, która nie ma własnych komórek jajowych może urodzić dziecko.
Dawczyni komórek jajowych - kryteria
Dawczynią może zostać wyłącznie zdrowa kobieta, w wieku od 21 do 32 lat, która jest matką przynajmniej jednego zdrowego dziecka lub nigdy wcześniej nie oddawała komórek jajowych. Jeśli kobieta ma więcej dzieci, muszą być również w pełni zdrowe i tak jak ona nieobciążone wadami genetycznymi.
Zostań dawczynią komórek jajowych! Jakie są szczegółowe badania kandydatki?
Zgodnie z kryteriami kwalifikacji dawczyń komórek do adopcji, które w klinice InviMed zostały przygotowane na podstawie ustawy oraz międzynarodowych standardów, opracowanych przez European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE), American Society for Reproductive Medicine (ASRM), U.S. Food and Drug Administration (US FDA) oraz Human Fertilization and Embryo Authority (HFEA, UK), przed przystąpieniem do procedury dawstwa komórek jajowych dawczyni wypełnia ankiety dotyczące zarówno swojego zdrowia jak i zdrowia rodziny. Przechodzi też serię różnych badań. Rozpoczyna od badań krwi – ogólnej morfologii, oznaczenia grupy, hormonów oraz określenia poziomu rezerwy jajnikowej, wskazującej na stopień płodności. Na tym etapie sprawdzane są również wyniki cytologii. Czynnikami uniemożliwiającymi dawstwo są nałogi. Jeżeli wyniki badań laboratoryjnych spełnią wymagania kliniki InviMed, dawczyni zapraszana jest na wizytę u psychologa, by omówić motywacje przystąpienia do programu i możliwy wpływ tej decyzji na jej dalsze życie. Kolejny krok to wizyta u ginekologa. Lekarz weryfikuje wyniki badań oraz przeprowadza wywiad medyczny. Dodatkowo wykonuje badanie ginekologiczne i usg narządów rodnych, a także opowiada, na czym polega stymulacja hormonalna i zabieg pobrania komórek jajowych. Wystawia też skierowanie na drugą serię badań, wykluczających wszelkie choroby o podłożu genetycznym i wirusowym.
Jeżeli wyniki badań są prawidłowe, kandydatka zostaje zakwalifikowana do procedury dawstwa komórek jajowych. Ty samym może pomóc spełnić marzenia o macierzyństwie innych kobiet, dla których in vitro z komórką dawczyni jest jedyną szansą na urodzenie dziecka.