Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Jakość nasienia – czy można ją poprawić?

Jakość nasienia – czy można ją poprawić?

Ilość plemników w ejakulacie to jeden z najważniejszych czynników decydujących sukcesie w staraniach o dziecko. Co ważne, codzienne nawyki i aktywność mają decydujący wpływ na poprawę jakości nasienia. Warto wiedzieć, że zmiany w stylu życia oraz niektóre naturalne środki mogą wspierać wytwarzanie hormonów, odpowiedzialnych za spermatogenezę. Od czego zacząć? Poznaj listę wartościowych wskazówek.

Nie zwlekaj z badaniami

Chcesz poprawić jakość spermy? Pamiętaj, że problemy z płodnością mogą być wynikiem innej choroby. Podstawowym badaniem w tym kierunku oceny płodności jest analiza próbki nasienia. W laboratorium zostanie oceniona ilość, budowa oraz ruchliwość plemników. Na podstawie wyników specjalista skieruje na dalszą diagnostykę.

Lista chorób, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia liczby plemników, jest długa. Wszelkie stany zapalne, w tym choroby zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych czy choroby układu moczowego, mogą zaburzyć produkcję nasienia. Na żywotność i sprawność plemników bardzo niekorzystnie wpływa też gorączka. Jeżeli stan choroby odpowiada za spadek płodności, wdrożenie leczenia w wielu przypadkach przywróci sprawność funkcji seksualnych.

Ćwicz regularnie

Czynniki chorobowe to jedna grupa możliwych przyczyn spadku jakości spermy. Drugą grupę reprezentują nawyki związane ze stylem życia, na który każdy mężczyzna ma wpływ. Dbanie o zdrową wagę to jeden z nich. Nadwaga i niedowaga zaburzają spermatogenezę i gospodarkę hormonalną.

Warto ćwiczyć, aby zachować zdrową wagę. Aktywność fizyczna jest dobra dla ogólnego stanu zdrowia, ale może też podnieść poziom testosteronu i zwiększyć ilość plemników. Mężczyźni, którzy trenują regularnie, mają wyższy poziom tego hormonu i lepszą jakość nasienia. Należy jednak unikać zbyt intensywnych ćwiczeń, ponieważ mogą przynieść odwrotny skutek. Zaleca się też odstawienie odżywek kulturystycznych, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na erekcję i jakość nasienia.

Zrelaksuj się i zminimalizuj stres

Stres może zmniejszyć satysfakcję seksualną i pogorszyć płodność. Długotrwałe napięcie podnosi poziom kortyzolu, który negatywnie oddziałuje na testosteron. Ciężki, niewyjaśniony niepokój warto skonsultować z psychologiem lub psychiatrą. Łagodniejsze formy stresu można zredukować za pomocą technik relaksacyjnych lub lekkiego treningu.

Odżywiaj się zdrowo

Zdrowa, zbilansowana i przemyślana dieta ma niezwykle korzystny wpływ na jakość nasienia. Składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w diecie, aby wzmocnić plemniki oraz poprawić ich ruchliwość to:

  • witaminy z grupy B — odpowiadają za prawidłową budowę DNA, również tego znajdującego się w plemnikach,
  • witamina C — przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego oraz poprawia jakość nasienia,
  • witamina D — istnieją doniesienia sugerujące, że wpływa na wzrost poziomu testosteronu,
  • witamina E — zwiększa potencję, przedłuża żywotność plemników oraz bierze udział w spermatogenezie,
  • cynk — jest jednym z fundamentów męskiej płodności; jego niedobór wiąże się z niskim poziomem testosteronu i obniżoną jakością spermy,
  • selen — reguluje gospodarkę hormonalną, w tym wydzielanie testosteronu,
  • kwas foliowy — odpowiada za prawidłową spermatogenezę,
  • antyoksydanty — chronią przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników na DNA znajdujące się nasieniu.

Wśród produktów, które trzeba wykluczyć lub bardzo ograniczyć, pojawiają się: cukry proste, żywność przetworzona, tłuszcze trans, fast foody, alkohol. Mężczyźni powinni też uważać na spożywanie soi.

Śpij dobrze

Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, czyli 7-8 godzin każdej nocy. Ograniczony sen może być przyczyną obniżenia poziomu testosteronu, który odgrywa kluczową rolę w procesie spermatogenezy.

Odstaw tytoń na bok

Mężczyźni, którzy palą papierosy, są bardziej narażeni na niską jakość nasienia. Substancje zawarte w papierosach uszkadzają strukturę plemników i sprawiają, że nie są zdolne do zapłodnienia. Masz szansę znacząco poprawić jakość plemników, jeśli rzucisz palenie i ograniczysz alkohol.

Zapobiegaj infekcjom przenoszonym drogą płciową

Infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia i rzeżączka, mogą powodować niepłodność u mężczyzn. Aby się chronić, ogranicz liczbę partnerów seksualnych i używaj prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks lub pozostań w monogamicznym związku z partnerką, która nie jest zakażona.

Uważaj na toksyny

Narażenie na pestycydy, parabeny, ołów i inne toksyny może wpływać na ilość i jakość spermy. Jeśli musisz pracować z toksynami, rób to w sposób bezpieczny i pamiętaj o przestrzeganiu zasad BHP.

Unikaj przegrzewania jąder

Podwyższona temperatura moszny może utrudniać produkcję spermy. Noszenie luźnej bielizny, ograniczenie siedzenia z laptopem na kolanach i unikanie sauny czy gorących uznaje się za czynniki poprawiające jakość spermy.

Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki

Blokery kanałów wapniowych, leki przeciwdepresyjne, antyandrogeny i inne leki mogą przyczynić się do problemów z płodnością. Sterydy anaboliczne mogą mieć ten sam efekt. Szkodliwy wpływ na jakość nasienia wykazują również niektóre antybiotyki. 

Nie odstawiaj leków samodzielnie — taka decyzja musi być poprzedzona konsultacją medyczną!

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Czy wiek mężczyzny ma znaczenie w osiągnięciu ciąży?
Plemniki – czym są i jak długo żyją? Poznaj ciekawostki na temat męskiej płodności
Wstydliwy problem u mężczyzn - brak wytrysku
Dowiedz się więcej