Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Jak zwiększyć szanse powodzenia in vitro?

Jak zwiększyć szanse powodzenia in vitro?
Obciążenia genetyczne, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, poronienia czy utrata płodności po leczeniu onkologicznym – przyczyn niepłodności związanych z brakiem żeńskich gamet lub zaburzeniami ich funkcji może być wiele. W praktyce często okazuje się, że możliwość skorzystania z adopcji komórki jajowej od anonimowej dawczyni to dla wielu pacjentów jedyna szansa na dziecko. Kiedy warto rozważyć taką opcję? Jakie czynniki wpływają na powodzenie in vitro w takich przypadkach?

Obciążenia genetyczne, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, poronienia czy utrata płodności po leczeniu onkologicznym – przyczyn niepłodności związanych z brakiem żeńskich gamet lub zaburzeniami ich funkcji może być wiele. W praktyce często okazuje się, że możliwość skorzystania z adopcji komórki jajowej od anonimowej dawczyni to dla wielu pacjentów jedyna szansa na dziecko. Kiedy warto rozważyć taką opcję? Jakie czynniki wpływają na powodzenie in vitro w takich przypadkach?

Gdy in vitro z własnymi gametami się nie udaje...

In vitro to szansa dla par, które mają problem z zajściem w ciążę. Jednak kiedy kolejne próby IVF kończą się niepowodzeniem lub poronieniem, warto poszukać innego rozwiązania. Jednym z nich może być adopcja komórki jajowej od anonimowej dawczyni (tzw. in vitro z kd). Dzięki temu, zarodek powstały z połączenia gamety żeńskiej oraz męskiej (partnera kobiety lub anonimowego dawcy nasienia) może być noszony przez przyszłą matkę dziecka.

Kim są dawczynie komórek jajowych?

Aby zostać dawczynią komórki jajowej, młode kobiety muszą spełnić wiele warunków.

  • Przede wszystkim, w przeszłości powinny zostać biologicznymi matkami przynajmniej jednego zdrowego dziecka.
  • Następnie zostają zobowiązane do przeprowadzenia dokładnych badań: wirusologicznych, genetycznych oraz psychologicznych.

Dzięki temu, pary poszukujące dawczyni mają pewność, że adoptowane przez nie komórki jajowe będą najwyższej jakości. Co ciekawe, sam dobór odbywa się nie tylko na podstawie wyników badań  i np. zgodności genetycznej z partnerem, ale także zbliżonych fenotypów przyszłej matki dziecka oraz dawczyni.

– Odpowiednia selekcja komórek jajowych oferowanych przez dawczynie ma zwiększyć szanse nie tylko na uzyskanie prawidłowo zbudowanych zarodków, ale także na powodzenie samego zabiegu in vitro – mówi dr Łukasz Sroka z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Poznaniu.

– Zapewnienie wysokiej jakości komórek jajowych przekłada się na skuteczność leczenia. Dzięki procedurze IVF z gametami od dawczyni uzyskujemy ciąże aż u 68% pacjentek. Dla porównania, w pierwszej próbie in vitro z własnymi komórkami jajowymi u kobiet poniżej 35. roku życia przynosi efekt w 59% przypadków, a po 39. roku życia — zaledwie w 32%. A są to i tak stosunkowo bardzo dobre wyniki – dodaje lekarz.

Więcej na ten temat in vitro z kd znajdziesz na stronie: Program adopcji komórek jajowych z gwarancją liczby zarodków

Plemniki w procedurze IVF

Kluczowe znaczenie dla powodzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego ma nie tylko  jakość komórek jajowych, ale i plemników.  – W przypadku IVF z gametami dawczyni nie musimy martwić się o stan komórek jajowych, natomiast możemy upewnić się, że plemniki użyte do ich zapłodnienia będą prawidłowo zbudowane i zdolne do poczęcia dziecka – wyjaśnia dr Sroka.

W jaki sposób można ocenić jakość plemników?

Oprócz poszerzonego badania nasienia, w niektórych klinikach stosowane są również specjalne testy, np. Fertile Chip, imitujący warunki oraz drogę, którą plemniki muszą odbyć w drogach rodnych kobiety. Dzięki tej metodzie, stworzonej przez trzy uniwersytety ze Stanów Zjednoczonych, możliwe jest wyselekcjonowanie najbardziej sprawnych oraz zdrowych plemników. 

– W InviMed od lat stosujemy bardzo precyzyjne techniki selekcji plemnika, dzięki którym uzyskujemy więcej dobrze rokujących zarodków. W praktyce oznacza to, że nasi pacjenci mają większe szanse na ciążę, ponieważ tylko zdrowe zarodki mogą skutecznie zagnieździć się w jamie macicy – dodaje dr Łukasz Sroka.

Witryfikacja, czyli wielki moment dla komórek jajowych

Komórki jajowe pobrane od dawczyni mogą czekać, aż zostaną dopasowane do biorczyni przez nieokreślony okres czasu. Dzieje się tak dzięki witryfikacji, czyli zamrożeniu ich ciekłym azotem. Temperatura bliska -200 stopniom sprawia, że komórki ulegają zamrożeniu w bardzo krótkim czasie, co pozwala uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń w ich strukturze.

Przed rozpoczęciem procedury zapładniania, komórki zostają odmrożone. Jak wpływa na nie ten proces? Po ogrzaniu zamrożonych komórek ich liczba jest zwykle trochę mniejsza niż w momencie witryfikacji, spada również — choć nieznacznie — ich jakość. Na szczęście można się na to przygotować, zamrażając większą liczbę gamet, np. 10-12, tak by po rozmrożeniu uzyskać przynajmniej sześć komórek jajowych — tłumaczy Łukasz Sroka z InviMed. Podobnie jak w przypadku standardowej procedury IVF, po uzyskaniu zdrowych zarodków wykonuje się transfer jednego z nich do macicy kobiety. 

Zalecenia po transferze zarodka

Pierwsze dni po umieszczeniu zarodka w macicy biorczyni są kluczowe dla wyniku procedury IVF. Dlatego, w trakcie ich trwania kobieta powinna przestrzegać kilku zaleceń.

Przede wszystkim, rekomenduje się wstrzymanie od aktywności fizycznej i unikanie stresu. Zaleca się również brak współżycia, aż do czasu wykonania testów ciążowych.

Pierwszy z nich może odbyć się około 12 dni po transferze. W zależności od poziomu hormonu HCG we krwi można potwierdzić ciążę biochemiczną, by po 5 tygodniach za pomocą badania USG potwierdzić powodzenie zabiegu IVF.  

***

dr n. med. Łukasz Sroka

Specjalista ginekolog-położnik i lekarz prowadzący leczenie par w klinice InviMed w Poznaniu. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, który ukończył z wyróżnieniem. 

___________

Dofinansowanie leczenia metodą in vitro w klinice InviMed w Poznaniu

InviMed w Poznaniu realizuje programy dofinansowania in vitro ze środków budżetowych Miasta Poznań oraz województwa lubuskiego, dedykowane ich mieszkańcom. Pary zainteresowane udziałem w programach zapraszamy do kontaktu z InviMed pod numerem: 500 900 888.

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej