Tak dla in vitro
Pierwsza wizyta Blog
Wciśnij ENTER, aby wyszukać
Zamknij

Hiperstymulacja jajników

Hiperstymulacja jajników

Zespół hiperstymulacji jajników nazywany jest też OHSS, z ang. ovarian hyperstimulation syndrome. Hiperstymulacja jajników to stan, w którym dochodzi do powiększenia jajników i niekontrolowanego wzrostu pęcherzyków oraz do przemieszczania się płynów ustrojowych do przestrzeni pozanaczyniowej w związku z nadmierną przepuszczalnością ścian naczyń. Do wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników przyczynić się może obecność gonadotropiny kosmówkowej (hormonu hCG).

Kiedy dochodzi do OHSS?

W większości przypadków hiperstymulacja jajników jest następstwem procesu kontrolowanej stymulacji jajników za pomocą leków z gonadotropinami przysadkowymi, która poprzedza in vitro lub inne techniki wspomaganego rozrodu. Zaburzenie to może jednak wystąpić także w przebiegu naturalnej ciąży – lekarze podejrzewają, że dochodzi do niej z powodu mutacji receptora hormonu FSH, zwiększającej jego wrażliwość na hormon hCG wydzielany w trakcie ciąży.

Spis treści

Stymulacja jajników w leczeniu niepłodności

Czym jest stymulacja hormonalna jajników i po co się ją przeprowadza? Najczęściej to element terapii wspomagania płodności. Stymulacja hormonalna jajników polega na podaniu kobiecie leków powodujących pobudzenie pęcherzyków jajnikowych do wzrostu a następnie hormonu hCG, który wywołuje owulację i odgrywa istotną rolę w procesie dojrzewania oocytów. Przeprowadzenie sztucznej stymulacji w ramach przygotowania do in vitro zwiększa szanse pacjentki na uzyskanie odpowiednio wysokiej liczby dojrzałych komórek jajowych, które będzie można następnie zapłodnić w warunkach laboratoryjnych.

Zbyt mała liczba oocytów stanowi przeszkodę w kontynuowaniu procedury. W związku z tym stymulację hormonalną stosuje się u większości kobiet podchodzących do in vitro. Niestety nie pozostaje ona bez wpływu na organizm i może doprowadzić do wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników, który – jak pokazują dane statystyczne – jest drugim w kolejności (po ciąży mnogiej) najczęstszym powikłaniem podczas starań o dziecko z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu.

Objawy zespołu hiperstymulacji jajników OHSS

Hiperstymulacja jajników może mieć jedną z czterech postaci: łagodną, umiarkowaną, ciężką lub krytyczną.

  1. Postać łagodna zespołu hiperstymulacji jajników objawia się obrzmieniem brzucha, nudnościami i wzdęciami. U większości kobiet symptomy te ustępują samoistnie po kilku dniach (widoczna poprawa ma zwykle miejsce po miesiączce), ponieważ podana na koniec stymulacji dawka hormonu hCG utrzymuje się w krwiobiegu jedynie przez 6-9 dni.
  2. Umiarkowanie nasilony zespół hiperstymulacji, oprócz dolegliwości typowych dla postaci łagodnej, przejawia się biegunką lub wymiotami, bólem brzucha oraz powiększeniem jego obwodu.
  3. W postaci ciężkiej i krytycznej hiperstymulacja jajników powoduje zaburzenia oddychania, masywne wodobrzusze oraz bardzo wyraźne powiększenie jajników. Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia może skutkować zaburzeniami krzepnięcia, niewydolnością krążenia, lub nawet śmiercią pacjentki.

Kto jest szczególnie narażony na hiperstymulację jajników?

Nie każda kobieta jest narażona na wystąpienie hiperstymulacji jajników w takich samym stopniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości jest większe u kobiet szczupłych, młodszych, posiadających wysoką rezerwę jajnikową, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników. W rozwoju zaburzenia istotną rolę odgrywa również liczba stymulowanych pęcherzyków jajnikowych oraz stężenie hormonów płciowych (stężenie AMH przed stymulacją i wzrost estradiolu w jej trakcie), dlatego te parametry poddawane są wnikliwej kontroli podczas leczenia.

Hiperstymulacja jajników – leczenie

Pacjentka, u której stwierdzono zespół hiperstymulacji jajników, powinna znajdować się pod stałą opieką lekarską, zwłaszcza w przypadku cięższych postaci zaburzenia.

Podstawą leczenia szpitalnego jest bieżące uzupełnianie elektrolitów, albumin i białek, oraz odpowiednia podaż płynów dożylnych. Należy monitorować wydolność krążeniową i oddechową kobiety, ilość oddawanego moczu oraz wszystkie najważniejsze parametry laboratoryjne. W celu niedopuszczenia do wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, pacjentce podaje się preparaty heparyn. Jeśli w opłucnej lub jamie brzusznej nagromadziły się płyny, konieczne jest ich odbarczenie, czyli nakłucie jamy brzusznej lub opłucnej i odprowadzenie nadmiaru płynu. Zdarza się, że istnieje potrzeba wdrożenia dializoterapii.

Podczas leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci zespołu hiperstymulacji jajników wskazane jest stosowanie diety bogatobiałkowej i przyjmowanie płynów izotonicznych. Ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe należy zachować aktywność ruchową i unikać długotrwałego siedzenia lub leżenia w łóżku.

Profilaktyka hiperstymulacji jajników

Prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników maleje w przypadku właściwego doboru protokołu stymulacji i bezpiecznej dawki leków hormonalnych – jest to możliwe dzięki szczegółowym badaniom diagnostycznym przed podjęciem leczenia i określeniu czynników ryzyka. Dodatkowo stosuje się monitoring stężenia hormonów płciowych, aby możliwie wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli na etapie przygotowania do in vitro lekarz stwierdzi obecność wielu czynników ryzyka, a co za tym idzie – podwyższoną podatność na rozwój zespołu hiperstymulacji, może zalecić pacjentce skorzystanie z innego preparatu, nie zawierającego hormonu hCG. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie stymulacji jajników przez doświadczonego i wyspecjalizowanego lekarza w klinice leczenia niepłodności.

Hiperstymulacja jajników a transfer zarodka

Pierwsze objawy zespołu hiperstymulacji jajników mogą pojawić się w ciągu 3-7 dni od podania dawki hCG – mamy wówczas do czynienia z chorobą o wczesnym początku, która jest zależna od leków stosowanych podczas leczenia niepłodności. Jeśli do wystąpienia symptomów hiperstymulacji doszło po upływie dziesięciu lub więcej dni, jest to tak zwana postać późna hiperstymulacji, stymulowana przez naturalne hormony wydzielane na wczesnym etapie ciąży. Jak pokazują statystyki, choroba o późnym początku stanowi aż 70% ciężkich przypadków hiperstymulacji jajników.

Aby nie dopuścić do nałożenia się obu postaci choroby, lekarz może zadecydować o odroczeniu transferu zarodka na kolejny cykl. Najważniejsze jest tutaj bezpieczeństwo pacjentki. Dlatego tak istotne jest pozostawanie pod stałą kontrolą doświadczonego lekarza w klinice leczenia niepłodności. W klinikach InviMed wszystkie pacjentki traktowane są indywidualnie. Leczenie przebiega pod czujnym okiem lekarza - tak, by uniknąć jakichkolwiek problemów i reagować szybko na pojawiające się zagrożenie. 

Hiperstymulacja jajników a ciąża

Gdy kobieta z łagodną postacią zespołu hiperstymulacji jajników zachodzi w ciążę, należy liczyć się z ryzykiem zaostrzenia choroby. Jest to na szczęście rzadkie zjawisko, a nasilenie objawów nie jest dramatyczne – zwykle postać łagodna przechodzi w umiarkowaną, a leczenie ogranicza się do odpoczynku i przyjmowania dużych ilości płynów (najlepiej tzw. izotoników). Leczenie szpitalne wdraża się dopiero po wystąpieniu dodatkowych symptomów, takich jak:

  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • nadmierne przybieranie na wadze,
  • zmniejszenie ilości wydalanego moczu.

Hiperstymulacja jajników – powikłania i zagrożenia

W wyniku nadmiernego zagęszczenia krwi u kobiet dotkniętych zespołem hiperstymulacji jajników może dojść do wystąpienia zakrzepicy żył głębokich lub do rozwoju zatorowości płucnej. Hiperstymulacja u pacjentek w ciąży zwiększa ryzyko cholestazy, cukrzycy ciążowej, zakażenia wewnątrzmacicznego, poronienia lub porodu przedwczesnego. Choroba nie ma wpływu na płód, a ewentualne powikłania u dzieci są – zdaniem lekarzy – związane z powikłaniami ciążowymi. W trakcie procedury wspomagania rozrodu istotne jest pozostawanie pod opieką doświadczonego lekarza. Regularne wizyty u specjalisty i badania są w stanie szybko zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości i zapobiegać ich konsekwencjom. 

Konsultacja medyczna artykułu: lek. med. Robert Gizler z InviMed Wrocław oraz lek. med. Łukasz Lewandowski z InviMed Poznań.

Chcesz być na bieżąco?

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami już dziś

Poufność jest dla nas priorytetem

Zgoda na kontakt marketingowy więcej: Musisz wybrać więcej opcji (minimum ${minimumContactAgree})

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928.

Cele przetwarzania: umówienie i obsługa konsultacji informacyjnej z położną, obsługa zgłoszeń i opinii, przekazanie materiałów informacyjnych, marketing własnych produktów i usług;

Podstawy prawne przetwarzania: profilaktyka zdrowotna oraz zarządzanie udzielaniem usług z nią związanych, Twoja zgoda, Nasz uzasadniony interes.

Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.

Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych


Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych: Medi Partner Sp. z o.o., Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa, KRS 0000415680, NIP 1080012631, Kapitał zakładowy - 11 748 300,00 zł, Sygnatura RDF/333576/21/928. Cele przetwarzania: marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Podstawy prawne przetwarzania: Twoja zgoda. Prawa związane z przetwarzaniem danych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych; prawo dostępu do danych osobowych; inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych. Odbiorcy danych: Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Medi Partner Sp. z o. o. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Zobacz podobne artykuły

Transfer in vitro – jak rozpoznać, że się udało?
Dieta po transferze. Odżywiamy endometrium!
Co to jest PGT?
Dowiedz się więcej